مسجد شافعی کرمانشاه ،مسجدی بامعماری ترک درایران


مساجد از زمان های دیرین نقطه ی عطف معماری ایران بوده است و مورد توجه مردم مسلمان سراسر دنیا قرار میگیرد ،مسجد شافعی کرمانشاه  نیز با معماری بسیار زیبا ومنحصر به فرد خود یکی از بنا ها و مساجدی است ک قدرت معماری ایرانیان را به نمایش میگذارد.


معرفی مسجد شافعی کرمانشاه 

مسجد شافعی کرمانشاه میتوان با اطمینان گفت  یکی از زیباترین مساجد ایران بشمار میرود که با معماری الهام گرفته از مساجد امپراطوری عثمانی ترکیه توسط خیرین اهل تسنن کرمانشاه احداث شده است ، گلدسته های زیبا و استوارش به شهر کرمانشاه که از تاریخی ترین شهر های ایران است زیبایی چشم نوازی بخشیده است.بیشتر اهالی شهر کرمانشاه ک همواره مسافران را با زیبایی های خود مبهوت میکند اهل  تشیع هستند اما مانند اکثر شهر های ایران مساجد ، کلیسا ها و کنیسه های برای اهل تسنن وجود دارد که مسجد شافعی کرمانشاه زیباترین آنهاست.موقعیت جغرافیایی 

مسجد شافعی کرمانشاه از یک طرف به تاریکه بازارکرمانشاه  و از طرف دیگر به میدان جوانشیر محدود می شود.امروزه برگذاری نماز جماعت در بنای تازه ی مسجد که در کنار بنای قدیمی ساخته شده است برگزار میشود.


تاریخچه و قدمت ساخت مسجد شافعی کرمانشاه 

احدث این بنا مربوط به سال 1324 است مکان این مسجد پیش تر زائرسرایی در کرمانشاه بود که توسط تعدادی از خیرین خریداری شد و مسجد شافعی کرمانشاه در این مکان احداث گشت ، جمع آوری هزینه ی ساخت این مسجد یک سال به طول انجامید و خیرین کرمانشاه در این یک سال از هیچ تلاشی برای ساخت این بنا دریغ نکردند ،هم اکنون نیز مسجد شافعی کرمانشاه در حال توسعه است .
بانی اصلی ساخت این مسجد ملاسیدحسین مسعودی بوده است ک سرپرستی خیرین را به عهده داشت.کسانی چون محمد صالح محمدی ،خلیفه سید علی نقشبندی ،جعفر شریفی ،احمد مدللی،میزا حبیب بلندی ،علی محمد شیانی نیز از بانیان وخیرین احداث مسجد شافعی کرمانشاه بوده اند.


معماری مسجد 

مسجد شافعی کرمانشاه دارای زیر بنایی 1060 متر می باشد که با معماری الهام گرفته از مساجد عثمانی ترکیه، که از معماری های زیبا وبا اصالت اسلامی بشمار میرود ساخته شده است، این معماری  دارای روح معنوی خاصی است، داخل این مسجد از مناره های  قلمی نوک تیز،گنبد و نیم گنبدهای که با رنگ های سفید مرمری ، طلایی و فیروزه ای  مزین شده اند.همچنین طاق ها ی بسیار خاص و زیبا ،کتیبه های که با خط ( طغرا) مزیین شده اند و ستون های استوار و قطور که چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند. گنبد مرکزی آن با ارتفاع  زیاد هر بیننده ای را یاد معماری اسلامی غنی زمان عثمانی می اندازد.همچنین  گچ بری هایی که با آیات قرآن کریم تزئین شده، باعث ایجاد  فضایی بسیار عجیب و معنویی در مسجد شافعی کرمانشاه شده است.
سازه ی مسجد فلزی است وبه صورت طاق ضربی ساخته شده است ،مسجد دارای  گنبد و دو گل دسته به ارتفاع 9 متراست  که در ضلع جنوبی واقع شده اند نمای بیرونی مسجد شافعی کرمانشاه از سنگ تراورتن سفید ساخته شده است.

 

مهسا نیلوفری

پیشنهادات


0

مزایا


دیدن شاهکاری از هنر و معماری عثمانی در ایران اگه امکان دیدن  مساجد ترکیه و معماری اسلامی عثمانی رو در ترکیه ندارین  در کرمانشاه ببینید.

شرایط و محدودیت ها


امکان اقامه نماز برای همه ادیان و اقشار وجود ندارد.

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود ندارد.

گالری


نمایش از روی نقشهثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید
(0) نظر ارسال شده