خوزستان

معرفی استان خوزستان

khuzestan

استان خوزستان در بخش جنوب غربی کشورمان ایران واقع است و در رده بندی استان ها از نظر جمعیت، پنجمین استان پرجمعیت کشور معرفی شده است. مرکز استان خوزستان شهر زیبای اهواز است. از حیث تاریخی، استان خوزستان کهن ترین منطقه ی فلات ایران به شمار می آید و قدمت آن به زمان هزاره ی سوم قبل از میلاد بازمی گردد. خوزستان زیبا در گذران تاریخ تفرجگاه پادشاهان بوده است و هنوز هم یکی از زیباترین استان های کشورمان محسوب می شود که با جاذبه های گردشگری فراوان و بی نظیر خود چشم و روح هر انسانی را می نوازد. از کوه های مرتفع و دشت های سرسبزش گرفته تا رودهای خروشان و مواج و سواحل گرم و بناهای تاریخی شگفت آورش، همه و همه جاذبه های گردشگری استان خوزستان هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی شهرهای دیدنی و جاذبه های طبیعی و تاریخی استان خوزستان بپردازیم.

شهرهای استان خوزستان

شهرهای استان خوزستان عبارتند از: اهواز، آبادان، بندر ماهشهر، دزفول، خرمشهر، اندیمشک، ایذه، بهبهان، مسجد سلیمان، شوشتر، امیدیه، بندر امام خمینی، رامهرمز، شوش، شادگان، چمران، سوسنگرد، هندیجان، شیبان، رامشیر، باغ ملک، گتوند، لالی، هویزه، حمیدیه، ویس، ملاثانی، شرافت، قلعه تل، دزآب، صفی آباد، میانرود، شاوور، اروندکنار، حر، بستان، صالح شهر، چویبده، الوان، سردشت، صیدون، جنت مکان، حمزه، دارخوین، ترکالکی، دهدز، چم گلک، رفیع، میداوود، گوریه، صالح مشطت، جایزان، قلعه خواجو، چغامیش، سالند، مشراگه، حسینیه، سماله، مینوشهر، سیاه منصور و زهره. در ادامه به معرفی اجمالی چند مورد از شهرهای زیبای این استان می پردازیم.

اهواز 

شهر اهواز مرکز استان خوزستان، هشتمین شهر پرجمعیت و یکی از کلان شهرهای ایران می باشد. اهواز زیبا سرشار از جاذبه های تاریخی ودیدنی است. این شهر گذشته ی پر فراز و نشیبی داشته است وببارنیان گذاری آن به دوران عیلامیان بر می گردد. اسناد و شواهد تاریخی نشان می دهند که اهواز در طول تاریخ 2 مرتبه به کل تخریب و از نو بازسازی شده است. نام پیشین اهواز، هرمزدار در شیر بوده و سپس به سوق الاهواز تغییر نام داده است و در عصر قاجار ناصری یا ناصریه نامیده می شد. از جاهای دیدنی جاذبه های گردشگری شهر زیبای اهواز می توان به بازار کاوه، پل سفید اهواز، بنای معین التجار، پل سیاه، موزه ی هنرهای معاصر، پل طبیعت، بازارعبدالحمید، کلیسای سورت مسروپ، خانه ی ماپار، بازار فلافل و... اشاره کرد.

آبادان 

آبادان یکی دیگر از شهرهای معروف استان خوزستان و یکی از مناطق آزاد تجاری می باشد. این شهر مهمترین شهر خوزستان پس از اهواز است و به عینک های ریبن اصل و فلافل های خوشمزه و بکرش معروف است. آبادان در روزگاری مدرن ترین شهر ایران و خاورمیانه محسوب می شد. اولین پالایشگاه نفتی ایران و خاورمیانه و همچنین اولین آتش نشانی ایران و ... در این شهر فعالیت خود را آغاز کرده اند. آبادان مکان های گردشگری و دیدنی فراوانی دارد که توصیه می کنیم اگر به این شهر سفر کردید دیدن آن ها را از دست ندهید. اروندرود، موزه ی آبادان، زیارتگاه سیدعباس، مسجد رنگونی‌ها، کلیسای ارامنه گاراپت مقدس، موزه ی نفت،‌ سینما نفت یا تاج سابق، آثار و بقایای سینما رکس، بازار ته لنجی‌ها، ‌پل کابلی، رودخانه بهمنشیر و نخلستان‌های آبادان از جمله ی این مکان های فوق العاده زیبا و دیدنی هستند.

خوزستان

دزفول

دزفول که نام آن از لغت دژپل گرفته شده است یکی دیگر از شهرهای دیدنی استان خوزستان می باشد که قدمت تاریخی آن به عصر ساسانیان برمیگردد. البته دزفول قبل از ساسانیان هم آباد بوده و بخشی از امپراتوری‌های هخامنشی و عیلام را شکل می داده است. آب و هوای این شهر بسیار متغیر است و زمستان های آن آب و هوای مدیترانه‌ای داشته و تابستان هایی گرم و خشک دارد. رود معروف دز از میان این شهر عبور می کند. از جاذبه های گردشگری دزفول نیز می توان به جنگل های دز، آبشار شوی، روستای پامنار، دریاچه ی شهیون، آسیاب های آبی دزفول؛، مسجد جامع دزفول، تپه های باستانی چغامیش و آرامگاه یعقوب لیث صفاری اشاره کرد.

خرمشهر 

خرمشهر زیبا و حماسه ساز کشورمان، خرمشهری که همه ی ما جور دیگری به این شهر عشق می ورزیم و بالاخره خرمشهری که خدا آزاد کرد. این شهر تاریخی از شهرهای قسمت جنوبی استان خوزستان است، خرمشهر تا همیشه برای ایران و ایرانی نماد ایستادگی و استقامت و غیرت است. اسامی قدیمی این شهر در دوره های گوناگون خاراکس، بیان و محمره بوده است و سرانجام در سال ۱۳۱۶ به دلیل نخلستان های خرم و زیبایش خرمشهر نامگذاری شد و به جهت برخورداری از جایگاه منطقه ای تجاری، سیاسی و اقتصادی به بندری بسیار مهم و تاثیرگذار تبدیل شد و اولین و بزرگ ‌ترین بندر ایران و خاورمیانه پیش از جنگ تحمیلی به شمار می آمد. این شهر زیبا در طول ۸ سال جنگ تحمیلی خسارات و خرابی های فراوانی را متحمل گشت اما با همه ی این ها هنوز هم خرمشهر عزیزمان زیبا و پر رونق است. از جاهای دیدنی خرمشهر می توان پل قدیم خرمشهر، موزه ی جنگ، تالاب ناصری مسجد جامع، جزیره ی مینو، کشتی دوران جنگ اروند صغیر، بازار ماهی فروشان و پل دوم خرمشهر را نام برد که دیدنشان خالی از لطف نیست.

بهبهان

بهبهان زیبا بهشتی در دل استان خوزستان ماست که جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی دارد. باغ گل های نرگس معطر و چشم نوازش تا گل های شقایق زیبای بهاری در دل کوه هایش، زیبایی و جاذبه ی این شهر را دوچندان کرده اند. ارجان نام قدیمی بهبهان است. قدمت بهبهان به چیزی حدود هزاره ی دوم قبل از میلاد برمیگردد و مردم این شهر با گویش زیبای بهبهانی که نوعی فارسی کهن است سخن می گویند. دره گرمابه، باغستان‌های زیبای منصوریه، منطقه ی تنگ ‌تکاب،، روستای امامزاده حیدر کرار زیدون، باغ بهو، از معروف ترین مکان های دیدنی طبیعی شهر بهبهان به شمار می آیند. اگر بخواهیم چند نمونه از مکان های تاریخی این شهر را نیز نام ببریم، آوردن اسم مسجد جامع و راسته بازار بهبهان، دیوار و خندق اطراف شهر، خانه ی تاریخی نجف خان یا سرای بهادر ایوان، بقعه ی بشیر نذیر، قلعه مدرسه خالی از لطف نیست.

خوزستان

جاذبه های طبیعی و گردشگری استان خوزستان

استان خوزستان تاریخ و تمدنی ۹ هزار ساله را در خود جای داده است و طبیعتی خاص و بی نظیر دارد که هر ساله عده ی کثیری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می کند. همه ی ما استان خوزستان را با آفتاب گرم و درختان نخل سر به فلک کشیده اش می شناسیم؛ و اهواز و خرمشهر و آبادانش که ناخودآگاه هر ایرانی را به یاد خاطرات جنوب و کارون بی نظیر و زیبایی هایش می اندازند. توجه داشته باشید که فصل های بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به استان خوزستان است چرا که در این فضول از سال بادی خنک و مطبوع بر شهرها و در کنار رودهای بی نظیر آن می وزد که روح و جسم آدمی را می نوازد. در این بخش از مقاله چند مورد از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان خوزستان را به حضورتان معرفی می کنیم.

شیرهای سنگی

شیرهای سنگی استان خوزستان نماد شجاعت، مردانگی، فروتنی و رشادت مردمان این استان می باشد و دلیری قوم بختیاری را به رخ جهانیان می کشد. برای شیرهای سنگی موزه ای را در فضای باز و در دید عموم ایجاد کرده اند و بر روی قبر افراد مشهور، شجاع و دلیر قوم بختیاری قرار داده اند. در هیچ شهری از ایران به اندازه ‌ی استان ‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری شیر سنگی وجود ندارد؛ اما متاسفانه همین تعداد فراوانشان موجب عادی شدن از بین رفتنشان شده و ارزش و جایگاه آن ها را در دید مسئولین و مردم بسیار کم کرده است.

خوزستان

آبشار شوی دزفول

این آبشار بی نهایت زیبا و بی نظیر که در دزفول استان خوزستان واقع گشته است ارتفاعی حدود ۸۵ متر و عرض تقریبا ۷۰ متر دارد. آبشار شوی فاصله ی اندکی با استان لرستان داشته و در حقیقت مرز دو استان خوزستان و لرستان محسوب می شود. از آنجایی که این آبشار آنچنان در دسترس نیست تمیز، زیبا و بکر مانده است. در خروجی آبشار و دامنه کوه غاری وجود دارد که افراد محلی آن مناطق می گویند بسیار طویل و مرموز می باشد. بدنه ی آبشار شوی خروجی ‌های فراوانی دارد که آب با فشار زیادی از آن‌ها بیرون می جهد.

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل نماد هنر و معماری اسلامی ایرانی است که بر ارزش و اعتبار استان خوزستان افزوده است. این بنای مربعی شکل حدود ۵/۱ متر طول و عرض و نزدیک به ۵۲ متر ارتفاع دارد. شاه ایلام در سده ی سیزده قبل از میلاد این بنا را احداث نموده است. ساختار این بنا آجری بوده و بر روی آجرهای آن نوشته های فراوانی به خط ایلامی حکاکی شده است و بر جذابیت این بنا افزوده است.

سازه های آبی شوشتر

یکی دیگر از جاذبه های استان خوزستان که در فهرست ملی و جهانی میراث یونسکو نیز ثبت شده است سازه های آبی زیبای شوشتر است. قدمت این جاذبه ی تاریخی بی نظیر به دوران امپراتوری داریوش بزرگ و قرن پنجم پیش از میلاد برمی گردد. امروزه در این منطقه به دلیل ریزش آب های حاصل از پساب آسیاب‌ ها، آبشارهای مصنوعی زیبایی ایجاد شده است که به داخل حوضچه ای می ریزند و منظره ای بی بدیل حیرت آور را رقم زده اند.

مسجد رنگونی ها در آبادان

در سفر خود به استان خوزستان از بازدید زیبایی ها و جاذبه های شهر آبادان نگذرید. مسجد رنگونی ‌های آبادان با هنر و معماری هندی در هم آمیخته است. این بنا به دست رانگونی ‌های اهل برمه در شهر آبادان استان خوزستان بنا شده است. از آنجایی که بعد از تاسیس پالایشگاه های متعدد و پیدایش نفت افراد بسیاری از سایر شهرها و کشورهای دنیا به آبادان آمدند مهاجران هندی و پاکستانی مسجد رنگونی ها را احداث نمودند.

موزه ی جنگ خرمشهر

این ساختمان که قبل از جنگ تحمیلی عنوان قسمت اداری شرکت نفت استفاده می شد در سال ۱۳۰۹ احداث شده است و در طول دوران هشت سال دفاع مقدس به دست نیروهای عراقی اشغال شد و به عنوان جایگاه دیده بانی نیروی دشمن مورد استفاده قرار گرفت. جالب است بدانید که به دلیل اشغال این مرکز به دست عراقی ها هنوز هم دست نوشته های اشغالگران عراقی بر روی دیوارهای موزه باقی مانده است، یکی از این دست نوشته ‌ها، عبارت آمده ‌ایم تا بمانیم است که هنوز هم یادآور دلیری های سربازان این مرز و بوم و بیرون کردن این اشغالگران از خاک کشورمان است و بسیار جلب توجه می کند و این موزه را به یکی از معروف ترین جاذبه های استان خوزستان تبدیل کرده است.

دریاچه سد دز

دریاچه ی سد دز را می توان یکی از زیباترین دریاچه ‌های کشور در قسمت شمال غرب شهر دزفول دانست که در ۲۳ کیلومتری شمال شرق اندیمشک قرار دارد. این دریاچه ی فوق العاده زیبا امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری استان خوزستان و منطقه شهیون تبدیل شده است. آب این دریاچه از کوه های اراک و الیگودرز سرچشمه گرفته و پس از عبور از ارتفاعات زاگرس و جمع اوری ریز‌آبه‌های متعدد به دریاچه ی سد دز وارد می‌شود. این دریاچه شامل دو رشته ی اصلی به نام های بختیاری و سزار می باشد.

آرامگاه دانیال نبی در شوش

آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش استان خوزستان و روبروی تپه ارگ بنا شده است، این بنا با گنبد ارچین شکل خود همچون نگین درخشانی بر روی شوش، کهن ‌ترین شهر جهان می درخشد. بنای بی نظیر این مکان از جاذبه های استان خوزستان در سال ۱۲۴۹ شمسی پس از سیل شدید همان سال که موجب تخریب درصدی زیادی از بنای قبلی شده بود، به دستور یکی از روحانیون شیعه به نام جعفر شوشتری و با هنر دست معمار حاج ملاحسین ساخته شد و امروزه با معماری بی نظیرش گردشگران بسیاری را به شوی خود جذب می کند.

هورالعظیم

هورالعظیم که به معنای تالاب بسیار بزرگ است با نام هورالهویزه هم شناخته می شود. این تالاب بزرگ که در شهر هویزه استان خوزستان قرار دارد، بزرگ ‌ترین و جالب ترین تالاب این استان است و جزو معروف ترین و بزرگ ‌ترین تالاب ‌های ایران نیز به شمار می آید. تالاب هورالعطیم در مرز دو کشور ایران و عراق واقع شده است و تقریبا دوسوم آن در کشور عراق و یک سومش در ایران قرار گرفته است. توصیه می کنیم دیدن این تالاب زیبا را هنگام سفر به استان خوزستان از دست ندهید.
شرکت اتراق با ارائه ی بهترین و باکیفیت ترین خدمات در زمینه اجاره ی سوئیت و منزل فعالیت دارد و در تمام استان ها دارای سوئیت و منزل هایی مجهز و تمیز می باشد. شما می توانید در سفر خود به استان خوزستان و شهرهای بی نظیر و زیبایش از طریق سایت شرکت ارتراق سوئیت و منزل دلخواه خود را با قیمتی مناسب بیابید.

  

شهرهای این استان