مهمان نوازی

مهمان نوازی


ایرانیان از دیر باز تاکنون به مهمان نوازی شهره بودند. در کنار عظمت ایران زمین و فراوانی جاذبه های گردشگری این سرزمین کهن، مردمان این سرزمین هم مهمان نواز و بسیار خون گرم هستند.

از شمالی ترین سرزمین های ایران بزرگ تا جنوبی ترین آن، سرشار است از مهر و محبت مردمان این سرزمین. پذیرایی و مهربانی مردم ایران زمین سفر را جذاب تر و دلچسب تر می کند. چه جاذبه گردشگری بالاتر از این؟

یکی از دلایلی که اتراق را بر آن داشت که وارد عرصه گردشگری شود، مهمان نوازی، خوش اخلاقی و خون گرمی مردم ایران بود. حیف است که این ویژگی بسیار ارزشمند را به مردم جهان نشناسانیم.

همانطور که گفته شد ایرانی ها به مهمان نوازی شهرت داشته و این مهمان نوازی از همان ابتدا ورود مهمان و خوش آمد گویی میزبان آغاز شده و تا لحظاتی پس از رفتن مهمان ادامه دارد. فرهنگ مهمان نوازی در میان ایرانیان مملو از زیبایی ها و جلوه های خاص بوده که تنها می توان این را در زمان حضور در میان اقوام گوناگون تجربه کرد و به باور آن رسید.

چگونه مهمان‌نواز باشیم؟

اتراق سعی دارد که مسافران و میزبانان لحظات خوشی را داشته باشند.

میزبان خوب بودن کار آسانی است. کافی است یک سری آداب و قواعد را رعایت کنیم. البته در رأس تمام این اصول، بعضی خلق و خوها هستند که برای یک میزبان خوب بسیار ضروری‌اند. صمیمیت، محبت، بزرگواری و بزرگ‌منشی، ادب و احترام از مهمترین خلقیات یک میزبان موفق است.

مهم‌ترین نکاتی که یک میزبان خوب باید رعایت کند به این ترتیب است: میزبان باید برای راحتی حال مهمان، به طور دقیق زمان حضور مهمان را به وی اعلام نماید.

همچنین آدرس را واضح اعلام کند تا مهمان برای پیدا کردن محل دچار سردرگمی و سختی نشود.

مهمترین وظیفه میزبان این است که به استقبال مهمان برود و با خونگرمی با او سلام و احوالپرسی کند تا مهمان از همان بدو ورود احساس راحتی نماید. با تشکر و قدردانی از مهمان‌ها، به آن‌ها نشان دهید که از حضورشان خوشحال هستید. این کار باعث می‌شود آن‌ها تمایل بیشتری داشته باشند تا در آینده اوقات فراغتشان را با شما سپری کنند.

برای میزبان خوب بودن لازم است در برابر هر اتفاق ناگهانی، بزرگوار و خوددار باشید. در صورت بروز یک اتفاق پیش‌بینی نشده، آرامشتان را حفظ کنید و برای مشکل راه حلی پیدا کنید که هم احترام مهمان حفظ شود، هم شرایط تحت کنترل قرار بگیرد. با این کار باعث می‌شوید مهمانان احساس آرامش کنند. بدرقه از مهمان نیز از اصولی است که یک میزبان خوب باید در دستور میزبانی خود قرار دهد. این کار بدین معنی است که شما از حضورشان لذت برده‌اید و تمایل دارید آن‌ها باز هم مهمانتان باشند. با رعایت همین اصول ساده و آسان، مهمان‌‌ها از میزبانی شما راضی بوده و تمایل بیشتری خواهند داشت که باز هم شما را ملاقات کنند.