کندوان اسکو ؛ روستای صخره ای ایران

 (0 نفر)
اسکو
کندوان اسکو

کندوان اسکو

ویراستار :

معرفی روستای صخره ای در آذربایجانِ ایران

روستای کندوان در دامنه ی کوه سهند در 22 کیلومتری شهر اسکو و 62 کیلومتری شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی با آب و هوای سرد و کوهستانی قرار دارد. روستای کندوان اسکو در میان دره ای باصفا و کنار آبی که به همین نام است قرار دارد .

به گفته ساکنان و برخی از مردم صاحب نظر در گردشگری ، هوای خانه های روستای کندوان اسکو در زمستان بسیار گرم ودلنشین و تابستان های آن بسیار خنک و دلچسب است . کندوان یکی از سه روستای صخره ای جهان است که از نظر بافت و معماری و زندگی مردم آن در جهان یک استثنا است زیرا در کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا که هر دو دارای معماری صخره ای هستند کسی زندگی نمی کند.


روستای کندوان با معماری بی نظیر

معماری کندوان معماری صخره ای ست و خانه ها شبیه کله قند در دل این صخره ها در کنار هم قرار گرقته اند . همانطور که گفته شد این روستا در دامنه کوه سهند قرار دارد که بر اثر فعل وانفعلات کوه آتشفشانی سهند ایجاد شده است ؛ اما برخی براین باورند که پیدایش این روستا به زمان قبل از اسلام برمیگردد که ساکنان آن اهل حیله ور بوده و برای حفظ جان خود از شرارت های مغول ها به این مکان آمده اند ؛ گرچه وجود برخی سفالینه ها نشان از وجود این روستا در دوره ایلخانیان حکایت دارد. قدمت روستای کندوان اسکو حدود 6 هزار سال و خانه های آن در حدود 700 سال قدمت دارند؛ و در 15 اردیبهشت 1376 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آنچه که باعث هویت روستای کندوان اسکو شده وجود 117 خانوار و خانه های مسکونی در دل کوه های آن است.

محصولات

روستای کندوان اسکو دارای جاذبه های بسیاری است و به دلیل شکل خانه های آن که شبیه کندوی عسل در دل کوه قرار گرفته اند عسل از مهم ترین سوغات این روستا می باشد. از دیگر محصولات آن دوشاب ( شیره انگور ) ، گردو و گیاهان دارویی است . از صنایع دستی آن جاجیم ، گلیم و روسری کلاقه ای می توان نام برد. اتراق پیشنهاد می کند از این روستای زیبای آذربایجان دیدن کنید .

 

 

* نویسنده : سمیه پیرزاده

پیشنهادات


0

مزایا


تنها روستای صخره ای جهان که در حال حاضر مسکونی ست ، منطقه خوش آب وهوا

شرایط و محدودیت ها


محدودیتی وجود ندارد .

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


از نظر توریستی ، وجود صنایخ دستی و مواد غذایی و گیاهی و عسل معروف کندوان

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید