اردبیل

 (0 نفر)

شهر اردبیل، سرزمین بهشتی ایران

گاهی هنگام خواندن کتب تاریخی، شهرهایی با پیشینه تاریخی بسیار زیاد در این کتاب ها می بینیم که ما را کنجکاو می کنند تا قدمت و بزرگی این شهرها را از نزدیک ببینیم و به اسراری که در تاریخ آن شهرها دفن شده پی ببریم. می خواهیم امروز شما را با استانی 5000 ساله آشنا کنیم، یعنی شهر اردبیل. شهری که روزگاری مردمانش زیر سم اسب مغولان بودند و روزگاری صدای تیز کردن شمشیر صفویان از کوچه پس کوچه های آن به گوش می رسید. سرزمینی که سال هاست یکی از قطب های گردشگری ایران عزیزمان شده است.

پل هفت چشمه اردبیل

تاریخچه اردبیل

در گذشته، اردبیل از دو کلمه (ارد) و (ویل) تشکیل شده بود، که روز بیست و پنجم از هر ماه را (ارد) می گویند، البته معنی دیگری نیز دارد، که نام فرشتگانی از دین زرتشت است به معنی مقدس و همچنین کلمه ویل به معنی شهر است. در لوحه گلی قوم سومریان به شکل آرتا یا آراتتا ثبت گردیده که خود این لوح ها، قدمتی بالغ بر 5000 سال را دارا هستند.
نام اردبیل در قدیمی ترین کتب حماسی ایران، مانند شاهنامه نیز آمده است. حتما شما شنیده اید که استان اردبیل، استان شیخ صفی الدین اردبیلی و مهد تشیع ایران است.
اردبیل از زمان شیخ صفی الدین اردبیلی در سال 700 هجری تا تشکیل دولت صفوی در سال 907 هجری، از جایگاه خاص مذهبی در بین مظلومان آن دوره برخوردار بود و به همین دلیل در سده های هشت و نه هجری نیز با حفظ همین اهمیت مذهبی، به دارالارشاد و شهر مقدس ملقب شد. صحبت از شهری است که زمانی دارالامان بود، زمانی دارالارشاد و زمانی دارالعرفان، سرزمین میراث داران تمدن و بنیان گذاران شیعه. استان اردبیل در زمان صفویان به دلیل قرار داشتن در جاده ابریشم و همچنین حضور خاندان صفویان در اردبیل، باعث شد به یکی از شهرهای مهم تجاری و مذهبی تبدیل شود.
اما جدای از تاریخچه پر افتخار استان اردبیل، ما داریم درباره استانی صحبت می کنیم که آرزوی هر توریست و جهانگردی این است که بتواند از بناهای پر شکوه و قدیمی این استان مانند بقعه و آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی بازدید کند. بقعه و آرامگاه شیخ صفی الدین را می توان برند این استان معرفی کرد که به ثبت میراث جهانی یونسکو نیز رسیده است. ما درباره استانی صحبت می کنیم که سالانه از تعداد بسیار بالایی گردشگر میزبانی می کند. می توان استان اردبیل را یکی از قطب های مهم گردشگری ایران معرفی کرد.

 

جاذبه های گردشگری اردبیل

کلان شهر اردبیل به عنوان مرکز استان اردبیل ، بناهایی را در دل خود جایی داده است که یک تنه جور قدمت این استان را می تواند به دوش بکشد. امروزه اردبیل پایتخت حسینیت و یکی از کلان شهرهای سرسبز و زیبای ایران است. شهر اردبیل، یک سرزمین بهشتی به معنای واقعی است. یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی این شهر، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی می باشد. این بقعه علاوه بر این که مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی می باشد، مقبره شاه اسماعیل اول( نخستین پادشاه صفوی) و همچنین همسر شاه اسماعیل( مادر شاه طهماسب) و برخی بزرگان دربار صفوی و کشته شدگان در جنگ معروف چالدوران نیز می باشد.
از دیگر جاذبه های معروف شهر اردبیل می توان به مجموعه تفریحی شورابیل اشاره کرد. این مجموعه دارای یکی از دریاچه های طبیعی درون شهری کشور است که با مطالعاتی که انجام شده، این دریاچه، قدیمی تر از دریاچه ارومیه می باشد. مجموعه شورابیل امکاناتی نظیر یک شهربازی رو باز و یک شهربازی سر پوشیده دارد. همچنین بزرگ ترین رینگ پیاده روی چمن مصنوعی ایران که دور تا دور دریاچه را پوشش می‌دهد، پیست دوچرخه سواری، پیست دومیدانی، تعدادی هتل، باغ وحش، پیست کارتینگ، طولانی ترین زیپ لاین استاندارد کشور و امکانات دیگری که در این مجموعه قرار دارد، شورابیل را به منطقه نمونه گردشگری شهر اردبیل تبدیل کرده است.

سوغات اردبیل

قطعا یکی از جذاب ترین بخش های هر سفر، سوغاتی است. اینکه در یک شهر چه خوراکی های معروفی وجود دارد در نوع خود جذاب و جالب است. شهر اردبیل هم سرشار از خوردنی های خوشمزه است. 
قبل از هر چیز بهتر است آش دوغ اردبیل را امتحان کنید. آش دوغ اردبیل یکی از خوشمزه ترین و بهترین آش هایی خواهد بود که تجربه می کنید.
در کنار آش دوغ اردبیل، حلوای سیاه اردبیل هم معروف است. حتما قبل از خارج شدن از اردبیل حلوای سیاه آن را امتحان کنید.
بهترین محلی که حلوای سیاه را می توانید تهیه کنید، خیابان شیخ صفی الدین اردبیل شهر اردبیل و رو به روی بقعه شیخ صفی است. این خیابان ، به خیابان حلوای سیاه هم معروف است و شما می توانید از این محل بهترین حلواها و سوغاتی ها اعم از عسل و آش دوغ و صنایع دستی را تهیه کنید.
اردبیل، این شهر دوست داشتنی واقعا زیباست. مهم نیست شما علاقمند به سفر تاریخی هستید یا سفر طبیعی، علاقمند به سفر خانوادگی هستید یا سفر توریستی و...
حتی اگر به ماهی گیری هم علاقمند باشید در اردبیل دریاچه های مختلفی وجود دارد.
شهر اردبیل، همه این ها را با هم دارد. سفری به شهر اردبیل کنید و از زیبایی های بی حد و اندازه آن لذت ببرید.


جاذبه ها

0
دریاچه نئور، تجلی زیبای طبیعت در ایران
بهشتی بر فراز آذربایجان
اردبیل
0
بالیقلو چای اردبیل، رودخانه ای خروشان در وسط شهر
رودخانه ای طولانی در شهر زیبای اردبیل
اردبیل
0
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، نشان از تاریخ باشکوه کشور
بقعه ای مذهبی و ارزشمند در اردبیل تاریخی
اردبیل
0
دریاچه شورابیل اردبیل، نگینی در وسط شهر
شورابیل، نگین گردشگری اردبیل
اردبیل
0
مسجد شیخ صفی اردبیل
اردبیل

منزل ها

0

مکان دربستی - آپارتمان

خانه ویلایی طبقه اول دوخوابه ورودی مستقل در اردبیل

خانه ویلایی طبقه اول دوخوابه ورودی مستقل در اردبیل

اردبیل
0

مکان دربستی - ویلا

آپارتمانی تک خوابه دلنشین در اردبیل

آپارتمانی تک خوابه دلنشین در اردبیل قرار دارد

اردبیل
0

مکان مشترک - اقامتگاه بوم گردی

اقامتگاه بوم گردی سنتی در روستای وکیل آباد سردابه اردبیل

اقامتگاه بوم گردی سنتی در روستای وکیل آباد سردابه اردبیل قرار دارد

اردبیل
0

مکان دربستی - آپارتمان

خانه ویلایی همکف سه خوابه ورودی مستقل در اردبیل

خانه ویلایی همکف سه خوابه ورودی مستقل در اردبیل

اردبیل
0

مکان دربستی - آپارتمان

یک خوابه زیبا
یک اقامتگاه دنج
اردبیل

تجارب

نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید