مرند

 (0 نفر)

شهرستان مرند

مرند

شهرستان مرند یکی از تاریخی ترین شهرستان های آذربایجان شرقی می باشد که پیشینه تاریخی پر شکوهی را از سر گذرانده است. طبق گفته باستان شناسان، قدمت شهرستان مرند به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد که همین موضوع باعث جذابیت این شهر شده است. در کتاب تورات آمده که مادر حضرت نوح در این شهرستان دفن شده است، و ارامنه های قدیمی نیز بر این معتقدند که خود حضرت نوح نیز در شهرستان دفن شده است.
شهرستان مرند، از نظر جغرافیایی، در منطقه بسیار حساس و مهمی قرار گرفته است، این شهرستان در شاهراه ایران و آسیا میانه قرار دارد که اهمیت ترانزیتی بسیاری برای کشورمان دارد. 

موقعیت جغرافیایی شهرستان مرند

شهرستان مرند در  65 کیلومتری شمال غرب تبریز قرار گرفته است. شهرستان مرند از نظر مساحت دومین شهر بزرگ استان پس از تبریز و همچنین از نظر جمعیت سومین شهر پرجمعیت استان پس از تبریز و مراغه می باشد.

جاذبه های گردشگری شهرستان مرند

مسجد جامع مرند

مسجدی تاریخی و قدیمی که در مرکز شهرستان مرند واقع است. طبق کتیبه ای که در محراب مسجد قرار دارد، تاریخ ساخت این بنا به 731 هجری قمری بر می گردد که در آن زمان ابوسعید بهادرخان در مسند قدرت بود. بنا به نظر کارشناسان این مسجد در ابتدا آتشکده ای در دوره سامانیان بود.

کاروانسرای مرند

کاروانسرای شاه عباس مرند یکی از معروف ترین کاروانسرا های ایران به دلیل قرار گرفتن در جاده ابریشم می باشد. این کاروانسرا، به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین کاروانسرا های شما غربی کشور می باشد که با توجه به قدمت و شهرتی که دارد هر ساله گردشگران زیادی را به شهرستان مرند می کشاند.

مسجد بازار مرند

به مسجدی برویم که به گفته برخی مورخان، محل دفن همسر حضرت نوح می باشد. دو نظریه درباره این مسجد وجود دارد، برخی می گویند ابتدا آرامگاه همسر حضرت نوح بوده و بعد ها به مسجد تبدیل شده، و برخی نیز بر این عقیده اند که این مکان ابتدا کلیسا بوده و بعد ها توسط پسر بعیث به مسجد تبدیل شده است.
امامزاده احمد ابن موسی الکاظم
امازاده احمد ابن موسی یکی از امامزاده های معروف و متبرک آذربایجان شرقی می باشد. ساختمان این امامزاده بصورت خشتی بوده و حالت سادگی زیبایی به این محل داده است. در اطراف این بقعه، گورستان عمومی شهر قرار دارد.

روستای عیش آباد

شهرستان مرند روستا های زیبا با طبیعت بکر بسیار دارد. یکی از این روستاها، روستای عیش آباد است. این روستا دارای باغات گسترده و زیبا و همچنین آب و هوای مطبوع می باشد که بسیار روح بخش است. این روستای کوچک و آباد دارای آبشار بسیار زیبایی است که دیدنش واقعا خستگی سفر به مرند را از تن آدم به در می کند.

قلعه هلاکو

قلعه هلاکو یکی از آثار زیبا و تاریخی شهرستان مرند می باشد که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است. این بنا به دلیل قدمتی که دارد به عنوان اثر ملی ایران ثبت شده است. بدنه این طاق به سبک ایلخانان، بنای آجری مانند می باشد، که بر روی پایه سنگی قد علم کرده است. این بنا در 27 کیلومتری شهرستان مرند واقع شده است.

کلیسای هوانس

کلیسای هوانس تنها کلیسای شهر می باشد. زمان ساخت این کلیسارا قرن5 یا 6 میلادی می دانند. این کلیسا مربوط به ارامنه کاتولیک می باشد که اسم این کلیسا را نیز از یکی از حواریون حضرت عیسی به اسم یوحنا گرفته اند که ارامنه به آن هوانس یا هوهانس می گویند.

قلعه مانداگارانا

به بنایی برویم که 6 هزار سال قدمت دارد، یعنی قلعه مانداگارانا در شرق شهرستان مرند. به گفته برخی تاریخ دانان، این قلعه که توسط پادشاهان آشوری تخریب شد، یکی از آتشدانان دوران ساسانی بوده است.
غار دوگیجان
غار دوگیجان در روستای دوگیجان قرار دارد که از نوع غارهای استالاکتیت می باشد. وقتی که وارد غار می شوید تالار بزرگی می بینید، که در سمت چپ این تالار استالاکتیت و استالاکمیت های بسیار زیبایی را می بینید و اگر به سمت راست نگاه کنید یک شیب 20 درجه ای را می بینید که شما را به طبقه پایین هدایت می کند.

آبشار پیر بالا

روستای پیر بالا یکی از زیبا ترین روستاهای شهرستان مرند است. این روستا با داشتن طبیعتی بکر و حاصلخیز و همچنین محصولات کشاورزی رنگارنگ که دل هر گردشگری را می برد، باعث شده تا هر ساله گردشگرانه بسیاری داز این روستا به خصوص آبشار زیبای این روستا دیدن کنند.
اما پس از معرفی شهرستان مرند، شاید دلتان بخواهد به این شهرستان زیبا بروید و از طبیعت عالی این شهرستان دیدن کنید. اما من به شما توصیه می کنم آگاهانه سفر کنید. اگر می خواهید به سفر بروید، اولین کاری که باید بکنید این است که باید مکانی را برای استقرار خود در نظر بگیرید. من به شما اتراق را معرفی می کنم. سایت اتراق به شما اتاق ها و منزل هایی را در سرتاسر ایران معرفی می کند. شما می توانید با مراجعه به سایت اتراق منزل هایی با حداقل قیمت پیدا کنید تا در هزینه های سفرتان صرفه جویی قابل ملاحظه ای کرده باشید.


جاذبه ها

منزل ها

0

اتاق خصوصی - اقامتگاه بوم گردی

اقامتگاه کوهستانی
منظم و مرتب پور انرژی باشین
مرند

تجارب

0

تجارب و تفریحات حضوری

باشگاه سوارکاری کوثر

باشگاه اسب سواری کوثر مرند

نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید