سمنان

معرفی استان سمنان

سمنان

 استان سمنان یکی از استانهای شرق کشور است اکثر مردم این استان به زبان فارسی صحبت می کنند ولی در برخی از شهرستان های آن گویش های دیگری نیز رواج دارد . البته نوعی لهجه ی خاصی نیز در فارسی حرف زدن مردم سمنان وجود دارد که گاهی سبب می شود شنونده متوجه برخی از کلمات نشود . مردم استان سمنان با وجود این که در نگاه اول سرد به نظر برسند ولی در کل افراد خونگرم و مهربان هستند و به ویژه مهمان نوازهای خوش خلقی در نظر گرفته می شود . استان سمنان با داشتن جاذبه های دیدنی و از همه  مهمتر تفریحی بیشتر تونسته است مورد رضایت گردشگران باشد . به ویژه برخی از شهرهای این استان مانند شاهرود نمای شهری زیبایی دارد به گونه ای که وقتی وارد شهر می شوید احساس می کنید به باغی پر از گل ها و درختان زیبا وارد شده اید . احساس زندگی و سرشار از انرژی در این شهر موج می زند . غذاهای سنتی بسیاری در استان سمنان در انتظار گردشگران است بدون امتحان کردن آنها برنگردید . 
این استان همچنین از لحاظ صنایع دستی نیز بسیار مورد توجه است صنایع دستی گوناگونی بین اهالی استان شهرت دارد مانند قالیبافی، گلیم بافی، نمدمالی، سرامیک و سفالسازی و… که برای گردشگران نیز از لحاظ سوغاتی چنین صنایع دستی بسیار محبوب گشته است . قالی چه های خوش و رنگ و دست بافته در این استان می تواند یک هدیه بی نظیر برای دوستان یا برای منزل خودتان باشد . گلیم بافی به ویژه در روستاهای استان سمنان رواج دارد و بسیاری از افراد از این طریق امرو معاش می کنند . در سفر خود به این استان حتما سعی کنید از  صنایع دستی این استان دیدن کنید . استان سمنان از لحاظ همسایگی با پایتخت توانسته است یک جایگاه ویژه ی اقتصادی داشته باشد . به ویژه وجو ذخایر معدنی در این استان امری بسیار موثر در پیشرفت آن بوده است .

موقعیت جغرافیایی و آب هوای استان سمنان

سمنان

آب و هوای استان سمنان اقلیمی بیابانی و نیمه بیابانی دارد و به همین دلیل با مشکلات کم آبی اصولا از لحاظ کشاورزی در جایگاه ویژه ای قرار ندارد ولی شرایط آب و هوایی یاد شده هرگز نتوانسته است مانعی در صنعت گردشگری این استان باشد . بهترین ایام سال مکه برای سفر به این استان مطلوب است می تواند فصل های پاییز و بهار باشد زیرا شرایط آب و هوای استان سمنان نسبتا مطلوب است . در نظر داشته باشد به دلیل وجود مراتع زیاد در این استان همواره شرایط برای دامداری مناسب بوده و مردم بومی این ناحیه نیز از این فرصت به زور مطلوب استفاده کرده اند . و شاید برای شما جالب باشد که بدانید با وجود آب و هوای استان سمنان  یاد شده پارک ملی توران و پارک ملی کویر که پارک های ملی کشور هستند در استان سمنان واقع شده است و جزو بهترین جاذبه های کشور در نظر گرفته می شود . 
موقعیت جغرافیای استان سمنان  با توجه به این که در همسایگی استان های بزرگ قرار گرفته است بسیار مطلوب است . زیرا همین امر عاملی مهم است که سبب شده است استان پیشرفت های ویژه ای داشته باشد. سفر در فصل تابستان و زمستان  به دلیلی سردی بیش از حد و گرمای بیش از حد گزینه ی مطلوبی برای سفر به این استان نمی باشد . تراکم جمعیت در استان بسیار کم است به طوری که 7 درصد از مساحت کشور به این استان اختصاص یافته است ولی تنها یک درصد از جمعیت ایران در آن زندگی می کند .

سمنان

جاذبه های دیدنی استان سمنان

جاذبه های بی نظیر و دیدنی بسیاری در استان سمنان وجود دارد که سبب جذب شدن گردشگران شده است به طوری که شما با یک بار سفر به این استان در آرزوی سفری دوباره خواهید بود .
از جمله مهمترین جاذبه های دیدنی استان سمنان می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- چشمه ی علی مغان : فرصت بازدید از چشمه ی علی را در روزهای تابستانی در دامغان را از دست ندهید . این مکان یک مکان تاریخی است که قدمت آن به دوران صفوی بر می گردد و به عنوان تفرجگاهی برای پادشاهان قاجاریه در نظر گرفته می شد . در سال 1386 این مکان به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید و امروزه به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی در اختیار گردشگران است . در حالت کلی این مجموعه از دو بخش تشکیل شده است . قراول خانه و سازه درون آب که از معماری های ویژه ای تاسیس شده است .
- تنگه ی داستان : تنگه داستان مکانی سرشار از کوه ها و آبشارها است آب سرد و خنکی در این ناحیه در بین صخره ها چشم انداز بی نظیری را در استان سمنان در اختیار گردشگران قرار می دهد . با توجه به آب و هوای مطلوب در این مکان کوهنوردان همواره توجه ویژه ای به بازدید آن دارن داگر شما نیز حس کوهنوردی دارید به هیچ وجه بازدید از این مکان را از دست ندهید .
- ابر شاهرود : بدون بازدید از جنگل ابر شاهرود برنگردید . این جنگل بی نظیر با چشم اندازی فوق العاده و درختان متنوع همواره تحسین همه ی افراد را به خود جلب کرده است . در این جنگل ابرها به قدری به سطح زمین نزدیک هستند که شما احساس می کنید اگر دست دراز کنید می توانید به آن ها برسید . یکی دیگر از دلایلی که سبب مشهور شدن این مکان شده است وجود برخی گیاهان دارویی است که در طب گیاهی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
- شهمیرزاد : شهمیرزاد یکی از سرسبزترین مکان ها در استان سمنان است کوچه باغ های بی نظیری در این مکان موجود است در این مکان می توانید آرامش مطلق را احساس کنید و یک نفس پاک بکشید . این مکان در 20 کیلومتری استان قرار گرفته است .
- دشت آفتابگردان : در اردیبهشت ماه دشت آفتابگردان سرشار از لاله های سرخ است و در شهریور ماه سرشار از آفتابگردان که زیبایی این مکان هر کسی را شیفته ی خود می سازد . حتما در سفر خود به استان سمنان از این مکان دیدن کنید . بی شک خاطره ی زیبایی برای شما به جا خواهد داشت .
سفر به استان سمنان
سفر به استان سمنان بدون شک یک تجربه ی فوق العاده ای برای شما خواهید بود . حتما قبل از سفری برنامه ای برای سفر خود آماده کنید که بتوانید در طول اقامت خود از مکان های دیدنی بسیاری بازدید کنید . مراکز خرید جالبی نیز در بسیاری از شهرهای استان موجود است که می تواند بری علقه مندن به خرید در طول سفر گزینه ی مطلوبی بشد . گار تاکنون سفری به استان سمنان  نداشته اید به شدت به شما توصیه می کنیم همین تابستان با یک برنامه ریز خوب تجربه ی سفر به آن را امتحان کنید و حتما در طول سفر خود به شکم گردی توجه کنید .

استان سمنان: سمنان

شهر سمنان یکی از بزرگترین شهرهای استان سمنان است . که دارای آب و هوای خشک و معتدل است مردم آن به زبان سمنانی صحبت می کنند . این شهر دارای مکان های تاریخی بسیاری است . زیبایی های طبیعی بسیاری در این مکان موجود است البته در سال های اخیر اقدامات بسیاری برای پیشرفت شهر انجام شده است . در حالت کلی می توان از آن به عنوان یک شهر تاریخی نام برد . دو فرودگاه اصلی آن سفر گردشگران را به این شهر بهبود داده است شهر سمنان از تهران فاصله 
216 کیلومتری دارد . در طول تاریخ به ویژه در دوران کورش کبیر توجه ویژه ای به این شهر وجود داشته است . 
شهرستان های استان سمنان 
استان سمنان دارای 8 شهرستان است .همچنین شامل 20 شهر و 15 بخش و 31 دهستان است. هر کدام از شهرستان های این استان دارای جاذبه های بی نظیری است  شما می توانید در یک سفره ویژه به کل استان از بسیاری از این مکان ها دیدن کنید . این استان با 8 استان دیگر کشورمان همسایه است و این امر در رونق یافتن صنعت گردشگری آن نقش مهمی دارد . استان های اصفهان ، تهران ، خراسان رضوی ، خراسان شمالی ، قم ، خراسان جنوبی ، استان گلستان و مازندران استان های همسایه آن می باشند . و جاده های اصلی این استان ها را به هم مرتبط ساخته است .
شهرستانهای استان سمنان شامل :
۱- سمنان ۲ – شاهرود ۳- دامغان ۴ – گرمسار ۵ – سنگسر ۶- سرخه ۷- میامی ۸- آرادان است .

اقامت در استان سمنان

سمنان

اگر قصد سفر به استان سمنان را دارید و نیاز به اطلاعات اقامت در استان سمنان  دارید برای دستیابی به محل اقامتگاه در طول سفر خود شرکت اتراق لیست کاملی از منزل و سوئیت را در اختیار شما قرار می دهد شما می توانید با توجه به ویژگی هایی که مد نظر دارید و همچنین بودجه ی مورد نظر خود کی از بهترین مکان های اقامتی را رزرو کنید . سایت اتراق افتخار این را دارد که در زمینه اقامت در استان سمنان بهترین خدمات را در اختیار شما قرار دهد . با سایت اتراق دیگر سفر به هر ناحیه کشور امری آسان است هدف اصلی شرکت اتراق رضایت شما عزیزان در طول سفر است . کافی است یک بار تجربه ی سفر خود را با ما به اشتراک بگذارید . برای هر قیمت پیشنهادی شما مکان اقامتی مناسبی موجود است . برای شما عزیزان سفری به یادماندنی را آرزومند هستیم . 


  

شهرهای این استان