خراسان شمالی

معرفی استان خراسان شمالی

korasan shomali

استان خراسان شمالی با زیبایی های  بی نظیر و رشته کوه های مرتفع و همچنین جاذبه های دیدنی بسیاری که دارد توانسته است در دل گردشگران جایگاه ویژه ای داشته باشد به طوری که هر ساله گردشگران و توریست های بیشماری از این استان دیدن می کنند و با اداب و فرهنگ نژادهای مختلفی که در این استان در کنار هم زندگی می کند بیشتر آشنا می شوند . شما نیز می توانید یک سفر بی نظیر و رویایی به این استان داشته باشید . مرکز استان خراسان  شهر بجنورد است و مساحت آن 28434 کیلومتر مربع است تنوع نژادی در این استان بسیار غنی است علاوه بر اتباع خارجی اقوام بسیاری در این استان در کنار هم در صلح و آرامش زندگی می کنند . استان خراسان شمالی در زمینه های ورزشی نیز جوانان با استعدادی دارد که مقام های ویژه را کسب کرده اند . 
مگر می شود به این استان سفر کرد و یادی از غذاهای محلی و سنتی آن نکرد . حتما سعی کنید در طول سفر خود به این استان به طور وسیع غذاهای محلی این استان را امتحان کنید شک نداریم که عاشق طعم و چاشنی های به کار رفته در این غذاها خواهید شد . . توجه ویژه ای به حیات وحش نیز در استان خراسان شمالی موجود است به خاطر همین می توانید شاهد موزه های جالبی در این زمینه باشید .پیشنهاد ما به شما این است قبل از سفر سعی کنید برنامه ی سفر را به خوبی آماده کنید تا سعی کنید در طول سفر خود به این استان از مکان های بسیاری دیدن کنید حتما به دل طبیعت در این استان سر بزنید و آرامش بی اندازه را احساس کنید . آب های معدنی بسیاری نیز در این ناحیه وجود دارد که برای درمان برخی از بیماری ها بسیار مفید است از جمله مهمترین آنها می توان به آب معدنی ایوب پیغمبر در گیفان، آب معدنی بش قارداش در بجنورد اشاره کرد . برای کوهنوردان و به ویژه افرادی که به ورزش های زمستانی علاقه مند هستند استان خراسان شمالی یکی از بهترین مکان ها است زیرا شرایط برای صخره نوردی و کوهنوردی بسیار مطلوب است .

korasan shomali

موقعیت جغرافیایی و اب هوای استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان هم مرز می باشد و همسایه های داخلی آن استان خراسان رضوی و استان سمنان و گلستان می باشد . با توجه به اینکه همواره افراد بسیاری به شهر مشهد سفر می کنند و در راه برگشت سری به شمال کشورمان می زنند همواره فرصتی برای بازدید از استان خراسان  وجود دارد به همین دلیل این استان نیز توانسته است از محبوبیت های ویژه ای بهره مند شود البته دلیل اصلی محبوبیت ان داشتن جاذبه های تاریخی و دیدنی بی نظیر است که همواره همه ی گردشگران را به خود عاشق کرده است . آب و هوای این استان معمولا خشک است ولی همه ی ایام برای سفر به آن مطلوب می باشد به ویژه وجود رشته کوه های مرتفع در آن فرصتی بی نظیر برای کوهنوردان است . در حالت کلی می تواند همه ی نواحی استان خراسان شمالی را به دو دسته تقسیم کرد : نواحی کوهستانی ، نواحی پست و هموار .

جاذبه های دیدنی استان خراسان شمالی

در این قسمت از مقاله قصد آن را داریم نگاهی مختصری به برخی از جاذبه های دیدنی استان خراسان شمالی بیندازیم . زیبایی های این جاذبه دلیل اصلی گسترش گردشگری در این استان گردیده است .
از جاذبه های اصلی استان خراسان شمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- گردشگاه باباامان : گردشگاه باباامان یک مکان تفریحی با زیبایی های طبیعی بی نظیر است که برای افرادی که از سمت شمال به استان خراسان وارد می شود در دسترس است .
- دریاچه ی سد شیرین دره : سد شیرین دره یکی از بزرگترین سدهای این است که بر روی رودخانه ی شیرین دره احداث شده و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های تفریحی در اختیار گردشگران قرار گرفته است
- طبیعت باغ دره : طبیعت باغ دره با چشم اندازی بی نظیر و حیات وحش فوق العاده زیبا در استان خراسان شمالی در انتظار شما است . در این مکان می توانید شاهد تنوع وسیعی از گل ها باشید
- حسینیه جاجرمی ها : حسینیه جاجرمی ها یک بنای تاریخی فوق العاده ای است که در سال 1325 توسط غلامرضا بنا یزدی ساخته شده است در ساخت ان از معماری ویژه ای استفاده شده است که به معماری سنتی شهرت دارد . همه ی درب و پنجره به حیاط باز می شود

