گنجنامه همدان، اثری تاریخی و بی نظیر در تمدن

 (0 نفر)
همدان
گنجنامه همدان

گنجنامه، اثری تاریخی در هگمتانه قدیم

ویراستار :

سفری به گنجنامه همدان، قلب تاریخ استان چیست؟

سفر کردن به استان همدان همواره جذابیت خودش را داشته و دارد. پس اگر به دنبال مقصدی مهیج و منحصر به فرد برای سفرتان می گردید می توانید استان همدان را جزو انتخاب هایتان قرار دهید. در این مقاله می خواهیم در رابطه با یکی از مهم ترین جاذبه های این استان یعنی گنجنامه همدان صحبت کنیم، که مطمئنم همه شما حداقل یکبار هم شده نامش به گوشتان خورده است. پس برای اینکه بیشتر با این اثر ارزشمند ملی آشنا شوید در ادامه با اتراق همراه باشید.

کتیبه باستانی گنجنامه، نوشته ای تاریخی در دل همدان

عاشق طبیعت هستید تا مکان های تاریخی؟ این سوالی است که در ابتدای شروع سفرتان باید از خودتان بپرسید. اما فرقی ندارد که چه نوع جاذبه ای را دوست داشته باشید، زیرا اگر به گنجنامه همدان سفر کردید، این مجموعه، برای شما شگفتانه های متنوعی آماده کرده است. از آبشار و چشم انداز های زیبای طبیعی تا اثر ارزشمند و تاریخی گنجنامه همدان. اما در رابطه با اثر گنجنامه همدان باید بگویم که این اثر در دوران شاهان هخامنشی حکاکی شده که به منظور نشر عقاید و افکار خود در این شاه راهه بزرگ قرار داده شده است.

اما در کتیبه های گنجنامه همدان با خط میخی چه نوشته اند؟

ما سعی کردیم ترجمه هر دو کتیبه گنجنامه همدان را برای شما در این قسمت بیاوریم.
ترجمه متن کتیبه داریوش عبارت است از:
" خدای بزرگ است اهورامزدا، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که شادی را برای مردم آفرید، که داریوش را شاه کرد، شاهی از (میان) بسیاری، فرمانروائی از (میان) بسیاری. مَنَم داریوش، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ سرزمین‌هایی که نژادهای گوناگون دارند، شاه سرزمین دور و دراز، پسر ویشتاسب هخامنشی. "
و اما ترجمه کتیبه خشایار شاه نیز به صورت زیر است:
" خدای بزرگ است اهورامزدا، که بزرگ‌ترین خدایان است، که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که برای مردم شادی آفرید، که خشایارشاه را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بی‌شمار. من خشایارشاه، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگِ دوردستِ پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی. "


نویسنده : محمدرضا فاطمی

پیشنهادات


0

مزایا


تاریخی و قدیمی بودن این اثر

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید