خراسان جنوبی

معرفی استان خراسان جنوبی

خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی یکی دیگر از مکان های محبوب از نظر گردشگران است به ویژه شهر بیرجند در این زمینه توانسته است فعالیت های بی نظیری را داشته باشد به طوری که تورهای بسیاری را برای اینکه گردشگران و همچنین مرد بومی این ناحیه برای شناخت بیشتر مکان های دیدنی و تاریخی استان داشته باشند برگزار می شود در اولین ورود به این شهر به سرعت می توانید متوجه این موضوع باشید. رزرو سوئیت و منزل نیز بهترین انتخاب برای شماست. به شدت سفری به استان خراسان جنوبی را برای شما پیشنهاد می کنیم در این استان غذاهای محلی بسیاری در انتظار شما است پس شکم گردی را از یاد نبرید همچنین می توانید از مردم بومی این ناحیه دست پخت بسیاری از این غذاها را یاد بگیرید . از مهمترین غذاهای محلی استان می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

  •  آش شلغم،
  • اشکنه بلغور شیر،
  • بلغور پلو،
  • قوروت بادمجان 
  • کشک سالاری 

که بین مردم بومی این ناحیه نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است . مگر می شود به استان خراسان جنوبی سفر کرد و سوغاتی ها و غذاهای محلی این ناحیه را امتحان نکرد . جاذبه های دیدنی و تاریخی بسیاری نیز در این استان همواره مورد توجه گردشگران به ویژه تاریخ دان ها و باستان شناسان بوده است . خوشبختانه با توجه به موقعیت جغرافیایی این ناحیه در طول جنگ ها ویرانی های کمتری در بین آثار تاریخی صورت گرفته است و این امر سبب شده است از نظر آثار باستانی استان خراسان جنوبی بسیار غنی باشد . در بین همه ی جاذبه های دیدنی و تفریحی و طبیعی این استان جاذبه های تاریخی از جایگاه ویژه ای برخوردار است به طوری که شما با بازدید از آن ها می توانید به راحتی تاریخ را لمس کنید . 
خراسان جنوبی

موقعیت جغرافیایی و آب هوای استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی مرزهای مشترکی با کشور افغانساتان دارد و از سمت شمال همسایه استان خراسان رضوی می باشد. آب و هوای استان خراسان جنوبی کوهستانی است ولی این شرایط آب و هوایی نتوانسته است از میزان گردشگرانی که هر ساله به این استان سفر می کنند بکاهد زیرا زیبایی های آن ارزش دیدن دارد . به ویژه به شما توصیه می کنیم در فصل بهار یا پاییز از این استان دیدن کنید زیرا در فصل تابستان ممکن است گرمای تابستان برای شما مناسب نباشد . دره های حاصلخیز و عمیق بسیار آن در این ایام فوق العاده است .

جاذبه های دیدنی استان خراسان جنوبی

جاذبه های بسیاری در استان خراسان جنوبی در انتظار شما است که در زیر به برخی از آن ها اشاره کرده ایم و توضیحات مختصری را در مورد آن ها ارائه داده ایم . در طول سفر خود به این استان سعی کنید با یک برنامه ریزی خوب از بسیاری از این مکان ها دیدن کنید . 
از جاذبه های مهم استان خراسان جنوبی : 
- آبشار پیوک : آبشار پیویک از مهمترین جاذبه های تفریحی استان خراسان است شما می توانید در این مکان آرامش مطلق را احساس کند
- باغ امیر آباد : باغ امیرآباد که در دوره ی قاجاریه ساخته شده است از معماری اسلامی سرشار است. در طبقه های مختلف این باغ می توانید شاهد چشم اندازهای زیبایی باشید . در تزیین آن نیز از انواع گل های زینتی استفاده شده است که دیده ی هر فردی را به تحسین وا می دارد . این باغ امروزه تحت نظارت میراث فرهنگی است و بخش های آن به کتابخانه و موزه و .. اختصاص داده شده است . 
- عمارت کلاه فرنگی :عمارت کلاه فرنگی  یا به عبارت دیگر حسام الدوله که توسط امیر حسن خان سیبانی احداث شده است . در مرکز شهر بیرجند قرار دارد مکانی بسیار زیبایی با طرح ها و معماری های جالب است که امروزه به عنوان موزه و مکانی دیدنی در اختیار گردشگران قرار گرفته است . 
- بازار بیرجند : بازار بیرجند در بافت قدیمی شهر بیرجند ساخته شده است ولی یی از مهمترین مکان هایی استک در استان خراسان جنوبی مورد توجه گردشگران می باشد یک بازار قدیمی با معماری ویژه است که گردش در آن جا شما را به زمان های خاصی از تاریخ خواهد برد 
- بنای تاریخی خواجه خضر : بنای تاریخی خواجه خضر یک اثر تاریخی بی نظیر است . بازدید از این جاذبه ی تاریخی رایگان است و مدت زمان بازذذ بین 1 تا 2 ساعت می باشد . این بنا در یک مکان حساس نیز واقع شده است و به دلیل اینکه در اطراف یک آرامگاه قدیمی احداث شده است بیشتر مورد توجه می باشد .

سفر به استان خراسان جنوبی 

اگر تا به حال به استان خراسان جنوبی سفر نکرده اید به شدت سفری بی نظیری به این استان را به شما پیشنهاد می کنیم . مطمئن باشید عاشق زیبایی این استان خواهید بود مگر می شود به استان خراسان سفر کرد و از سوغاتی های بی نظیر این استان غافل بود . از سوغاتی های محبوب این استان می توان به موارد زیر اشاره کرد : 
عناب ، کشک ، زرشک ، قره قورت 
هر گر بدون امتحان کردن عناب از سفر خود برنگردید . به شدت این سوغاتی برای شما گردشگران توصیه می شود به ویژه عناب تازه طعم فوق العاده  بی نظیری دارد . صنایع دستی نیز در بین مردم استان خراسان جنوبی از توجه ویژه ای برخوردار است و امروزه بیشتر صنایع دستی این استان به عنوان سوغاتی در بین گردشگران محبوبیت یافته است . از مهمترین صنایع دستی این استان می توان به موارد زیر اشاره کرد : 
سفالگری، جاجیم‌بافی، حوله‌بافی، سیاه‌چادر بافی، سفره‌بافی، گبه‌بافی، قلم‌زنی، گلیم‌بافی، نمدمالی و خراطی که به ویژه در شهر بیرجند مورد توجه بسیاری از افراد است . حتی برخی از افراد با استفاده از این صنایع دستی توانسته اند ار معاش کنند و یا کسب و کار مناسبی داشته باشند . 

استان خراسان جنوبی: بیرجند

شهر بیرجند یکی از بزرگترین شهرستان های استان خراسان جنوبی می باشد. بهتر است حقایقی در مورد شهر بیرجند بدانید از جمله اینکه  این شهر صاحب اولین سیستم آب رسانی می باشد . همچنین در مورد جاذبه های دیدنی و تاریخی جایگاه ویژه ای دارد . به طوری که موزه های بیشماری در این شهر وجود دارد که تورهای بیرجند گردی  از سوی این موزه ها همه ی فصل های سال در اختیار گردشگران است . زبان خاصی در این شهر رواج ندارد . ولی گویش بیرجندی که به نوعی از گویش های فارسی نو اقلیت دارد . در طول جنگ ها شهر بیرجند توانسته است از حمله ها و خطرات بسیاری در امان بماند . زیرا به دلیل نزدیک بودن به ناحیه ی کوهستانی حمله های شدیدی در این ناحیه رخ نداده است . با داشتن آب و هوای کوهستانی مردم این شهر بسیار مهربان و خونگرم است و به ویژه میزبان های خوش صحبتی هستند . افرادی که دوستان بیرجندی داند به راحتی می توانند این گفته را تصدیق کنند مردمی با فرهنگ و صمیمی هستند که بودن با ان ها تجربه ی فوق العاده ای می تواند باشد . پوشش محلی و خاصی نیز در بین مردم اهالی بیرجند رواج است .

خراسان جنوبی

 این پوشش در سراسر استان خراسان جنوبی مورد توجه و محبوبیت است . آداب و رسومی که در این ناحیه حاکم است در واقع در بیشتر مناطق کشورمان قابل توجه می باشد احترام به بزرگتر ها در مرحله ی اول جزو آداب و رسوم اصلی مردم بیرجند در نظر گرفته می شود .البته برخی جن ها و مراسم های ویژه ای نیز در بین آن ها رواج است که از جمله ی آن ها می توانیم به رمضان خوانی ، مراسم درخواست باران ، عزاداری در ماه محرم و چاوشی خوانی اشاره کرد . شهر بیرجند سرشار از دیدنی های بی نظیر است حتما در سفر خود به استان خراسان جنوبی بازدید از این شهر را در اولویت خود قرار دهید . 

شهرستان های استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی در حال حاضر دارای 11 شهرستان می باشد و همچنین 28 شهر به همراه 25 بخش و 61 دهستان و 3555 آبادی را شامل می شود .
شهرستان های استان خراسان جنوبی شامل : 

بیرجند
شهرستان قاینات
شهرستان طبس 
شهرستان فردوس
شهرستان نهبندان
شهرستان سرایان
شهرستان سربیشه
شهرستان درمیان 
شهرستان بشرویه 
شهرستان خوسف 
شهرستان زیرکوه 

است . 

اقامت در استان خراسان جنوبی

اگر به استان خراسان جنوبی سفر کرده اید و به دنبال مکان اقامتی هستید دیگر لازم نیست نگران باشید شرکت اتراق با تجربه ی کافی در این زمینه در خدمت شما است . شما می توانید با استفاده از سایت اتراق لیست کاملی از بهترین مکان های اقامتی را در این استان پیدا کنید . شرکت اتراق افتخار این را دارد با ارائه ی خدماتی کامل در این زمینه رضایت شما عزیزان را کسب کند . شما با هر بودجه ای می توانید بهترین مکان را برای اقامت خود رزرو کنید . کافی است هم اکنون لیست سوئیت ها و منزل ها ی موجود برای اقامت توریستی را در این سایت بررسی کنید . تابستان امسال را می توانید با یک سفر بی نظیر به استان خراسان جنوبی برای خود به یک خاطره ی به یاد ماندنی تبدیل کنید . سفری خوشی را برای همه ی شما عزیزان آرزومند هستیم . حتما سعی کنید برنامه ی سفری را برای خود تنظیم کنید به قول دکتر علی شریعتی : سفر کن در ماندن می پوسی .