رودخانه قزل اوزن، یکی از طویل ترین رودخانه های ایران

 (0 نفر)
زنجان
رودخانه قزل اوزن

رودخانه ای بر کرانه شما کشور

ویراستار :


سفری به رودخانه قزل اوزن، رودخانه ای با شکوه باورنکردنی


رودخانه ها همواره یکی از جاذبه های بسیار زیبا و منحصر به فرد در هر شهر و روستایی تلقی می شوند و تماشای رودخانه های خروشان همواره برای بسیاری از مسافران و طبیعت گردان لذت بخش می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به زنجان سفری داشته باشیم. حتما تا به امروز نام رودخانه قزل اوزن را شنیده اید. این رودخانه از جمله رودخانه های بسیار طویل کشور می باشد. با اتراق همراه باشید تا در رابطه با این شکوه طبیعت بیش تر آشنا شوید.

رودخانه ای از فراز چهل چشمه تا اعماق دره

منظره رودخانه ها معمولا از آن دسته از مناظری می شوند که جان می دهد برای برای پیک نیک و گذراندن تعطیلات، رودخانه قزل اوزن نیز رودخانه ای بسیار زیبا و طولانی در قسمت شمالی کشور محسوب می شود. این رودخانه از ارتفاعات چهل چشمه دهستان سارال بخش دیواندره شهرستان سنندج سرچشمه گرفته و پس از گذر از استان های کردستان، زنجان، آذربایجان شرقی و اردبیل در لاهیجان و در نزدیکی حسن کیاده به دریای خزر ریخته می شود. همانطور که دیدید این رودخانه حدود 500 کیلومتر سفر می کند تا به مقصد برسد.

بیش از نیمی از رودخانه باشکوه در زنجان

اما بهتر است این را نیز بدانید که بیش ترین سهم رودخانه قزل اوزن در استان زنجان می باشد. شما نیز می توانید در هر کدام از استان هایی که گفته شد از مناظر فوق العاده جذاب این رودخانه زیبا و جذاب استفاده کرده و لذت ببرید. اما با توجه به تاریخچه ای که این رودخانه دارد می توان گفت که در کشور از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در طول تاریخ و کتب مختلف تاریخی از این رود طویل نام های مختلفی همانند آماردوس، ماردوس، مردوس، آماری، امردی، ماردی و مردی به جا مانده است.

بی آبی این رودخانه زیبا دغدغه شده!

یکی از دغدغه های مهم مردم و مسئولین در سال های اخیر بی آبی و خشک شدن رودخانه قزل اوزن در فصول گرم است. دلیل بی آب شدن این رودخانه را می توان حفر غیر مجاز چاه ها، آبیاری غیر اصولی زمین های زراعی دانست که در تابستان گریبان گیر بسیاری از رود های کشور از جمله رودخانه قزل اوزن شده است.

"سفرتان به سلامت"

نویسنده : محمدرضا فاطمی


پیشنهادات


0

مزایا


طولانی و طویل بودن

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید