سقز

شهر سقز

شهر سقز

بیایید سفری به شهرستان سقز استان کردستان بکنیم. سفری ناشناخته و بسیار هیجان انگیز. شاید باور نکنید اما شهرستان سقز، یکی از بهترین مناطق برای سفر است. شهرستان سقز یکی از شهرستان های استان کردستان از نظر جغرافیایی در 46 درجه و 16 دقیقه ی درازای خاوری و 36 درجه و 14 دقیقه ی پهنای شمالی و در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا واقع است. شهرستان سقز از شمال به تکاب، شاهین دژ و بوکان (آذربایجان غربی)، از خاور به دیواندره، از باختر به بانه و از جنوب به مریوان محدود می گردد.
سقز در مناطق کوهستانی واقع شده است. زمستان بسیر سرد دارد و تابستان ملایم و گرم. اگر برف های سنگین دوست دارید باید بدانید در این شهر بارش برف و باران مناسب است و یک سفر زمستانی عالی را برای شما رقم می زد. شهر سقز مرکز شهرستان در سر سه راهی سنندج ـ میاندوآب و بانه واقع شده است.
از جمله مناطق گردشگری و دیدنی سقز می توان به پارک مولوی کرد - ساحل رودخانه - بازار سقز - طبیعت بکر و زیبای منطقه سرشیو - کوههای چهل چشمه - نه که روز و سد اشاره کرد. در این شهرستان بیش از یکصد و پنجاه اثر تاریخی و باستانی وجود دارد که فقط دو اثر آن یعنی قلعه باستانی زیویه و غار کرفتو مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است. می خواهید یه سفر شگفت انگیز داشته باشید؟ شهرستان سقز را به شما پیشنهاد می کنیم. سفری که قطعا برای شما لذت بخش خواهد بود.

غار کرفتو

 مگر می شود سفری به سقز کرد و از غار کرفتو دیدن نکرد؟  در ۷۴ کیلومتری شرق شهرستان سقز و در منطقه اوباتو«هه وه تو» صخره‌ای از سنگهای آهکی بر فراز تپه‌ای پدید آمده‌است که قلعه و غار کرفتو نامیده میشود.  براساس مطالعات زمین شناسی صخره قلعه و غار کرفتو در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته‌است. بر اساس بررسی و مطالعات انجام شده در این غار آثاری از انسانهای اولیه مانند نقاشیهای روی دیوارها یافت شده‌است که نشان می‌دهد این غار زیستگاه انسانهای اولیه در این منطقه بوده‌است.

مسجد دومناره

بانی آن به راویتی کاک سور وزمله از سادات منظقه و به روایتی دیگر شیح حسن موالاناوا و قدمت آن به دوره افشاریه برمی‌گردد.
آجرکاری‌های نمای بیرونی مسجد و مناره‌ها و حوضخانه مسجد از زیبایی‌ها این بنای تاریخی اند.

قلعه باستانی زیویه ی سقز

منطقه سقزبی گمان از کهن ترین و باستانی ترین مناطق فلات غرب ایران است که امروزه حتی این این سئوال مطرح شده آیا اکباتان در زیویه سقز بوده یا همدان ؟البته طرح مسائل تاریخی احتیاج به اسناد و مدارک دارد که خوشبختانه حتی دشمنانی چون گریشمن نیز نتوانسته اند قدمت آن را انکار نمایند . سقز در زمان مادها اسکیت نام داشته و سپس با یورش سکائیان به قلمرو مادها و تسخیر بلادها و نام آن به ساکز یا سکاکز تغییر یافت و پس از اینکه هووخشتر مادی پس ازسی سال توانست سکائیانرا تار و مار سازد این نام همچنان بر ناحیه سقز باقی ماند .
شهر سقز بی گمان پایتخت مانائیها بوده که مانا یکی از طوایف ماد بوده اند چون سیستم حکومتی ماد مرکب بوده از سی ایالات و امیر نشین و در واقع مجمــوع حکومت مادی یک کنفدراسیون اموزی بوده است پایتخت و محل قدیمی شهر ناحیهشرقی کنونی است . در محلی بنام کوشکه له که هنوز تپه کوچکی از کاخ قدیمـی در جوار آسیاب پنج طبقه جاده سنندج موجود است در ناحیه سقز قلاع مــادی و مانائی مشهور آرمائیت و ایزی بیا و کرفتو و … که بنابر پاره ای از شـواهد کـاخ هگمتانه نه در همدان بلکه در زیویه سقز بوده است بنابر روایت تاریخی پس از اینکـه پادشاه آشور به قلمرو ماد لشکر کشی کرد بسیاری از استحکامات و قلاع مادی و مانائی ویران شدند و اینک در منطقه سقز دهها قلعه قدیمی و باستانی ویران وجــود دارند که هر کدام در دل خود هزاران راز دارند

قلعه های مختلف و متعدد شهرستان سقز از هر لحاظ بی نظیر هستند. اتراق، سفر را برای شما اسان کرده است. می توانید به راحتی سفر کنید، بدون نیاز به نگرانی از محل اقامت. با هر هزینه ای می توانید محل اقامت خود را مشخص کنید. کافی است با اتراق همراه باشید.

 

 


جاذبه ها

بازار سقز، دنیای رنگارنگ خرید

در بازار سقز، خریدی متفاوت را تجربه کنید

سقز
قلعه زیویه سقز، تپه ای درمیان تاریخ

سفری به قلعه زیویه سقز، تاریخ بی نظیر کردستان

سقز
حمام حاج صالح، جاذبه ای مهم در سقز

سفری به تاریخ سقز با حمام حاج صالح

سقز
مسجد دو مناره، مسجدی متعلق به دوران افشاریه در سقز

مسجد دو مناره سقز، مقصدی جذاب برای عاشقان تاریخ

سقز
در منطقه‌ حفاظت شده عبدالرزاق، طبیعت زنده را ببینید

سفری به دل طبیعت با منطقه‌ حفاظت شده عبدالرزاق

سقز

منزل ها

مکان دربستی - هتل

هتل مناسب یک تخته 1 در سقز

هتل مناسب یک تخته 1 در سقز قرار دارد

سقز

مکان دربستی - هتل

هتل دلنشین 2 در سقز

هتل دلنشین 2 در سقز قرار دارد

سقز

مکان دربستی - هتل

هتل مناسب 3 در سقز

هتل مناسب 3 در سقز قرار دارد

سقز

مکان دربستی - هتل

هتل دلنشین 4 در سقز

هتل دلنشین 4 در سقز قرار دارد

سقز

مکان دربستی - هتل

هتل دو تخته در سقز

هتل دو تخته در سقز قرار دارد

سقز

مکان دربستی - هتل

هتل چهار تخته در سقز

هتل چهار تخته در سقز قرار دارد

سقز

مکان دربستی - هتل

هتل سه تخته در سقز

هتل سه تخته در سقز قرار دارد

سقز

تجارب