باغ شاهزاده ماهان ؛روح سبز کویر

 (0 نفر)
ماهان
باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان

ویراستار :

اگر کرمان را تاج پادشاهی در نظر بگیریم قطعا باغ شاهزاده ماهان زمرد زیبایی این تاج است ک روحی سبزبه کویرکرمان بخشیده است ک زیباترین باغ ایران است و به دلیل تضاد بین محیط بیرون باغ ک  و فضا داخلی باغ که پر از درخت و آب نما هاست به زیبایی های این خانه باغ افزوده است.

 

معرفی باغ شاهزاده ماهان 

باغ شاهزاده ماهان در دل بیابانی درشهرستان ماهان استان کرمان به دستور حاکم وقت کرمان ساخته شده ،دورتا دور آن را  دیواری خشتی احاطه کرده است ،سرتاسر این باغ از درختان سرووچناروچندین درخت میوه پوشیده شده است،دروسط راه این باغ،رو به روی عمارت از آب راه پلکانی بسیارزیبا بهره برده اند که ازآب نما هاو فواره های باشکوهی تشکیل شده است ؛این معماری، زیبایی بی مثالی را برای فضای باغ شاهزاده ماهان به ارمغان آورده است.

 

تاریخچه باغ شاهزاده ماهان کرمان 

شروع ساخت این باغ به درخواست حاکم وقت کرمان محمد حسین خان سردار ایروانی بود و ادامه ی ساخت این بنا به عهده ی حاکم بعدی عبدوالحمید میرزا ناصرالدوله بود که بعضی ازتزئینات و ظریف کاری های آن با فوت وی نیمه تمام ماند که هم اکنون در بخش هایی از باغ قابل روئیت است وقتی خبر مرگ حاکم به گوش فردی ک مشغول کار بود رسید تغار گچی را که در دست داشت به دیوار چسبانده و کار را نیمه تمام رها میکند.قدمت باغ شاهزاده ماهان به مربوط به اواخر دوره ی قاجار میباشد.

 

موقعیت جغرافیایی باغ شاهزاده ماهان

این باغ با مساحتی 3.5 هکتار به طول 470 متروعرض 122 متر   در 35 کیلومتری کرمان و2کیلومتری شهرستان ماهان قرار دارد.قرار گرفتن این مکان درمسیرجاده کهن ابریشم باعث شده است این مکان مکان مناسبی برای احداث یک باغ زیبایی اشرافی باشد.

 

معماری عمارت باغ 

باغ شاهزاده ماهان از دو مجموعه ی بنای شرقی و غربی تشکیل شده است هنگام ورود به باغ ما با سردری روبه رو هستیم که فریم زیبایی از عمارت ،فواره ها وآب نما ها ،و درختان دارد و هنگام ورود به باغ تمام زیبایی باغ در یک قاب قابل مشاهده است.کوشک یا عمارت دو طبقه ی اصلی باغ که در قسمت انتهایی باغ قراردارد شامل کوشک اصلی ک اقامت گاه اصلی و یافصلی صاحب باغ میباشد قسمت بالایی این عمارت دارای اتاق هایی است ک به نظر میرسد مکانی برای پذیرایی بوده است
عمارت دارای سردر(دارای اتاق های برای مشاهده منظره دسرسبز داخل و کوه ها و کویر بیرون)،شاه نشین وحمام نیزمیباشد.در معماری دیواره های باغ شاهزاده ماهان از کاه گل در قسمت عمارت از آجر،ملات گچ ،کف باغ و پیاده روها از قلوه سنگ وملات ودربالاخانه وسر درنیزازکاشی کاری و نقوش هندسی استفاده شده است.

 

معماری آبنماهای باغ 

آب مورد استفاده در باغ شاهزاده ماهان از آب قنات تیگران که ازآب شدن برف های کوه تیگران سرچشمه میگیرد تامین میشود. آب ازمرتفع ترین قسمت باغ وارد شده و به جوی اصلی وسط باغ که با استفاده ازعلم فیزیک وارتفاع سطع به صورت پلکانی ساخته شده اند میریزد که هم باعث زیبایی فضای باغ گشته هم برای آبیاری درختان باغ مورد استفاده میشود؛ جوی های بسیارکوچکی در کنار جوی اصلی وجود دارد که باعث ایجاد مرز بین پیاده روی کنار جوی اصلی وفضای سبز باغ میگردد و درختان نیز از آب جاری شده این جوی فرعی تغذیه میکنند.
فواره های بی نظیری که از معماری وآب نماهای اروپای الهام گرفته بینظیرومتفاوت ترازآب نماها وفواره های ساخته شده ی باغ های آن زمان میباشند،که با علم فیزیک وارتفاع سطح با استفاده ازخمره هایی ک نقش زانوی لوله کشی های ساختمانی امروزی را دارند ساخته شده اند.  

زمان معاصر

این باغ به مدت زیادی خالی از سکنه بود و در سال 1357 مورد مرمت قرار گرفت ودر زلزله نیز آسیب های وارد شد ک مورد مرمت قرار گرفت ؛در14 آبان 1353 با شماره ی ثبت1012 به ثبت ملی رسید وهمچنین باغ شاهزاده ماهان در سال 1390 به ثبت جهانی یونسکو رسید است. 
مهسا نیلوفری

پیشنهادات


0

مزایا


دیدن شاهکاری سرسبز در دل طبیعت با وجود رستورانی در وسط باغ.

شرایط و محدودیت ها


محدودیتی ندارد.

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


فرصت سرمایه گذاری خاصی موجود نیست .

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید