استان آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی، سرزمین زیبا و دوست داشتنی

سخن گفتن از استان آذربایجان شرقی کاریست بس دشوار. استانی که در منطقه آذربایجان در شمالغربی  ایران واقع شده است. مسافرت به این استان برای بسیاری از مردم و حتی توریست های خارجی همواره دارای جذابیت خاصی بوده است. سفری به سرزمینی بهشتی، که سالهاست در ایران نقشی اساسی در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی دارد. باید بدانید مسافرت به سرزمین آذربایجان آرزوی هر تاریخ شناس و گردشگری است. این استان داستان های زیادی در دل خود دارد. داستان هایی از تاریخ هزاران ساله، که در گوشه گوشه استان از آنها نشانی میشودیافت.

اگر بخواهیم نگاهی به جغرافیای این استان داشته باشیم، استان آذربایجان شرقی سی و پنج کیلومتر با جمهوری ارمنستان و تقریبا دویست کیلومتر با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. همچنین از سمت غرب و جنوب غربی با استان آذربایجان غربی، از سمت شرق با استان اردبیل و از سمت جنوب نیز با استان زنجان هم مرز است.

آب و هوای استان آذربایجان شرقی بسیار متنوع است. سردترین شهر این استان که بستان آباد نام دارد.که دمای  46- درجه را هم تجربه کرده است.گرم ترین شهر نیز جلفا می باشد که دمای 45+ را هم تجربه کرده است.

بیایید سفر خود را شروع کنیم. سفری به استان آذربایجان شرقی، به طبیعت منحصر بفرد،به کوهستان ها و باغستانها و  به شهرهای تاریخی و میدان های جنگی که داستان ها در دل خود دارند. سفری به شهرهای گمشده در تاریخ که شاید برای اولین بار نام آنها را بشنوید و شگفت زده شوید. این استان بیست و یک شهرستان دارد که هر کدام گوشه ای از تاریخ این سرزمین را روایت می کنند. در قدم اول، سفری به مرکز استان یعنی شهر تبریز داشته باشیم.

 

تبریز

تبریز، شهر با عظمتی که  سالها پایخت ایران بوده، جنگ های بی شمار بخود دیده، ویرانی ها و آبادانی ها ی زیادی تجربه کرده و هم اکنون چون کوهی استوار، آباد، زیبا و دلنشین هر گردشگری را به سمت خود جذب می کند. این شهر سالهاست لقب شهر اولین ها را به خود اختصاص داده است و اخیرا  نیز به لطف پروژه های عظیم شهری،  به لقب شهر آرزوها را هم مزین گشته است.

درباره بخش های توریستی تبریز سخن بسیار است. در مقاله ای تحت عنوان "شهر تبریز، شهر آرزوها" سفری به مرکز استان آذربایجان شرقی خواهیم داشت.

آذرشهر

سفر به آذرشهر، حتما برای شما یک سفر دوست داشتنی خواهد بود. نام قدیم این شهر دهخوارقان بوده است. این شهر در پنجاه کیلومتری جنوب غربی تبریز قرار دارد و پر است از باغ های انگور، گردو و میوه های مختلف که هر گردشگری را به سمت خود جذب می کند. جاذبه های زیبایی چون قوچ داشی، کاروانسرای آلقو و ... در این شهر واقع شده اند. در مقاله" آذرشهر، شهری برای طبیعت "به جاذبه های این شهر دوست داشتنی اشاره شده است.

اهر

شهر اهر، دروازه بهشت منطقه ارسباران لقب گرفته است. این شهر 90 کیلومتر با تبریز فاصله دارد. وقتی صحبت از شهر اهر به میان می آید، مناطقی نظیر رشته کوه قوشا داش، منطقه یای قاری،کاروانسرای قوره درق و ... در ذهن من زنده می شوند. لازم است بگویم شهر اهر، یک شهر تاریخی با قدمت چند هزار ساله است که دربدو ورود به این شهر آن را میشود احساس کرد چرا که همچنان رنگ و بوی تاریخی دارد. شهری که در و دیوار آن با شما سخن ها و داستان ها دارد. در مقاله "اهر، دروازه ارسباران" درباره آن ها سخن خواهیم گفت.

اسکو

شهر اسکو یکی از کهن ترین شهرهای استان آذربایجان شرقی می باشد. در منابع آشوری از این شهر تحت عنوان "اوشکایا" یاد کرده اند. این شهر تاریخی، از سمت شرق با کلان شهر تبریز در ارتباط است و از سمت غرب نیز با دریاچه ارومیه ارتباط دارد. از شمال با شبستر و از جنوب با آذرشهر هم مرز است. از جمله نقاط گردشگری مهم این شهر تاریخی، روستای کندوان می باشد که در مقاله " اسکو، شهری تاریخی" بیشتر به جاذبه های عجیب و هیجان انگیز این شهر می پردازیم.

 

بستان آباد

می خواهیم از شهر باستانی اوجان برای شما بگوییم. حتما تعجب کردید؟ بله درست است، بستان آباد امروزی که در 50کیلومتری تبریز واقع شده است، زمانی به اوجان معروف بود. سرزمینی که امیران مغول در این شهر استقرار یافته اند. منطقه ای کوهستانی و سردسیر که اگر کمی به اطراف آن دقت کنید، نشانه های عجیبی خواهید یافت. نشانه هایی که این شهر را برای شما اسرار آمیز می کند. در مقاله "بستان آباد، اوجان گمشده" به این شهر سفری خواهیم داشت و مناطق گردشگری این شهر را برای شما معرفی می کنیم.

بناب

بناب، یکی دیگر از شهرهای استان آذربایجان شرقی می باشد. شهری که در چند دهه اخیر پیشرفت خیلی خوبی در زمینه صنعت داشته است. برخلاف سایر شهرهای استان آذربایجان شرقی، شهر بناب شهر معتدلی به حساب می آید. از جمله مناطق گردشگری این شهر که هر توریستی را به سمت خود می کشد، شهر زیرزمینی صور است. حتما نام کباب بناب را شنیده اید. جالب است بدانید کباب بناب ثبت ملی شده است. در مقاله "بناب، شهری با غذاهای لذیذ" با این شهر و جاذبه های آن بیشتر آشنا می شوید.

جلفا

شهر جلفا یک شهر صنعتی،تجاری،تاریخی و گمرکی است که در 135 کیلومتری شمال تبریز واقع شده است. همچنین به علت قرار گرفتن شهر جلفا در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس، این شهر دارای بازارچه های مرزی، مجتمع تجاری و تفریحی زیادی می باشد. وجود کلیساها و آثار تاریخی متنوع و گوناگون نشان از اهمیت این شهر در گذشته دارد.همچنین همجواری این شهر با رودخانه بسیار زیبای ارس طراوت سفر به جلفا را دوچندان خواهد کرد. در مقاله "جلفا شهر مرزی ایران" بیشتر با این شهر و جاذبه های آن آشنا می شوید.

چاراویماق

شهرستان چاراویماق به مرکزیت قره آقاج یکی از شهرستان های جنوبی استان آذربایجان شرقی می باشد. این شهرستان زمستان های بسیار طولانی و پربرفی دارد. در مقاله چاراویماق، سرزمین چهار طایفه بیشتر با این شهرستان آشنا می شوید.

خداآفرین

شهرستان خدا آفرین هم یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است. که از شمال با کشور جمهوری آذربایجان و از جنوب با شهرستان کلیبر و ورزقان هم مرز می باشد. اهالی این شهرستان بیشتر در زمینه کشاورزی و دامداری فعالیت می کنند و اخیرا نیز زنبورداری رونق طرفداران زیادی در این شهرستان پیدا کرده است. جاذبه های گردشگری متعدد طبیعی از روستاهای زیبا گرفته تاسد و پل خداآفرین، قصر وینق، آینالو و ... از جاذبه های این شهرستان می باشند.

سراب

وقتی صحبت از شهر سراب می شود، باید تصویر شهری عجیب در میان دو کوه سبلان و بزقوش را در نظر آورد شهری که به علت سرمای شدید وسوزناک زمستانیش روزگاری شهر تبعیدی  ها بوده است. در سال 1390 این شهر  در رتبه هفتمین شهر پر جمعیت استان آذربایجان شرقی قرارگرفت. این شهر در 86 کیلومتری غرب اردبیل و 134 کیلومتری شرق تبریز قرار دارد. اگر بگوییم با یک شهر تاریخی که قدمتی پیش از اسلام دارد رو به رو هستیم، بی راه نگفته ایم. این شهر بر سر جاده ابریشم واقع شده  و از قدیم الایام، مورد توجه ویژه بازرگانان و حتی امپراطوری های مختلف بوده است. به طوری که این شهر سرد و یخی، زمانی در دوره امپراطور اورارتویی دارای تمدن شهر نشینی بوده است.در سفر به این شهر نمیتوان از عطر و تازگی و خوشمزگی لبنیات منحصر به فرد آن چشم پوشید.

در مقاله " سراب، شهر گمشده تاریخی" نگاهی به عظمت این شهر کوچک خواهیم داشت.

شبستر

شهرستان شبستر، زادگاه عارفان و شاعران بزرگی است. شهری که در غرب استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شهرستان شبستر تاریخی بقدمت تمدن ایرانی دارد. آثار تاریخی غنی، زمین های حاصلخیز و صنایع دستی زیبا باعث جذابیت این شهر شده است. جالب است بدانید شبستر یک شهرستان دانشگاهی است و با وجود وسعت کم ، دانشگاه های زیادی را در خود جای داده است. در مقالات بعدی به شبستر بیشتر خواهیم پرداخت.

عجبشیر

نام عجبشیر با پادگان و دوره های آموزش نظامی ترسناکش  در سالهای نه چندان دور عجین شده است. ولی دست نگه دارید، در کنار این تصور قدیمی، مناطق زیبا و گردشگری بکر این شهر ممکن است شما را مسافر همیشگی این منطقه بکند. این شهرستان، از جمله شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که روستاهای بکر و عالی برای گردشگری دارد. در مقاله " عجبشیر، از ابهت پادگان تا لذت گردشگری" بیشتر به این شهرستان خواهیم پرداخت.

کلیبر

ایران، سرزمینی دوست داشتنی است که شهرها و روستاهای ناشناخته ای دارد که پر است از زیبایی های طبیعی. یکی از این شهرها که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید، شهر کلیبر در مرز آذربایجان و ارمنستان است. کلیبر، بهشت آذربایجان است. تصور کنید تمام شهر های آذربایجان، مناطق زیبایی هستند، ولی وقتی به کلیبر می گوییم بهشت آذربایجان، نشان از عظمت طبیعی و زیبایی بیش از حد آن دارد. سراسر منطقه کلیبر، پر است از جنگل و مراتع سرسبز که واقعا روح نواز و زیباست. کلیبر، شهر ناشناخته هاست. در مقاله "کلیبر سرزمین بهشتی"، سری به این منطقه خواهیم زد.

مراغه

بیایید سفری هم به دامنه جنوبی کوه سهند،عروس کوه های ایران بکنیم. شهرستان مراغه و شهر مراغه، یکی از شهرهای مهم استان آذربایجان شرقی می باشد. صحبت از یک شهر تاریخی و با عمر شش هزار ساله است. حتی اگر توجهی به نام این شهرستان بکنید،  بروایتی این نام از دو بخش تشکیل شده که مارا به معنی جایگاه و سرزمین، آغا نیز معنی بزرگ، خان و یا امیر را دارد. لذا اسم مراغه در ابتدا ماراآغا بوده است که به مرور مراغه شده است. یعنی سرزمین امیران و خان ها. برای جلب نظر شما باید بگوییم از فسیل هایی چند میلیون ساله که در این منطقه کشف شده و توجه باستان شناسان را به خود جلب کرده است تا بناهایی از ایران باستان و نیز قدیمی ترین رصدخانه ایران همگی گوشه ای از زیبایی هایی این دیار است . در مقالات بعدی حتما سفری به مراغه خواهیم کرد.

دیگر شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی

از جمله دیگر شهرستان های استان می توان به شهرستان های:

اشاره کرد. هر کدام از شهرهای فوق، جاذبه های گردشگری خاص خود را دارند. می توانید با سفر به میانه، از قلعه دختر یا قیزقالاسی دیدن کنید. شهری که به گفته مورخان قدمت آن به پیش از میلاد مسیح می رسد. یا با سفر به ورزقان، از سنگ نوشته های مختلف سیقندل یا قوشاداش سونگون دیدن کنید. هر کدام از این شهرستان ها، جاذبه های عجیب و زیبای مخصوص خود را دارند که در مقالات جداگانه به آنها اشاره خواهیم کرد.

و در آخر، استان آذربایجان شرقی، یک سرزمین تاریخی و بهشتی است که بسیاری از مکان های آن ناشناخته باقی مانده است. مسافرت به این سرزمین، لذت بخش و زیباست. به همین دلیل اتراق نگاه ویژه ای به مناطق گمنام این استان خواهد داشت. جهت رزرو سوئیت با ما در تماس باشید.

شهرهای این استان

آبش احمد
رزرو سوئیت در آبش احمد
آذر شهر
آذر شهر شهرستان آذرشهر
آقکند
رزرو سوئیت در آقکند
اربط
اربط اإربایجان شرقی
اروق
اروق آذربایجان شرقی
اسکو
شهرستان اسکو
ایلخچی
رزرو سوئیت در ایلخچی
باسمنج
رزرو منزل در باسمنج
بخشایش
رزرو سوئیت در بخشایش
بستان آباد
شهرستان بستان آباد استان آذربایجان شرقی
رزرو سوئیت در بناب
شهرستان بناب استان آذربایجان شرقی
بناب جدید
رزرو منزل در بناب مرند
تبریز
تبریز، شهر آرزوها
ترک
رزرو سوئیت در ترک
ترکمانچای
رزرو منزل در ترکمانچای
تسوج
رزرو منزل در تسوج
تیکمه داش
رزرو منزل در تیکمه داش
تیمورلو
رزرو منزل در تیمورلو
خاروانا
رزرو منزل در خاروانا
خامنه
رزرو سوئیت در خامنه
خداجو
رزرو منزل در خداجو
خسرو شهر
رزرو سوئیت در خسروشاه
خواجه
رزرو منزل در خواجه
دوزدوزان
رزرو منزل در دوزدوزان
زرنق
رزرو سوئیت در زرنق
زنوز
رزرو منزل در زنوز
سراب
سراب شهر سراب
سیس
رزرو منزل در سیس
سیه رود
رزرو منزل در سیه رود
شربیان
رزرو منزل در شربیان
شرفخانه
رزرو سوئیت در شرفخانه
شند آباد
رزرو منزل در شندآباد
شهرجدیدسهند
رزرو منزل در سهند
صوفیان
رزرو منزل در صوفیان
عجب شیر
عجب شیر شهرستان عجب شیر
قره آغاج
رزرو منزل در قره آغاج
کشکسرای
رزرو سوئیت در کشکسرای
کوزه کنان
رزرو سوئیت در کوزه کنان
گوگان
رزرو منزل در گوگان
لیلان
رزرو سوئیت در لیلان
مرند
شهرستان مرند
ملکان
ملکان شهرستان ملکان
ممقان
رزرو سوئیت در ممقان
مهربان
رزرو سوئیت در مهربان
نظر کهریزی
رزرو منزل در نظرکهریزی
وایقان
رزرو منزل در وایقان
هریس
شهرستان هریس
یامچی
رزرو سوئیت در یامچی