خراسان رضوی

سفری به  استان خراسان رضوی

آیا شما نیز به دنبال بازدید از بهترین و بی نظیرترین شهرهای استان خراسان رضوی هستید؟ آیا می دانید که جاذبه های هر کدام از شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی کدام می باشد؟ از شما دعوت می شود که ما را تا آخر مقاله پیش روی خود همراهی کنید تا اطلاعات بسیار ارزنده ای را در مورد شهرهای دیدنی و زیبای استان خراسان رضوی به دست بیاورید.  با اتراق همراه باشید.
استان خراسان رضوی یکی از زیباترین و پربازدیدترین استان های کشور ما می باشد که در شرق ایران قرار گرفته و با استان های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، استان گلستان و استان سمنان همسایه می باشد. توجه داشته باشید که این استان به دلیل داشتن تاریخ بسیار قدیمی و کهن خود توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب کرده است. طبق برآورد های باستانشناسی اولین ادوات دستی و سنگی که مربوط به 800 سال قبل از میلاد می باشد را در استان خراسان رضوی می توان مشاهده کرد. اگر شما نیز قصد دارید تا در تعطیلات تابستانی خود از بهترین و بی نظیرترین شهرهای ایران بازدید داشته باشید می توانید شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی را در اولویت های خود قرار دهید و از بکر ترین جاذبه های طبیعی این استان نهایت لذت و بهره مندی را برای خود به ارمغان بیاورید. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد هر یک از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای استان خراسان رضوی توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم. با ما همراه باشد.

مشهد: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای استان خراسان رضوی، شهر مشهد می باشد که سالانه میلیون ها گردشگر و زائر از این شهر بازدید می کنند. شهر مشهد با داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار باشکوه خود توانسته است سهم بسیار بزرگی را در صنعت گردشگری استان خراسان رضوی ایفا کند. از مهمترین و مشهورترین جاذبه های دیدنی این شهر می توان به حرم مطهر امام رضا (ع) اشاره نمود که با داشتن شکوه و عظمت بسیار زیبای خود توجه میلیون ها گردشگر و مسافر را از سراسر شهرهای کشور و کشورهای خارجی به سوی خود جذب می کند. آب و هوای شهر مشهد سرد و خشک بوده و بهترین زمان برای سفر به این شهر نیز فصل های بهار و تابستان می باشد. از مهمترین هتل هایی که گردشگران و مسافران می توانند به راحتی اقامت داشته و از امکانات لوکسی بهره مند شوند می توان به هتل پردیسان، کوثر ناب، مدینه الرضا، زمرد، مجلل درویشی، هما، پارس مشهد و فردوس اشاره نمود گه گردشگران و مسافران می توانند قبل از سفر خود هتل مورد نظر خود را رزرو کنید تا سفر بی نظیری را تجربه کنید. گردشگران و مسافرانی که شهر مشهد را در اولویت های سفر خود قرار می دهند می توانند از لذیذترین غذاهای محلی این شهر نیز میل کنند که از مشهورترین این غذاها می توان به شله مشهد، شیشلیک شاندیز، کوکوی شیرین، آش ماستی و قروتی اشاره کرد که هر کدام از این غذاها از بهترین مواد تهیه و سرو میشوند. از دیگر جاذبه های دیدنی شهر مشهد می توان به موارد زیر اشاره داشته باشیم که بی شک هر کدام از این جاذبه های جزء بهترین جاذبه های استان خراسان رضوی نیز به شمار می آید:
-         آرامگاه فردوسی
-         آرامگاه نادرشاه
-         خواجه اباصلت
-         پارک های آبی
-         شاندیز
-         خواجه ربیع
-         مراکز خرید بین المللی

تربت حیدریه: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

از دیگر زیباترین و بهترین شهرهای استان خراسان رضوی می توان به شهر تربت حیدریه اشاره کرد که در 140 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است و یکی از مهمترین مراکز تولید و صادر کننده زعفران در کشور می باشد. این شهر با شهرهای مشهد، نیشابور، فریمان، تایباد و تربت جام همسایه بوده و چهارمین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی محسوب می شود. در زمان حکومت اشکانیان به این شهر زاوه می گفتند که بعدها به حرمت عارفی مشهور به نام قطب الدین حیدر تونی به این اسن تغییر نام داد. از معروف ترین صنایع دستی که می توان در این شهر مشاهده کرد می توان به سفالگری، ابریشم بافی، چاقو، گلیم بافی و پلاس بافی اشاره نمود که گردشگران و مسافران عزیز می توانند این صنایع دستی را به عنوان سوغاتی این شهر تهیه و خریداری کنند. از معروف ترین و دیدنی ترین جاذبه های تربت حیدریه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-         مقبره قطب الدین حیدر
-         موزه مردم شناسی
-         خانه امینی
-         حمام حاجی رئیس
-         مزار بوری آباد
-         باغ ملی
-         پارک کوهستان پیشکوه
-         آبشار رود معجن
-         قله ملکوه
-         کاروانسرای طبسی

تربت جام: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

تربت جام از دیگر مشهورترین و پربازدیدترین شهرهای استان خراسان رضوی می باشد که در 160 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است و در زمان های گذشته به نام های جام، زام، بوزجان و بوزیگان معروف بوده است. این شهر در زمان صفوی ها به اوج قدرت خود دست پیدا کرد و از اقوام بسیار مختلفی در این شهر به زندگی می پردازند که از مهمترین آنها می توان به ترکمن ها، فارس ها، اعراب و بلوچ ها اشاره داشته باشیم. گردشگران و مسافران می توان فرهنگ شهر تربت جام را در موسیقی این شهر مشاهده کنند. اگر به دنبال لذیذترین غذاهای محلی تربت جام هستید میتوانید به صرف آش زیربار، آش کشک، گوره ماست، رشته پلو با گوشت و آش خلوک اشاره کرد. لباس محلی مردم تربت جام نیز زیبایی منحصر به فرد خود را دارد که گردشگران و مسافران می توانند از نزدیک با تکه ای مختلف این لباس ها آشنا شوند. مهمترین دلیلی که سبب شده است تا شهر تربت جام در میان شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی واقع شد، جاذبه های بی نظیر و شگفت انگیز این شهر می باشد. از مهمترین و مشهورترین جاذبه های تربت جام می توان به مواردی از جمله رباط جام، مسجد کرمانی، سنگ قبر صدوقی، مدرسه امیر شاه ملک، آرامگاه شاه قاسم انوار، مسجد زیرزمینی، مسجد جامع نو، آبشار بردو، شورآل علیا، پلنگ آبه و گنبد فیروزشاهی اشاره کرد. از دیگر شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-         شهرستان تایباد
-         شهرستان جغتای
-         شهرستان جوین
-         شهرستان باخرز
-         شهرستان بجستان
-         شهرستان بردسکن

سبزوار: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

سبزوار از دیگر شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی می باشد که از لحاظ جمعیت سومین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی بوده و در غرب این استان واقع شده است. شهر سبزوار در 220 کیلومتری شهر مشهد قرار گرفته است که با داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و توریست ها را به سوی خود جذب کند. اسم قدیمی این شهر بیهق بوده که معنای آن نیز نیک و بهترین ناحیه می باشد و در سر راه ابریشم واقع شده بود که بعد از اسلام به سبزوار تغییر نام داد. ادویه های متنوع و کلوچه زنجبیلی از مهمترین سوغاتی های این شهر می باشد که گردشگران می توانند از آنها خرید کنند. همچنین از مشهورترین غذاهای این شهر نیز می توان به آش جوش بره، آش ماست، آوریج، کماج، دنی و مسوه اشاره کرد. از مهمترین و مشهورترین جاذبه های شهر سبزوار می توان به موارد زیر اشاره نمود:
-         آرامگاه حمید سبزواری
-         خانه جعفرزاده
-         موزه مردم شناسی
-         باغ ملی
-         موزه شهر
-         بازارهای سرپوشیده
-         رودخانه دلبر
-         آبشارهای بفره
-         رودخانه ششتمد
-         رودخانه ریوند

نیشابور: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

از دیگر معروف ترین شهرهای استان خراسان رضوی می توان به شهر نیشابور اشاره نمود که با داشتن شرایط آّب و هوایی بسیار بی نظیر خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران را به سوی خود جذب کند. درزمان های قدیم این شهر را با نام نیوشاهپوهرمی شناختند و دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی نیز به شمار می آید. از مهمترین جاذبه های شهر نیشابور می توان به موارد زیر اشاره کرد که این جاذبه های از مهمترین عواملی می باشد که سبب شده تا نیشابور در لیست بهترین شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی واقع شود:
-         آرامگاه خیام
-         باغ خیام
-         موزه مشاهیر
-         باغ عطار
-         دهکده چوبی
-         آرامگاه عطار
-         موزه طبیعت و حیات وحش
-         موزه تاریخ نیشابور
-         موزه نجوم خیام
از دیگر زیباترین و دیدنی شهرهای استان خراسان رضوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-         شهرستان زاوه
-         شهرستان درگز
-         شهرستان داورزن
-         شهرستان خوشاب
-         شهرستان خلیل آباد

کاشمر: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

کاشمر یکی دیگر از دیدنی ترین شهرهای استان خراسان رضوی میباشد که در فاصله 240 کیلومتری مشهد قرار گرفته و یکی از کوچکترین شهرهای استان خراسان رضوی محسوب می شود. از نام های قدیمی این شهر می توان به ترشیز، ترسیس و سلطان آباد اشاره نمود. اگر روزی موفق به سفر و بازدید از شهر کاشمر شدید توصیه می کنیم که از غذاهای محلی این شهر میل کنید که از معروفترین آنها می توان اشکنه قاقرو، توگی، کل جوش، کم جوش، اشکنه گوجه فرنگی و گرماست را نام برد. همچنین در نظر داشته باشید که بهترین زمان بازدید از شهر کاشمر و بسیاری از شهرهای استان خراسان رضوی فصل بهار و تابستان می باشد چرا که این استان دارای آب و هوای بسیار مطلوب و معتدلی بوده و بهترین فرصت را برای بازدید از جاذبه های دیدنی استان خراسان رضوی به وجود می آید. از دیدنی ترین و مشهورترین جاذبه های شهر کاشمر می توان به مواردی از جمله زیر اشاره نمود:
-         یخچال طبیعی بند قرا
-         پارک جنگلی سید مرتضی
-         یخدان فروتقه
-         روستای نمونه گردشگری کوهسرخ
-         خرابه های ارگ قدیم
-         کاروانسرای حاج کاظم مدرسی
-         مسجد جامع کاشمر
-         قلعه گبر حصار

فریمان: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

شهر فریمان یکی از بی نظیرترین و دیدنی ترین شهرهای استان خراسان رضوی می باشد که با داشتن جاذبه های بسیار شگفت انگیز خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب کند. بهترین زمان سفر به شهر فریمان فصل های بهار و تابستان می باشد که از مهمترین و مشهورترین جاذبه های این شهر می توان به ایوان رزمگاه، رباط سمنگان، شاهان گرماب، شهر تاریخی سنگ بست، بند فریمان، آرامگاه ارسلان جاذب، میل ایاز و خانه موزه شهید مطهری اشاره کرد که هر کدام از این جاذبه های تاریخی و طبیعی در نوع خود دیدنی و بی نظیر هستند و گردشگرانی که به استان خراسان رضوی سفر می کنند می توانند از این جاذبه های دیدن داشته باشند.

خواف: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

شهر خواف از دیگر مشهورترین شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی می باشد که در فاصله 262 کیلومتری شهر مشهد واقع شده است و مورد توجه بسیاری از گردشگران و توریست ها قرار گرفته و با شهرستان هایی از جمله گناباد، رشتخوار و تایباد و تربت حیدریه همسایه می باشد. از مهمترین و معروف ترین جاذبه های دیدنی این شهر زیبای استان خراسان رضوی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-         مسجد ملک زوزن
-         مدرسه غیاثیه خرگرد
-         مزار پیر احمد خوافی
-         آرامگاه حافظ ابرو
-         مجموعه تاریخی خواجه یار
-         مسجد جامع سنگان
-         بند سلامه
-         آبشار رزداب
-         آسیاب های بادی نشتیفانی
-         مجموعه گردشگری کبودان
-         مسجد رباط زیارت
از دیگر مهمترین شهرهای استان خراسان رضوی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
-         شهرستان گناباد
-         شهرستان کلات
-         شهرستان مه ولات
-         شهرستان فیروزه
-         شهرستان طرقبه شاندیز
-         شهرستان سرخس

چناران: شهرهای دیدنی استان خراسان رضوی

از دیگر دیدنی ترین شهرستان های استان خراسان رضوی می توان به چناران اشاره نمود که در 50 کیلومتری شمال غربی شهر مشهد واقع شده است و در زمان های دور آن را رادکان می نامند. این شهر با داشتن مناطق باستانی 7 هزار ساله خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب کند. این شهر از شرایط آب و هوایی بسیار خوبی برخوردار است به طوری که در میان مردم استان خراسان رضوی آن را ییلاق استان می نامند. از مهمترین و دیدنی ترین جاذبه های شهر چناران می توان به چشمه سبز، سد تاریخی اخملد، چشمه گیلاس، برج رادکان، بلغورخانه، مسجد جامع رادکان، آرامگاه شیخ عبدالله گهواره گر و آبشارهای ایرانه اشاره کرد. 

شهرهای این استان

سرخس

شهرستان سرخس

کلات

شهرستان کلات