سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان استانی پهناور در جنوب شرقی ایران و به مرکزیت زاهدان است. هرچند جاذبه های گردشگری فراوان این استان به دلیل عدم معرفی کافی و هم چنین موقعیت مکانی استان و دور بودن آن از اغلب استان های کشور تا حدود زیادی ناشناخته مانده است، اما باید بگوییم این استان دارای چنان طبیعت فوق العاده و جاذبه های گردشگری شگرف و بی نظیری است که حتی می تواند شما را غافلگیر کند!
سیستان و بلوچستان
جاذبه های گردشگری زاهدان
با آن که مهم ترین جاذبه های استان سیستان و بلوچستان در سایر شهرستان های آن واقع شده اند، اما مرکز این استان نیز از جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی بی نصیب نیست.
موزه بزرگ زاهدان
این موزه که در خیابان مطهری زاهدان قرار دارد و از دیدنی های استان سیستان و بلوچستان است، در سال 1390 افتتاح شده و در پنج طبقه قابل بازدید است. این موزه اطلاعات پربار و مفیدی در رابطه با سبک زندگی مردم منطقه، آثار باستانی و محیط زیست استان در اختیار شما قرار می دهد. معماری جالب توجه ساختمان موزه از قلعه سپ واقع در شهرستان سراوان وام گرفته شده است.
خانه ایوبی
بازدید از این خانه قدیمی که از قرن چهاردهم به یادگار مانده و در خیابان شریعتی شهرستان زاهدان واقع است نیز خالی از لطف نیست.
از دیگر جاذبه های گردشگری مرکز استان سیستان و بلوچستان می توان به مسجد زرنج، موزه پست و ارتباطات، مسجد شاه علی و ... اشاره کرد.

شهرستان های استان سیستان و بلوچستان
استان سیستان و بلوچستان دارای 20 شهرستان به شرح زیر می باشد: 
چابهار، مهرستان، سیب و سوران، نیمروز، قصر قند، میرجاوه، هیرمند، فنوج، بمپور، ایرانشهر، زهک، زابل، سرباز، سراوان، نیکشهر، کنارک، هامون، دلگان، زاهدان و خاش.
در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری تعدادی از این شهرستان ها خواهیم پرداخت.

جاذبه های گردشگری شهرستان زابل استان سیستان و بلوچستان 
از میان تمام دیدنی ها و جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان، شهرستان زابل به دلیل واقع شدن شهر سوخته در نزدیکی آن اهمیت ویژه ای دارد.
شهر سوخته
این شهر باستانی در استان سیستان و بلوچستان و در 56 کیلومتری شهر زابل واقع شده است. اگر می خواهید غرق در شگفتی شوید و عظمت تاریخ و تمدن کهن ایران زمین را درک کنید، بازدید از شهر سوخته را در برنامه سفر خود قرار دهید. قدمت این شهر شگفت انگیز به 3200 سال پیش از میلاد بر می گردد! شگفت انگیزتر از آن، آثار و اشیایی است که در این شهر یافت شده است. این آثار گواه بر وجود اولین جراحی مغز، اولین چشم مصنوعی (که ریزترین مویرگ ها نیز با مفتول طلا در آن طراحی شده اند!)، شکسته بندی استخوان، اولین تصاویر متحرک، لوله کشی آب و فاضلاب با لوله های سفالی، خط کش چوبی با دقت نیم میلی متر، انواع مهر (مهر استامپی و استوانه ای) و بسیاری دیگر از مظاهر تمدن پیشرفته بشر آن هم در 4800 سال پیش در ایران می باشند!!! با قدم گذاشتن به این شهر بدون شک احساس غرور و افتخار به ملیت سراپای وجودتان را فرا خواهد گرفت و به تاریخ و تمدن دیرین سرزمینمان خواهید بالید. 
جالب است بدانید که یکی از اشیایی که در این شهر اعجاب انگیز و پرافتخار یافت شده است یک تخته نرد به همراه 60 مهره آن است که کهن ترین تخته نرد جهان به حساب می آید.
آسبادهای حوض دار
در هفت کیلومتری جنوب شهر سوخته و در منطقه حوض دار استان سیستان و بلوچستان، می توانید بقایای شهری با تمدن غنی را مشاهده کنید که از روزگار ساسانیان تا صفویه زندگی در آن جریان داشته است. آسبادها یا آسیاهای بادی به منظور بهره گیری از نیروی بادهای 120 روزه سیستان در روزگاران کهن توسط مردم این منطقه ساخته شده اند.
شهر باستانی دهانه غلامان
این شهر نیز در استان سیستان و بلوچستان و در 45 کیلومتری شهر زابل واقع شده است که قدمت آن به روزگار هخامنشیان می رسد و در واقع تنها شهر خشت و گلی مربوط به آن دوره می باشد که آثار زندگی پادشاهان و کاخ های آن ها نشان از والی نشین بودن این منطقه و استفاده از آن به عنوان مرکز سیاسی اداری در آن زمان دارد. لازم به ذکر است که نام این منطقه در کتیبه های هخامنشی تخت جمشید، بیستون و نقش رستم نیز آمده است و از آن با عنوان «زرک» یا «زنگای» یاد شده است.
از سایر دیدنی های زابل می توان به قلعه رستم، قلعه کهک کهزاد، گمرک بلژیکی ها، کاروانسرای فرنگی، بانک ایران و انگلیس، موزه مردم شناسی زابل، کوه خواجه و آرامگاه خواجه غلطان، مجموعه تپه های ژاله ای، قلعه سه کوهه، قلعه سام و ... اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان

چهاربهار

چابهار یا چهاربهار که به دلیل آب و هوای مناسب و فرح بخش خود به این عناوین نامیده شده است، یک قطب گردشگری بسیار ارزشمند در استان سیستان و بلوچستان می باشد.
کوه های مریخی
در سفر به استان سیستان و بلوچستان حتی اگر به ناگاه خود را بر روی سیاره مریخ تصور کردید تعجب نکنید!، چرا که این استان هنوز شگفتانه های زیادی را برای شما در نظر گرفته است. 
در فاصله حدود 40 کیلومتری از بندر چابهار، یکی از ناب ترین جاذبه های طبیعی استان سیستان و بلوچستان با عنوان کوه های مریخی یا مینیاتوری قرار گرفته اند. این کوه های رسوبی طی میلیون ها سال ایجاد شده اند و از ارتفاعات مختلف و رنگ های زیبایی برخوردارند. زمانی که به این نقطه می رسید، زیبایی منطقه ای که در یک طرف آن، کوه های شگفت انگیز مریخی و در طرف دیگرش ساحل ماسه ای و موج های آبی دریا قرار گرفته اند شما را از خود بیخود، و احساسی را به شما القا می کند که تا به حال تجربه نکرده اید. لازم به ذکر است که جاده ای که شما را به این مریخ زمینی می رساند نیز از زیباترین جاده های ایران و آسمان شب منطقه مثال زدنی است. 
دریاچه لیپار، دریاچه ای به رنگ صورتی!
در استان سیستان و بلوچستان و در مسیر حرکت از چابهار به سمت کوه های مریخی و در فاصله 15 کیلومتری آن، به دریاچه لیپار با رنگی بسیار خاص، زیبا و عجیب می رسید که محل زیست بسیاری از گونه های پرندگان نیز می باشد.
روستای تیس
 این روستای کهن استان سیستان و بلوچستان، با قدمت 2500 ساله دارای جاذبه های گردشگری زیادی می باشد، از جمله قلعه تیس (قلعه پرتغالی ها) مربوط به دوره صفویه، قلعه پیروزگت،  غارهای بان مسیتی و ... و در حدود 5 کیلومتری شمال غربی چابهار واقع شده است.
از سایر جاذبه های گردشگری چابهار می توان به موزه محلی چابهار، مسجد جامع دزک، درخت مکرزن، کوه های گل افشان، منطقه حفاظت شده گاندو، بندر گواتر، خلیج پزم، کلبه غواصی، اسکله رمین، ساختمان قدیمی تلگراف خانه و ... اشاره کرد. 

جاذبه های گردشگری شهرستان میرجاوه استان سیستان و بلوچستان
شهرستان میرجاوه تا سال 1391 به صورت یک بخش از شهرستان زاهدان بود و طبق مصوبه ای در آن سال به یک شهرستان جداگانه استان سیستان و بلوچستان مبدل شد.

روستای لادیز
روستای لادیز یکی از جاذبه های طبیعی استان سیستان و بلوچستان در شهرستان میرجاوه است که در فاصله 100 کیلومتری از شهر زاهدان قرار دارد. این روستا بیشتر به دلیل آبشار و غار طبیعی که در آن موجود است، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. ویژگی منحصر به فرد این غار وجود قطرات آب در سقف و دیواره ها در تمام ایام سال است و آبی که در کف آن به طور دائم جریان دارد و از همه مهم تر انعکاس صدای قطرات آب در غار که احساس آرامش ویژه ای را به شما منتقل می کند.
گورستان هفتاد ملا
این گورستان تاریخی که با 800 سال قدمت و وسعت حدود 50 متر مربع در روستای میرجاوه  استان سیستان و بلوچستان واقع شده است ویژگی های جالب و منحصر به فردی دارد؛ ساختار پلکانی، گورهای پنج طبقه و قرار گرفتن زیر سایبانی از صخره ها در یک تورفتگی صخره ای مرتفع و مشرف به روستا، از ویژگی های این گورستان شگفت انگیز است.
روستای تمین
روستای صخره ای و زیبای تمین یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان میرجاوه استان سیستان و بلوچستان می باشد که دارای چشمه آب معدنی هم هست.

اقامت در استان سیستان و بلوچستان
همان طور که ملاحظه می کنید، استان سیستان و بلوچستان از نظر جاذبه های گردشگری سرزمینی بسیار غنی و منحصر به فرد است و اگر فرصت کافی برای دیدن همه این زیبایی ها و لذت بردن از آن ها داشته باشید، شاید لازم باشد حتی هفته ها در این شهر اقامت گزینید. تعداد این جاذبه ها به قدری زیاد است که حتی معرفی تمام آن ها در این مختصر برای ما میسر نشد و به ناچار فقط به تعدادی از آن ها اشاره کردیم. 
در هر صورت لازم است که برنامه سفر خود به استان سیستان و بلوچستان را بر اساس فرصتی که در اختیار  دارید تنظیم کنید و ناگزیر از میان این همه جاذبه و زیبایی، فهرستی از بهترین ها را برگزینید. 
سایت اتراق می تواند در زمینه اقامت در هر یک از شهرستان های این استان شما را یاری کند و بهترین سوییت ها و منزل ها را با مناسب ترین قیمت در اختیارتان بگذارد. این شرکت که در تمام استان های کشور مشغول ارائه خدمات مربوط به اقامت و اسکان مسافران می باشد، در سفر به استان سیستان و بلوچستان نیز در کنار شما خواهد بود.

شهرهای این استان