جاذبه دیدنی سی و سه پل اصفهان ؛ پلِ پرازآب پر اززندگی

 (0 نفر)
اصفهان
سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان

ویراستار :

پلِ پراز آب پر اززندگی در نصف جهان 

اصفهان یکی از زیباترین شهرهای ایران می باشد که جاذبه های دیدنی زیاد و شگفت انگیزی دارد ؛ شهری که دوستش دارم  به استثنا به خاطر جاذبه های معروفش خواهان زیادی دارد از میدان نقش جهان گرفته تا پل زیبایش از درشکه سواری اش گرفته تا این پل پرآبش . پل سی وسه پل در اصفهان زیر نظر الله وردی خان اوندیلادزه بر روی زاینده رود به طول 295 متر وعرض14 متر ساخته شد . 
اتراق را همراهی کنید تا بااین مکان زیبا آشنا شوید. البته برای سفری شاد و مقرون به صرفه با گردشگری اتراق میتوانید با بهترین مکان و هزینه سفرکنید. 

 

تاریخچه سی و سه پل اصفهان 

سی و سه پل یا الله وردی خان که به نام های پل شاه عباسی ، پل جلفا ، پل چهل چشمه نیز می نامند شاهکار بی نظیر دوره سلطنت شاه عباس اول است . پل در ابتدا دارای 40 چشمه بوده اما هفت دهانه آن بسته شد وتنها 33 دهانه دارد ، به همین خاطر به پل سی و سه چشمه معروف است . به اعنقاد برخی از کارشناسان سازه های آبی و پل ها نمادی از آناهیتا ( الهه آب ) و عددصد و  سی وسه را مربوط به آن می دانند. به مرور با گذشت زمان و کاشت درختان و انحراف مسیر آب برخی دهانه آن بسته شدند. سی و سه پل اصفهان در تاریخ 15 دی سال 1310 با شماره ثبت 110 درفهرست ملی آثار ایران قرار گرفت.

 

سنت زیبای عید سی وسه پل اصفهان 

در دوره صفویه جشن نوروز هفت شبانه روز ادامه داشت و در این ایام  سی وسه پل اصفهان را چراغانی می کردند و برخی اوقات به دستور شاه عباس مراسم گلریزان بر روی پل برگزار می شد . مراسم جشن آبپاشان یا آبریزان ارامنه که هر سال در 13 تیرماه برگزار می شد درکنار پل انجام می شد و مردم روی هم آب و گلاب می پاشیدند. این جشن محل تجمع شعرا ، ادبا ، فرهیختگان و مردم عادی بوده است . بسیاری از محفل ها و جشن های گوناگون دیگری نیز در نوشته ها دیده می شود . 
غسل تعمید مسیح که جشن خارج شویان نام داشت چیروان مسیح معتقد بودند در این روز آب پاک و مقدس است و درآن شنا می کردند . یا ارامنیان ایران جشن خود را در 24 دی در کنار پل برگزار می کردند .ارامنه حق داشتند برای فروش وتبادل کالای خود به میدانی که در ابتدای پل بود بیایند اما اجازه عبور از پل را نداشتند.

 

موقعیت جغرافیایی

پلان اصلی اصفهان چهار باغ بوده که از دور محور عمود بر هم تشکیل شده است ، این پل در امتداد یکی از این محور ها برای اتصال خیابان چهار باغ کهنه عباسی به خیابان چهار باغ بالا  و باغ هزار جریب و عباس آباد و محله جلفا ساخته شد. مساحت آن در حدود چهار صد و نود یارد تعیین شده است. 

 

 

* نویسنده : سمیه پیرزاده

پیشنهادات


0

مزایا


شاهکار معماری ایرانی با منعکس شدن تصویر پل در آب زیبایی آن را دوچندان می کند .خنک شدن پاها هنگامی که آب زیاد است.

شرایط و محدودیت ها


حفرتونل مترو در 40 متری پل ، خشک شدن آب زاینده رود و عوامل طبیعی باعث شده این بنای تاریخی در معرض خطر قرارگیرد .

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


فرصت سرمایه گذاری خاصی موجود نمی باشد .

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید