با گوردخمه سنگی فخریگاه، به قلب تاریخ بروید

 (0 نفر)
مهاباد
گوردخمه سنگی فخریگاه

سفر به هزاران سال پیش با گوردخمه فخریگاه

ویراستار :


گوردخمه سنگی فخریگاه، اثری ماندگار از دوره مادها

همه استان های کشورمان از نظر گردشگری و جاذبه های منحصر به فرد، سرآمد هستند. ما اگر بخواهیم به استانی سفر کنیم، بهتر است در رابطه با جاذبه های گردشگری مقصد موردنظرمان اطلاعات کافی را کسب کنیم. در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با جاذبه ای بسیار قدیمی و تاریخی به نام گوردخمه سنگی فخریگاه صحبت کنیم که در استان زیبای آذربایجان غربی و شهر زیبای مهاباد قرار گرفته است. در ادامه با اتراق همراه شوید تا با این جاذبه بی نظیر بیشتر آشنا شوید.

گوردخمه ای تاریخی در مهاباد

گوردخمه سنگی فخریگاه یکی از مکان های بسیار معروف مهاباد می باشد. این گوردخمه در استان آذربایجان‌ غربی، 10 کیلومتری شهرستان مهاباد و در نزدیکی روستای ایندرقاش، روی صخره ‌ای از جنس رسوبات آهکی قرار دارد. گوردخمه سنگی فخریگاه فاقد ورودی بوده و در ایوان آن دو ستون سنگی ایجاد شده که پاستون‌ ها شبیه گلدان وارونه می‌باشند. بی شک بازدید از چنین مکان فوق العاده ای می تواند برای تاریخ شناسان جذاب باشد.

سری بزنیم به داخل دخمه

گوردخمه سنگی فخریگاه، چنانچه تاریخ شناسان می گویند مربوط به دوره مادها در کشور می باشد. ستون ‌های جلوی این ایوان و داخل مقبره به مرور زمان از بین رفته و تنها پا ستون‌ های و سرستون‌ ها باقی مانده‌اند. داخل مقبره نیز یک سالن به اندازه عرض ایوان وجود دارد که با 2 پله جرزدار از هم جدا می‌شوند. گوردخمه سنگی فخریگاه دارای ورودی جداگانه ای نیست و تنها دو ستون سنگی در قسمت بیرونی آن به چشم می خورد که در قسمت ایوان غار قرار گرفته اند.

گورهای خالی و ترسناک

گوردخمه سنگی فخریگاه از جمله مکان های باستانی کشورمان به حساب می آیند. اگرچه سندی از تاریخ دقیق ساخت این گوردخمه و یا نام بانی ساخت آن در دسترس نیست اما برخی می گویند فراتیس پدر دیاکو از حاکمان مشهور مادها مسئول ساخت این گوردخمه می باشد و معتقدند که این گوردخمه شاید مقبره خود فراتیس باشد. این گور های هم اکنون خالیست. اما اگر می خواهید به این گوردخمه هیجان انگیز و کمی ترسناک بروید، می توانید با مراجعه به سامانه گردشگری اتراق و رزرو سوئیت در مهاباد، سفری به یادماندنی به این شهر زیبا داشته باشید.

"سفرتان بی خطر"

نویسنده : محمدرضا فاطمی

پیشنهادات


0

مزایا


تاریخ بلندبالای منطقه

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید