زنجان

استان زنجان

زنجان

استان زنجان یکی از استان های ترک نشین شمال غربی کشورمان به مرکزیت شهر زنجان است که جاذبه های توریستی و گردشگری پرشماری را در دل خود جای داده است. در ادامه به تعدادی از این جاذبه ها اشاره خواهیم کرد.

برخی از آثار تاریخی شهر زنجان 

بسیاری از آثار تاریخی استان زنجان در مرکز این استان، شهر زنجان واقع شده اند. بازدید از آثار تاریخی، برای ما ایرانیان که به تمدن و تاریخ کهن خود می بالیم، و در گوشه گوشه کشورمان از آثار باستانی و تاریخی متعدد و بسیار ارزشمندی برخورداریم، همواره یکی از بخش های مهم و لذت بخش سفرهایمان بوده و هست.
استان زنجان نیز همانند سایر شهرها و استان های کشورمان چنین یادگارهایی را از سالیان دور در دامان خود حفظ کرده است. شکوه و جلال این ابنیه در کنار زیبایی و ظرافت آن ها که مرهون هنرمندی و ذکاوت وصف ناپذیر اجدادمان است، می تواند ما را شگفت زده کند، به وجد بیاورد و با خود به روزگاران دیرین برد. گویی برای لحظاتی زمان متوقف می شود و ما سبکبال در تاریخ سیر می کنیم و زندگی مردمان کهن را پیش چشمانمان مجسم می بینیم. در ادامه به چند نمونه از جاذبه های تاریخی شهر زنجان اشاره می کنیم.

عمارت رختشویخانه

یکی از آثار تاریخی استان زنجان، عمارت تاریخی رختشویخانه است. این مجموعه که در بافت تاریخی شهر زنجان واقع شده و امروزه به موزه مردم شناسی استان زنجان بدل گشته است، در واقع محلی بوده که در روزگاران دور، زمانی که مردم ناچار بودند برای شست شوی ظروف و البسه به کنار رودخانه بروند، تأسیس شده است تا موجبات رفاه آنان را فراهم سازد. رختشویخانه دارای حوضچه های زیادی است که در گذشته برخی از آن ها برای شستشوی ظروف و برخی دیگر به منظور شست شوی لباس مورد استفاده قرار می گرفته اند. در این موزه هم چنین مجسمه هایی از زنان را در حالی که که ظروف و لگن های لباس را بر روی سر یا روی شانه حمل می کنند و یا در حال شست شو مشاهده می کنیم.

بازار سنتی زنجان

این بازار استان زنجان در واقع بلندترین بازار ایران است که ساخت آن به زمان قاجار برمی گردد. بازار مذکور دارای 56 راه ورودی و به تمام بخش های شهر مرتبط می باشد. حمام ها، کاروانسراها و مساجدی نیز در آن موجود است که اکثر آن ها بعدها به این بازار اضافه شده اند.

خانه ذوالفقاری

این عمارت قدیمی نیز یادگاری از دوران قاجار و امروزه موزه باستان شناسی استان زنجان است و در خیابان طالقانی (در یکی از محلات قدیمی زنجان به نام دالان آلتی) واقع می باشد. یکی از موارد جالبی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است مومیایی های متعلق به دوران هخامنشیان و ساسانیان است که به مردان نمکی شهرت یافته اند و در سال 1372 در یک معدن نمک در استان زنجان کشف شده اند.

زنجان

 

حمام حاج داداش 

یکی از ابنیه تاریخی استان زنجان است که ستون های سنگی و کاشی های رنگارنگ و زیبای آن توجهتان را به خود جلب خواهد کرد. اگر به دنبال یه سفره خانه سنتی در شهر زنجان هستید، می توانید این حمام سابق را  که امروزه به صورت یک سفره خانه و چایخانه زیبا درآمده است، برگزینید.

پل میر بها الدین

از بناهای تاریخی استان زنجان، در مسیر جاده زنجان به بیجار بر روی رودخانه زنجان رود و متعلق به دوران قاجار.
و ...

معرفی برخی از جاذبه های طبیعی شهر زنجان

علاوه بر آثار تاریخی، استان زنجان از لحاظ جاذبه های طبیعی نیز غنی و منحصر به فرد است. 
مجموعه ائل داغی یا بام زنجان
مجموعه تفریحی کوهستانی ائل داغی و سد گاوازنگ، واقع در دامنه کوه گاوازنگ و در شمال شهر زنجان، یکی از جاذبه های گردشگری استان زنجان می باشد. در سفر به استان زنجان می توانید با رفتن به این منطقه چشمانتان را از زیبایی و ریه هایتان را از هوای پاک سیراب کنید، اندکی بیاسایید، به تماشای آسیاب و آبشار مصنوعی بروید، قایق سواری کنید و اگر اهل کوهنوردی باشید عازم قله شوید!
لازم به ذکر است که این مجموعه دارای امکانات رفاهی از قبیل آلاچیق، رستوران و کافی شاپ نیز می باشد.

زنجان

پیست اسکی پاپایی
این پیست اسکی با وسعت 80 هکتار در استان زنجان و در 45  کیلومتری جنوب غربی شهر زنجان واقع شده است. یکی از مزایای این پیست شیب نسبتاً ملایم آن است که امکان مناسبی برای اسکی افراد مبتدی و آماتور مهیا می کند. پس اگر می خواهید شور و هیجان را نیز چاشنی سفرتان به استان زنجان کنید، به این پیست سری بزنید.
از دیگر جاذبه های طبیعی شهر زنجان می توان به رودخانه قزل اوزن، زنجان رود، سد حسن ابدال، باغ وحید و ... اشاره کرد.

شهرستان های استان زنجان
استان زنجان دارای هشت شهرستان است: ابهر، ایجرود، خدابنده، خرمدره، زنجان، سلطانیه، طارم و ماهنشان.
شهرستان ماهنشان
ماهنشان شهری است در غرب استان زنجان و در حاشیه رودخانه قزل اوزن که دارای جاذبه های گردشگری فراوان، طبیعت بکر و زیبا و قدمت چند هزار ساله است. وجود 184 مورد آثار تاریخی، این شهر را به یک قطب مهم گردشگری در استان زنجان بدل ساخته است. از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر قلعه بهستان (کهن دژ) و دودکش جن است که در مجاورت یکدیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی را توأمان در این منطقه به نمایش گذاشته اند. قدمت قلعه بهستان به دوران ساسانیان و به روایت دیگر هخامنشیان و به عقیده برخی از باستان شناسان به دوره مادها می رسد. دودکش جن نیز بر خلاف اسمش حاصل یک پدیده کاملاً علمی و طبیعی می باشد و به شکل مناره هایی بلند متشکل از سنگ و رسوبات، در اثر فرسایش ایجاد شده است و در اصطلاح زمین شناسی با نام هودو شناخته می گردد. 
سایر جاذبه های استان زنجان در این شهرستان عبارتند از: دریاچه پری یا خندقلو (تنها دریاچه طبیعی استان زنجان)، منطقه حفاظت شده دربند قاطرچی، ییلاق قارقالان، آلا داغ لار یا کوه های رنگارنگ در مسیر زنجان به ماهنشان، مقبره مولانا همتی انگورانی، قلعه کلیسا و ....

 

