قزوین

معرفی استان قزوین

قزوین

استان قزوین یکی از زیباترین استان های کشور با جاذبه های دیدنی بیشمار است . امروزه با توجه به وجود مکان های دیدنی و همچنین جاذبه های تفریحی و تاریخی بسیاری از گردشگران استان قزوین را مقصد سفر خود انتخاب می کنند . شما نیز می توانید یک سفر رویایی در این استان داشته باشید . در طول سفر خود نیز می توانید از سوغاتی های بی نظیر این استان دیدن کنید . از جمله مهمترین سوغاتی های استان قزوین می توان به نان قندی ، پسته ، نان چایی ، انواع شیرینی ها و میوه ها مانند انگور اشاره کرد . باقلوای سه رنگ قزوینی نیز طعم فوق العاده ای دارد سعی کنید در طول سفر خود به استان قزوین آن را امتحان کنید مردم خون گرم و مهمان نواز این استان نیز سبب شده است که گردشگرانی که به این استان سفر می کنند خاطرات خوب در تعامل با افراد این ناحیه داشته باشند . 
بی شک سفر شما به استان قزوین به یکی از زیباترین خاطرات تان تبدیل خواهد شد. صنایع دستی گوناگونی نیز در استان قزوین شهرت دارد مانند مسگری ، گره چینی ، آینه گری ، جاجیم بافی که می توانید یک سوغاتی بی نظیر از این استان در نظر گرفته شود . فن تهیه انواع سفال ها به سبک زاغه را می توانید فقط در این استان مشاهده کنید . از غذاهای مشهور و سنتی آن ها می توان به انواع پلوها و خورشت ها و کباب ها و خوراک ها اشاره کرد استان قزوین دارای چاشنی ها و پیش غذاهای ویژه ای نیز است . سعی کنید در طول سفر خود به این استان غذاهای سنتی این استان را حتما امتحان کنید . عاشق طعم غذاهای بی نظیر این استان خواهید بود .


موقعیت جغرافیایی  و اب و هوایی استان قزوین

استان قزوین دارای مساحتی بالغ بر 15623 کیلومتر بر مربع است که محدوده ی آن می توان گفت در حوزه ی مرکزی کشور ایران می باشد و در زاویه ی 48 درجه و 44 دقیقه تا 50 درجه و 51 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 35 درجه 24 دقیقه تا 36 دقیقه تا 36 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی نسبت به خط استوا قرار دارد. استان قزوین از سمت شرق با استان تهران و از سمت شمال با استان های گیلان و مازندران همسایه است و در سمت غرب آن استان زنجان قرار گرفته است . با توجه به این موضوع که این استان در رشته کوههای البرز واقع شده است میزان بارندگی در آن متوسط است و همچنین شرایط آب و هوایی مطلوب در بیشتر ایام سال برقرار است . کوه کی جیکن و سیهلان از مرتفع ترین بخش ها در استان قزوین است . برخی از بخش های این استان را دشت فرارگرفته به ویژه بخش مرکزی و و شرق استان عاری از هر گونه سکنه است . کوه های سیاهلان که مرتفع ترین بخش استان را تشکیل می دهد از سطح دریا 4175 متر فاصله دارد .  

جاذبه های دیدنی استان قزوین

جاذبه های دیدنی بسیاری در استان قزوین وجود دارد که سبب شده است بیشتر گردشگران عاشق این مکان ها شوند و به فکر سفری مجدد و مجدد برای قزوین باشند . این استان همواره در بین گردشگران و ماجراجویان محبوبیت ویژه ای داشته است . از آن جا که استان قزوین یک مکانی تاریخی است همواره مورد توجه تاریخدان ها و باستان شناسان نیز بوده است . از مهمترین جاذبه های دیدنی این استان می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- بازار قزوین : بازار قزوین یکی دیگر از جاذبه های دیدنی استان قزوین است این بازار دارای 4 ورودی می باشد . در ساخت آن معماری و فن ویژه ای استفاده شده است و امروزه به عنوان یکی از مکان های تاریخی در نظر گرفته می شود و برای بسیاری از معماران یک ایده ی مناسب برای الهام گردیده است .  
- حمام قجر قزوین: حمام قجر قزوین از موزه های مردم شناسی استان قزوین است . که البته امروزه به عنوان یک جاذبه ی تفریحی نیز مورد انتخاب بسیاری از گردشگران است . شاه صفوی دستور ساخت ان را در دوران سلطنت خود داده است . مروزه این بنا به عنوان یک موزه برای بهره برداری در اختیار گردشگران است . در آن می توانید شاهد معماری های ویژه مختص به دوران صفوی باشید . برخی از بخش های آن در طی دوران ها دچار فرسایش قرار گرفته که امروزه  به طور کلی مورد بازسازی قرار گرفته است .
- باغستان سنتی قزوین : باغستان سنتی قزوین را می توان از مکان های دیدنی و تفریحی استان قزوین در نظر گرفت . این مکان در اقتصاد استان نقش بسیار مهمی داشته زیرا در آن زمین های کشاورزی بسیاری موجود بوده که توسط کشاورزان مورد بهره برداری است .
- غار قلعه کرد قزوین: در طول سفر خود از این استان سری به این غار بزنید شگفتی های بسیاری در آن موجود است .
در طول سفر تان در استان قزوین سعی کنید از بیشتر این مکان ها دیدن کنید . با دیدن مکان های تاریخی این ناحیه می توانید به آسانی تاریخ را لمس کنید و به دانش خود در این زمینه بیفزایید . بسیاری از جاذبه های دیدنی استان قزوین ثبت ملی گردیده است . و در فهرست آثار ملی  قرار گرفته است .

