چگونه ویزا چک بگیریم؟

چگونه ویزا چک بگیریم؟

1401/06/07

چگونه ویزای چک بگیریم؟

دریافت ویزای چک این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید در بهشتی کوچک پا بگذارید. جمهوری چک کشوری زیبا و بسیار دیدنی است که در اتحادیه اروپا قرار دارد. پایتخت جمهوری چک شهر زیبای پراگ هر ساله گردشگران بسیاری به خود جذب می کند. این شهر پر از جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی است.

جمهوری چک را می توان یکی از کوچک ترین کشور های دنیا دانست و جمعیت آن به زور به 11 میلیون نفر می رسد. مردم این کشور به زبان چکی صحبت می کنند و زبان آن ها در زبان اسلاوی ریشه دارد. چک مزر آبی ندارد و از کشورهای محبوب برای مهاجرت محسوب می شود؛ از همین رو در این مطلب تصمیم داریم مطالبی در مورد چگونگی دریافت ویزای جمهوری چک را بررسی کنیم؛ بنابراین اگر شما هم برای مهاجرت به این کشور اشتیاق دارید در ادامه همراه ما باشید!

 

انواع ویزای چک برای مهاجرت به این کشور

قبل از هر چیز باید بدانید چک جزو کشورهای عضو معاهده شینگن است؛ از همین رو برای وارد شدن به خاک این کشور باید ویزای شینگن داشته باشید. به علاوه قبل از اقدام به دریافت ویزای این کشور بهتر است هدف خود از مهاجرت را مشخص کنید؛ چرا که با توجه به ماهیت سفر انواع مختلفی ویزا وجود دارد، که شما باید در میان آن ها مناسب ترین را انتخاب کنید. به هر حال انواع مختلف ویزا برای مهاجرت به این کشور شامل موارد زیر می شود:

 • ویزای توریستی

  ویزای توریستی معمولا برای افرادی مناسب است که به قصد گردش و برای بازدید از مکان های گردشگری این کشور قصد دارند به کشور چک سفر کنند.

 • ویزای ترانزیت

  این ویزا تنها برای اتباع خارج از حوزه شینگن صادر شده و با استفاده از آن متقاضی می تواند تنها به مدت 48 ساعت در فرودگاه منتظر تعویض پرواز خود بماند. ویزای ترانزیت حق خروج از فرودگاه را به متقاضی نمی دهد و معمولا برای رفت و آمدهای هوایی کارایی دارد.

 • ویزای تحصیلی

  جمهوری چک وضعیت بسیار مناسبی از نظر آموزشی دارد، این کشور سطح علمی بالایی داشته و متقاضیان برای تحصیل در این کشور حتما باید از ویزای تحصیلی برخوردار باشند.

 • ویزای یکبار ورود

  با استفاده از ویزای یکبار ورود متقاضی تنها می تواند یکبار وارد خاک چک شده و بعد از خروج حتی در صورت اعتبار داشتن ویزا متقاضی نمی تواند وارد خاک این کشور شود.

 • ویزای دو بار ورود

  این نوع ویزا تفاوت چندانی با ویزای یکبار ورود ندارد، تنها با استفاده از آن متقاضی حق دوبار خروج از این کشور را دارد.

 • ویزای تجاری و کاری

  افرادی که برای سرمایه گذاری یا کار قصد دارند به کشور چک سفر کنند، باید ویزای کاری یا تجاری داشته باشد. این ویزا نیازمند درخواست نیروی کار از سمت کشور چک است، به علاوه کنسولگری این کشور شرایط خاصی برای سرمایه گذاری و صدور ویزای تجاری در نظر دارد.

 • ویزای چند بار ورود

با اخذ این ویزا هیچ گونه محدودیتی برای ورود و خروج متقاضی به کشور چک وجود ندارد. معمولا با ویزای چند بار ورود متقاضی می تواند به مدت 5 سال به دفعات نامحدود به این کشور رفت و آمد کند. البته بعد از هر بار ورود متقاضی تنها می تواند 90 روز در این کشور اقامت داشته باشد.