شهرستان سلطانیه
این شهرستان واقع در شرق استان زنجان است که روزگاری در دوره ایلخانان پایتخت ایران بوده است. برخی از جاذبه های گردشگری این شهر عبارتند از:
گنبد سلطانیه: این گنبد یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری استان زنجان است. جالب است که با شنیدن نام استان زنجان، ناخودآگاه تصویر این گنبد فیروزه ای در ذهن بسیاری از افراد تداعی می گردد. گنبد سلطانیه یک بنای هشت ضلعی با هشت مناره است که به عنوان بزرگ ترین گنبد آجری جهان و هم چنین نخستین گنبد دو جداره در جهان شناخته شده است و متعلق به دوره ایلخانان می باشد که به دستور سلطان محمد خدابنده معروف به الجایتو (فرمانروای مغول در دوره ایلخانی) ساخته شده و ضمناً آرامگاه وی نیز هست. 
معبد اژدهای سنگی یا داش کسن: این اثر باستانی یکی دیگر از جاذبه های توریستی استان زنجان است که در واقع یک بنای صخره ای با نقوشی از اژدهاست که در 15 کیلومتری شهر سلطانیه واقع شده است و قدمت آن به دوره ایلخانی می رسد. این معبد تاریخی استان زنجان که با نام شیرین و فرهاد هم در میان اهالی شناخته می شود، دارای طاق هایی کنده کاری شده در دل کوه نیز هست که به عقیده باستان شناسان از نیایشگاه های ایرانیان باستان بوده اند.
از سایر جاذبه های توریستی استان زنجان در شهرستان سلطانیه می توان به ارگ سلطنتی، بقعه چلبی اوغلی،  مقبره ملا حسن کاشی، چشمه شاه بلاغلی، حمام سالار و .... اشاره کرد.

زنجان

 

شهرستان طارم

اطلاق لقب «هندوستان ایران» به این شهرستان استان زنجان، گویای شرایط اقلیمی و طبیعی مناسب آن است. از جاذبه های تاریخی و طبیعی طارم می توان به آتشکده الزین، آتشکده پیرچم، آتشکده تشویر، غار خرمنه سر، تپه تاریخی سانسیز، یخچال طبیعی ولید، قلعه شمیران، چهار تاقی های طارم، آبشار هشترخان، روستای شیت و ... اشاره کرد. 
روستای شیت به عنوان روستای نمونه گردشگری استان زنجان، در واقع کلکسیونی از زیبایی و اصالت را گرد هم آورده است. این روستا با قدمت 500 ساله در شمال این استان و به فاصله 126 کیلومتر از شهر زنجان واقع شده است. سرسبزی و خرمی، آب زلال، کوه های بلند، چشمه ها، انواع درختان میوه، رودخانه چهار فصل، ییلاق دولا، ییلاق نراب، قلعه شیت و غار سیدباغی و ... بدون شک شما را مسحور خود می کنند و یک روز به یادماندنی و فرح بخش را در سفر به این روستای زیبا و ارزشمند استان زنجان برایتان رقم خواهند زد.

شهرستان خدابنده

شهرستانی کوهستانی که در جنوب استان زنجان قرار گرفته و مانند سایر شهرستان های این استان مملو از جاذبه های تاریخی و گردشگری است. جالب است بدانید که در این شهرستان آثاری نیز از تمدن عصر نوسنگی به دست آمده است که این خود گویای عظمت آن از لحاظ تاریخی می باشد. از جاذبه های گردشگری شهرستان خدابنده می توان به غار کتله خور (در نزدیکی شهرستان خدابنده)، شهر تاریخی سجاس، شهر تاریخی سهره ورد و ...  اشاره کرد.

اقامت در استان زنجان

همان طور که متوجه شده اید تک تک شهرستان های استان زنجان بسیار دیدنی و سرشار از انواع جاذبه های گردشگری هستند و از دست دادن دیدنی های هر یک از این شهرستان ها در سفر به استان زنجان بدون شک موجب دریغ و افسوس خواهد بود. 
برای دیدن حتی مهم ترین و برگزیده ترین جاذبه های گردشگری استان زنجان شاید لازم باشد روزهای متوالی را در این استان زیبا اقامت داشته باشید و علاوه بر مرکز استان، شب هایی را نیز در یکایک این شهرستان ها بگذرانید تا سفر خود را هر چه پربارتر و لذتتان را افزون تر سازید.

زنجان

 سایت اتراق، ارائه دهنده خدمات اقامتی در تمام استان های کشور، آمادگی دارد تا  منزل و سوییت ایده آل و دلخواه شما را با مناسب ترین قیمت در شهر زنجان و سایر شهرستان های استان زنجان در اختیارتان بگذارد. پس در سفر به این استان نگران اقامت نباشید و با خیال آسوده و فراغ بال تنها به برنامه ریزی سفر خود بیندیشید!