قزوین

سفر به استان قزوین

در طول سفر به استان قزوین می توانید با آداب و رسوم مردم این ناحیه آشنا شوید و علاوه بر اینکه از مکان های تاریخی و دیدنی ای ناحیه با هنرهای دستی آن نیز آشنا شوید . اگر در زمان های مناسبی به استان قزوین سفر کنید می توانید شاهد برخی از چشنهای سنتی و خاص این ناحیه باشید و حتی در این جشن ها شرکت کنید به طور مثال جشن فندق یکی از این ان ها است . الموت از نواحی خاصی در استان قزوین است که به طور وسیع در آن کشت فندق رواج دارد به همین دلیل در برخی از روستاهای این ناحیه جشن الموت در اواسط مرداد ماه گرفته می شود که در آن مردم به خواندن اشعار می پردازند و سپس به چیدن فندق مشغول می شوند البته آداب و رسوم ویژه ای نیز در این جشن دنبال می شود گردنبندهای ویژه ای از فندق تهیه می شود که به عنوان هدیه داده می شود . جشن تیرگان نیز از دیگر جشن های ویژه در استان قزوین است که در 13 تیرماه گرفته می شود که در آن روز پاشیدن آب به یکدیگر را خوش یمن می دانند . البته بسیاری از جشن ها ملی نیز در این استان رواج دارد و بین مردم این استان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است .   

 استان قزوین:شهر قزوین

 شهر قزوین در مرکز استان قزوین قرار گرفته است و دارای زیبایی های و مکان های دیدنی ویژه ی خود است . شهر قزوین از بزرگترین شهر های این استان می باشد . با توجه به این موضوع که این شهر فاصله ی کمی با استان تهران دارد هر ساله میزبان مهمان های بسیاری از استان تهران نیز است . آب و هوای این شهر معتدل است داشتن شرایط هایی مطلوب نیز عامل دیگری است که سبب جذب شدن گردشگران گردیده است . در دوره ی صفوی نیز شهر قزوین به عنوان پایتخت بوده و در این ایام توجه ویژه ای به برخی از بخشها و مکان های دیدنی آن شده است . مردم این شهر به زبان فارسی صحبت می کنند البته یک لهجه ی خاص قزوینی را می توان در بین آن ها مشاهده کرد . در طول سفر خود به استان قزوین شکم گردی را فراموش نکنید زیرا در این شهر غذاهای سنتی و محلی خوشمه ای در انتظار شما است . بسیاری از شیرینی ها و غذاهای این شهر به عنوان سوغاتی آن در نظر گرفته می شود . از جاذبه های اصلی آن کاخ چهل ستون ، خیابان سپه ، حمام قجر ، مسجد جامع قزوین را می توان نام برد .
.  

شهرستان های استان قزوین

استان قزوین  طبق آخرین تقسیمات کشوری دارای 6 شهرستان است که شهر قزوین بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرستان های آن می باشد .شهرستان های استان قزوین: قزوین ، البرز، تاکستان ، بوئین زهرا ، آبیک ، آوج می باشد .و شامل شهرهای  (قزوین، اقبالیه، محمدیه ، الوند، محمود آباد نمونه، تاکستان، اسفرورین، ضیأ آباد، خرمدشت، آوج، شال، دانسفهان، بوئین زهرا، رازمیان، معلم کلایه، آبگرم، آبیک، کوهین، بیدستان، ارداق، خاکعلی، نرجه، سگزآباد و سیردان) و 19 عدد بخش، 46 عدد دهستان، 1150 عدد آبادی دارد که 842 آبادی آن با سکنه و 208 آبادی خالی از سکنه می باشد.
اقامت در استان قزوین
حال که تصمیم خود را برای سفر به استان قزوین گرفته اید ضروری است به فکر محل اقامت باشید . داشتن بهترین مکان اقامتی از جمله هدف اصلی سایت اتراق می باشد . شما می توانید لیست بهترین مکان های اقامتی را با سایت اتراق پیدا کنید . با هر بودجه ای در هر ناحیه ای مکان های اقامتی گوناگون از جمله هتل ، سوئیت ، منزل ... را می توانید رزرو کنید . قیمت های پیشنهادی بسیار مناسب و معقول است هدف اصلی سایت اتراق رضایت مشتریان می باشد .با داشتن محل اقامتی مناسب و شیک و مطلوب سفر شما لذت بخش تر خواهد بود . یک سفر رویایی را در استان قزوین برای شما آرزومندیم .

         

شهرهای این استان