سفر به استان خراسان شمالی

سفر به  استان خراسان شمالی می تواند سرشار از خاطره های به یاد ماندنی برای شما باشد . به طوری که شما برای سفری دوباره به این استان لحظه شماری خواهید کرد  زیرا زیبایی های بی نظیری که در این مکان خواهید دید بسیار چشمگیر است . حتما در طول سفر خود به مناطق کوهستانی این استان سر بزنید .آبشارهای بی نظیری ، دریاچه ها و غارهای جالبی در این استان در انتظار شما است . جاده ی اسیایی هر ساله شاهد عبور چندین گردشگر است و ر این مکان افراد بسیاری تنها با فروش آجیل و تنقلات توانسته اند کسب درآمد مطلوبی داشته باشند . اگر به این استان سفر کردید سوغاتی های آن را از یاد نبرید از مهمترین سوغاتی های استان خراسان شمالی می توان به موارد زیر اشاره کرد :
آبنبات (شکر پنیر) بجنورد که طعم فوق العاده دارد به همراه چاروق بجنوردی،و همچنین قالیچه ها و پشتی های ترکمنی و کردی با کرکی جاجرمی و چادر شب و حوله دستی اسفراین می تواند  سوغاتی بی نظیر در نظر گرفته شود و از همه مهمتر جاجرم، کشمش و آجیل فاروج به همراه خشکبار و سیب شیروان.
مکان های تاریخی این استان دارای معماری های ویژه ای است که همواره الهام بخش معماران بوده است به همین دلیل از نظر باستان شناسان و تاریخ دان ها دارای اهمیت ویژه ای است . در طول سفر خود بازدید از آثار باستانی استان را فراموش نکنید .

korasan shomali

استان خراسان شمالی: بجنورد

بجنورد مرکز استان خراسان شمالی همواره از محبوبیت ویژه ای بهره مند است . بجنورد با بابا امان یک تفرجگاه بی نظیر شهرت دارد این شهر از نظر مساحت  چهل و چهارمین شهر کشور می باشد . در طول تاریخ در دوره های گوناگون توجه ویژه ای به بجنورد بوده و همین عامل سبب شده است در این شهر آثار تاریخی بی نظیری باشد البته با حمله ی مغول ها بسیاری از آثار یاد شده چیزی از ویرانی از خود برجا نگذاشته است . مردم خونگرم این شهر نیز از مهمترین عامل های است که گردشگران را به سوی خود جلب کرده است قوم های مختلف با گویش های خاصی ر این شهر در کنار هم زندگی می کنند . مردم بومی این شهر را فارسی های بومی یا تات ها به طور عمده تشکیل میدهد . صنایع دستی گوناگونی از جمله : گلیم‌بافی، قالی و قالیچه ترکمن، پشتی ترکمن، زیورآلات، لباس محلی ترکمن، جاجیم، کلاه کرکی، چوخه، پارچه بافی سنتی در این شهر شهرت بسیاری دارد که همواره به عنوان سوغاتی نیز برای گردشگران محبوب است .

خراسان شمالی

شهرستان های استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی دارای 45 دهستان و 19 بخش و به همراه 22 شهر و همچنین 9 شهرستان است .
شهرستان های استان خراسان شمالی شامل :
شهرستان بجنورد با۳۳۴ هزار نفر
شهرستان شیروان با۱۶۴ هزار نفر
شهرستان اسفراین با۱۲۳ هزار نفر
شهرستان مانه و سملقان با ۹۲ هزار نفر
شهرستان فاروج با ۴۵ هزار نفر
شهرستان جاجرم
شهرستان گرمه
شهرستان راز و جرگلان
شهرستان بام و صفی آباد
و شهرهای استان خراسان شمالی شامل :
آشخانه با ۱۸ هزار نفر ، آوا ،  اسفراین با۵۱ هزار نفر،  ایور،  بجنورد با ۱۷ هزار نفر،  پیش قلعه،  تیتکانلو،  جاجرم،  چناران شهر،  حصارگرمخان،  درق،  راز،  زیارت،  سنخواست،  شوقان،  شیروان با ۸۲ هزار نفر،  صفی آباد،  فاروج با ۱۰ هزار نفر،  قاضی،  قوشخانه،  گرمه،  لوجلی است . هر کدام از شهرها و شهرستان های استان خراسان شمالی دارای زیبایی ها و مکان های دیدنی ویژه ای است . و اقوام ساکن در این استان شامل فارسها (بومی تات و غیره)، کردهای کرمانج، ترکها، ترکمنها است .

اقامت در استان خراسان شمالی

حال که در استان خراسان شمالی هستید و به این استان سرشار از زیبایی سفر کرده اید و به دنبال محل اقامت گاه مطلوبی می گردید همین اکنون با شرکت اتراق در تماس باشید . شما می توانید در سایت اتراق لیست کاملی از منزل ها و سوئیت ها را پیدا کید و سپس با توجه به شرایط دلخواه و همچنین بودجه ی خود یکی از بهترین آنها رزرو کنید . لازم به ذکر است اگر هم اکنون می خواهید برای سفر به استان خراسان برنامه ریزی کنید بهتر است هم اکنون با سایت اتراق در ارتباط باشید و یکی از بهترن مکان های اقامتی را رزرو کنید در این حالت حق انتخاب بیشتری خواهید داشت . استان خراسان شمالی با زیبایی های بی نظیرش همواره مورد انتخاب و محبوبیت گردشگران بوده است شما نیز می توانید تابستان امسال یک سفر رویایی به این استان داشته باشید . سفری خوشی را برای شما به همراه  دوستانتان آرزومند هستیم . سایت اتراق افتخار این را دارد ک با تجربه ی کافی در این زمینه همواره رضایت شما عزیزان را کسب کند . با هر بودجه ای ه دارید می توانید یک مکان اقامتی مناسبی را در این استان برای اقامت چند روزه ی خود رزرو کنید و در طول سفر خود اسایش و راحتی کاملی داشته باشید .