سفری به یزد؛دیدار از آتشکده بهرام


با ما همسفر شوید در دیدار از آتشکده زرتشتیان

در شهر یزد خیابانی معروف به نام کاشانی است که یکی از اماکن مربوط به زرتشتیان به نام آتشکده بهرام یا همان آتشکده ورهرام یزد قرار دارد،این آتشکده شامل باغ مشجر و ساختمانی است که در قرن اخیر ساخته شده، قدمت این آتشکده به 1500 سال می رسد.

آتشکده مقدس بهرام

در این محل آتش مقدسی که برای زرتشتیان بسیار محترم است نگه داری می شود که همیشه باید روشن باشد. آتشکده یزد بنایی بسیار کهن ندارد ولی آتشی که درون آن می سوزد بیش از 1500 سال است که روشن مانده و جمعیت بسیار بزرگی از پیروان زرتشت که در یزد ساکن هستند باید جهت ورود به آتشکده آداب خاصی را رعایت کنند بدین صورت که مردان از کلاه سفید و زنان از روسری سفید و لباس های رنگ روشن استفاده کنند.
بنای آتشکده بهرام
ساختمان اصلی این آتشکده در وسط حیاط توسط درختانی همیشه سبز احاطه شده است،،در محفظه ای بلندتر از سطح زمین اتاقی وسیع و دور از تابش خورشید قرار گرفته که آتش در آن قرار دارد و اتاق های اطراف برای مراسم نیایش طراحی شده است. بنای آتشکده مربوط به 80 سال قبل است.

در سال 1313 ساختمان آتشکده با سرمایه ی یک زرتشتی پارسی به نام همابائی بر روی قطعه زمینی که از طرف چند نفر از زرتشتیان ایران از جمله برادران امانت که به نام پدرشان وقفف شد ساخته شده است،نقشه ی آن را مهندسان پارسی کشیده اند و شادروان ارباب جمشید امانت سرپرستی و نظارت ساخت این بنا را بر دوش داشت.

سنگ های به کار رفته در سر ستون ها و سنگ های گلدار پای دیوارها کار هنرمندان اصفهانی است که در اصهان تراشیده شده و به یزد برده اند و بر پیشانی عمارت نقش ((فروهر)) به چشم می خورد.
از 8 سال پیش این آتشکده در لیست بناهای ملی ثبت شده و در به روی گردشگران گشوده است. شخصی به نام هیربد مسئول روشن نگه داشتن آتش سهند و کهن درون مجمر بزرگی از جنس برنز است و گردشگران می توانند از پشت دیوار شیشه ای این آتش همیشه فروزان را ببینند.
بسیاری از زرتشتیان از گشوده شدن درب آتشکده بر روی گردشگران مخالففت می کردند،چون آن جا را محل نیایش به درگاه خداوند می دانند اما به دلیل درخواست گردشگران برای بازدید از این مکان قسمتی از این محل برای بازدید در نظر گرفته شده است.
شما می توانید با سفر به این شهر و دیدار از این مکان مقدس پی به آداب و رسوم دین زرتشت ببرید. با اتراق همراه باشید. 

نویسنده: ویداشربتی

پیشنهادات


0

مزایا


آشنایی با ادیان دیگر

شرایط و محدودیت ها


زمان سفر بهار 

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


سرمایه گذاری خاصی ندارد

گالری


نمایش از روی نقشهثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید
(0) نظر ارسال شده