 

مدت اعتبار و اقامت ویزای چک چقدر است؟

مدت اعتبار و اقامت ویزاهای کشور چک با یک دیگر متفاوت هستند، در واقع ویزای متقاضی می تواند 5 سال اعتبار داشته اما خود او تنها 3 ماه قادر به در این کشور زندگی است. به طور کلی باید گفت مدت اعتبار و اقامت هر نوع ویزای با دیگری متفاوت بوده؛ اما معمولا حداکثر مدت زمان اقامت ویزای چک 90 روز است و این مسئله هم تا حدود زیادی به نظر افسر کنسولگری و مدارکی که به او ارائه می شود، بستگی دارد.

هر چه مدارک شما برای ارائه به کنسولگری کامل تر باشد و به افسر سفارت ثابت کند، قصد دارید به کشور خود باز گردید، مدت اعتبار و اقامت ویزای شما هم افزایش می یابد. البته لازم به ذکر است به هیچ عنوان نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد؛ چرا که نظر افسر کنسولگری برای تنظیم مدت اعتبار ویزای شما از قانون یا فرمول خاصی تبعیت نمی کند.

زمان لازم برای دریافت ویزای چک

به طور معمول بعد از دریافت وقت از سفارت، انجام مصاحبه های مربوطه به افسر سفارت و همچنین ارائه مدارک تقریبا دو تا چهار هفته دریافت پاسخ از سمت کنسولگری طول خواهد کشید. البته لازم به ذکر است در برخی مواقع پرونده حساسیت بیشتری دارد پس روند دریافت پاسخ درخواست ویزا طولانی تر هم می شود.

به یاد داشته باشید هیچگاه طولانی شدن زمان دریافت پاسخ از سمت سفارت به نشانه در درخواست شما نیست. تنها اگر دریافت پاسخ درخواست شما بیشتر از دو تا چهار هفته شد باید انتظار بیشتری بکشید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای چک

ارائه مدارک و آماده سازی آن ها یکی از مهم ترین مراحل دریافت و اخذ ویزا است. مدارک تاثیر زیادی روی موافق با درخواست ویزا دارد؛ از همین رو برای جمع آوری و آماده سازی آن باید دقت زیادی به خرج داد.

کامل بودن و چیدمان مدارک بسیار مهم است و برای این منظور باید با یک شخص حقوقی مشورت کرد. اما به طور کلی اولین و مهم ترین مدرک برای دریافت ویزای چک تکمیل فرم تقاضا است. فرم درخواست باید به صورت دست نویس پر شده و تمامی اطلاعات موجود در آن با اطلاعاتی که روی دیگر مدارک ارائه شده موجود است، مطابقت داشته باشد.

به غیر از آن تمامی مدارک متقاضی اعم از مدارک شناسایی، مدارک کاری، مدارک مالی، دعوتنامه در صورت اخذ ویزای تحصیلی یا کاری، مدارک مربوط به سفر باید ترجمه شده و روی پرونده قرار گیرد.

مهم ترین نکات برای دریافت ویزای چک

 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • ارائه آدرس محل اقامت در کشور چک
 • ارئه دعوتنامه معتبر
 • عدم تاخیر در مراجعه به سفارت
 • حفظ آرامش و صداقت هنگام مصاحبه با افسر کنسولگری
 • به همراه نداشتن هر گونه سلاح گرم و سرد و همچین وسایل آتش زا مانند اسپری بدن
 • عدم ارائه هر گونه مدارک جعلی
 • پرداخت هزینه های مربوط به دریافت ویزا به صورت نقدی با واحد یورو
 • عدم استفاده از وسایل دیجیتالی مانند تلفن همراه یا ساعت هوشمند در سفارت
 • داشتن پوشش رسمی و لباس هایی مرتب

جمع بندی

به عنوان نکته پایانی باید به شما بگوییم که وب سایت سفری دیگر اماده پاسخ به سوالات شما در زمینه دریافت ویزای چک می باشد. این وب سایت به شما کمک می کند تمام مراحل لازم برای دریافت ویزای این کشور را به درستی طی کرده و از خطر ریجکت شدن ویزا در امان بمانید.

امیدواریم خواندن این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد، از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاسگزاریم!