قم

معرفی استان قم

قم

استان قم دارای جاذبه های دیدنی و تفریحی بسیاری می باشد . حضور حرم مقدس حضرت معصومه نیز در این  تابستان نیز سبب شده است که سالانه گردشگران و توریست ها به ویژه زائران بسیاری به این استان سفر کنند . سعی کنید در طول سفر خود به استان قم از بسیاری از مکان های دیدنی آن بازدید کنید . مراکز خرید موجود به ویژه در اطراف حرم حضرت معصومه مکان های بسیار مطلوب برای خرید می باشد شما می توانید در این مکان ها سوغاتی های بسیار و همچنین انواع کارهای و هنرهای دستی را مشاهده کنید .  در موزه های بی نظیر استان قم می توانید آثار نفیس بسیاری را مشاهده کنید که بسیاری از این  آثار به دوران های مختلف متعلق است و شما می توانید تاریخ را در یک نگاه در یکی از موزه های این استان مشاهده کنید . 
اگر چه اب استان قم دارای شوری ویژه ای است و شاید خوشایند برخی از افراد نباشد ولی همین شوری برای درمان برخی از بیماری ها به ویژه بیماری های پوستی بسیار مناسب است و بسیاری از افراد تمایل به سفر به استان قم را به این دلیل دارند . در طول سفر و اقامت شما در این استان هیچ فرصتی برای وقت گذرانی بیهوده نخواهید داشت زیرا همواره اتفاق های بی نظیری برای لذت بردن است . زبان مردم این استان فارسی بوده که با یک لهجه ی خاص قمی بیان می شود . البته بسیاری از افراد ترک زبان آذری را نیز می توانید در بخش های خاص این استان مشاهده کنید . مردم مهمان نواز و خونگرم و مهربان این استان یکی از اصلی ترین عامل های جذب گردشگران بوده است . آن ها همواره میزبانی مهربان هستند و بودن با مردم استان قم و آشنایی با اداب و رسوم آنها می تواند یک تجربه ی بی نظیر دیگر باشد .

آب و هوا

موقعیت جغرافیایی و آب هوای استان قم  
اب و هوای استان قم در مناطق مختلف آن متفاوت است . اقلیم های گوناگون آب و هوایی را می توانید در این استان مشاهده کنید با توجه به فصلی که به این استان سفر کرده اید می توانید شاهد اقلیم ویژه ای باشد . به طور کلی ارتفاع این استان از سطح دریا 3300 تا 800 متر است . از نظر تراکم جمعیت نیز قم 21 امین استان پرجمعیت است . که اتباع خارجی نیز به طور ویژه در این استان دیده می شود . مرکز استان قم شهر قم می باشد در حالت کلی اگرچه این استان در یک ناحیه ی خشک و نیمه خشک واقع شده است ولی این امر نتوانسته است  صنعت گردشگری استان را تحت کنترل قرار دهد به طوری که هر سال افراد بیشماری به عنوان توریست به استان قم سفر می کنند . این استان از سما شمال با استان تهران و از سمت جنوب با استان اصفهان همسایه می باشد قرار گرفتن در همسایگی مطلوب استان های مهم نیز از دیگر مزیت های استان قم از لحاظ گسترش صنعت گردشگری می باشد .

حرم

جاذبه های دیدنی استان قم
جاذبه های دیدنی بسیاری در استان قم در انتظار شما است که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد .
- حرم حضرت معصومه : حرم حضرت معصومه که هر ساله میزبان  زائران بسیاری  است در دل مردم ایران و هر دوستدار اهل بیت از محبوبیت ویژه ای برخوردار است . علاوه بر مردم ایران افراد بسیاری نیز از کشورهای دیگر برای زیارت حضرت معصومه به این شهر سفر می کنند .
- دریاچه ی حوض سلطان :دریاچه ی حوض سلطان از دیگر جاذبه های دیدنی استان قم است . که دارای مساحتی بالغ بر 330 کیلومتر می باشد و به عنوان یک جاذبه ی دیدنی بسیار شهرت دارد
- مسجد جمکران: مسجد جمکران را نیز می توانیم به عنوان یکی دیگر از مکان هایی در استان قم در نظر گرفت که افراد بسیاری بعد از زیارت حرم حضرت معصومه از آنجا بازدید می کنند . این مسجد توسط شخصی به نام حسن مثله جمکران ساخته شده است که ایده ی آن اساس الهام غیبی می باشد .  
- مدرسه ی فیضیه ی قم : مدرسه ی فیضیه ی قم در نزدیکی حرم حضرت معصومه بنا شده است که توسط دستور فتحعلی شاه احداث شده است . دارای معماری ویژه ای می باشد که امروزه به عنوان یک مکان تاریخی در دسترس  گردشگران است . در بنای آن از کاشی های و سنگ های ویژه ای استفاده شده است که به دوره ی صفوی متعلق است


سفر به استان قم
سفر به استان قم می تواند یک سفری رویایی و پر از تجربه های بی نظیر باشد . سعی کنید قبل از سفر یک برنامه ریزی کلی داشته باشید که بتوانید در طول سفر خود از مکان های بسیاری دیدن کنید . حتما سوهان قم را خریداری کنید و طعم سوهان تازه را امتحان کنید . از هنرهای دستی این استان بازدید کنید . برای دوستان و خانواده ی خود می توانید از ببهترین مراکز خرید قم اشیا های گوناگونی به عنوان سوغاتی خریداری کرده و یک سفر چشمگیر در این استان داشته باشید . سفر به استان قم را می توانید هم اکنون در اولویت خود قرار دهید .با توجه به نزدیکی این استان به بزرگترین و مهمترین استان های کشور می توانید یک تور چند روزه از این استان ها بازدید کنید . غذاهای سنتی و محلی بسیار در استان قم در انتظار شما می باشد به شما پیشنهاد می دهیم حتما آن ها را امتحان کنید عاشق طعم بی نظیر غذاهای تهیه شده در استان قم خواهید بود  قم
معرفی استان قم :شهر قم
زندگی در شهر قم می تواند یک تجربه ی بی نظیر باشد که شما می توانید در یک سفر کوتاه به استان قم آن را احساس کنید . شهر قم  یکی از شهر های محبوب در ایران است که سالانه گردشگران فراوانی از شهرهای مختلف به ویژه کشورهای دیگر به ان جا سفر می کنند . شهر مذهبی قم با داشتن جاذبه های دیدنی و مکان های تفریحی و از همه ی مهمتر حضور حرم حضرت معصومه توانسته است موقعیت بسیار مهمی در بین شهر های دیگر ایران داشته باشد . بناهای تاریخی و اماکن مذهبی این شهر نه تنها برای گردشگران بلکه برای باستان شناسان و تاریخ دان ها نیز بسیار مهم است آب هوای آن در فصل زمستان شد و خشک و در فصل تابستان گرم و خشک می باشد ولی شرایط یاد شده اصلا برای گردشگران مد نظر نمی باشد . زیرا این شهر ارزش سفر کردن را دارد و مهم نیست چه نوع آب و هوایی در انتظار شما است . قم با داشتن مساحت نسیتا کمی ، جمعیت بسیار بالایی نیز در خود جا داده است . فرصت های شغلی بسیاری نیز در استان قم با توجه به رونق بودن صنعت گردشگری فراهم است که گزینه ی مطلوبی می باشد . اگر به این استان سفر کردید حتما از سوغاتی های آن بهره مند شوید . سوهان قم از مشهورترین سوغاتی این شهر است که شهرت جهانی دارد . البته در این شهر همچنین دارای صنایع دستی مختلفی نظیر پالان دوزی، خراطی، منبت کاری، قالی بافی، سفیدگری، ارده گیری و شعربافی نیز بسیار پر رونق است . ناگفته نماند شهر قم در تولید فرش ابریشم نیز بسیار مشهور است . شما می توانید فرشهای بی نظیر ابریشمی را در این شه خریداری کنید . بعد از سوهان قم می توان گفت فرش ابریشمی از مهمترین  صنایع این شهر است .شهرستان های استان قم
شهرهای استان قم شامل : قم ، قنوات ، جعفریه ، کهک ، دستجرد و سلفچگان می باشد .
هر کدام از نواحی یاد شده دارای آب و رسوم های ویژه و جاذبه های دیدنی خاص است . شما می توانید به سانی با سفر به استان قم از این مکان ها دیدن کنید . لازم به ذکر است که استان قم تنها یک شهرستان دارد و آن نیز قم می باشد . و بهتر است بدانید استان قم بعد از استان البرز کوچکترین استان در تقسیمات کشوری است ولی در زمینه ی گردشگری توانسته است پیشرفت ویژه ای داشته باشد به گونه ای که امروزه به یکی از قطب های اصلی گردشگری تبدیل شده است .
اقامت در استان قم
اگر قصد سفر به استان قم را دارید بهتر است از هم کنون به فکر محل اقامتی مناسبی در این استان باشید . سایت اتراق  با تجربه ی کافی در این زمینه در خدمت شما است . شما می توانید به آسانی با مراجعه به سایت اتراق لیست مکان های اقامتی کامل را در استان قم به دست آورید . سوئیت ها و هتل ها و منزل های شیک و مختلف با قیمت های مطلوب اینک در دسترس شما است . کافی است قبل از سفر یا در طول سفر با همکاران سایت اتراق در ارتباط باشید و محل اقامتی مناسبی ا انتخاب کنید . با هر بودجه ای شما می توانید مکانی کناسبی را پیدا کنید رضایت شما نهایت هدف ما است . با انتخاب محل اقامتی مطلوب در استان قم می توانید از سفر خود بهترین خاطره ها را داشته و در محلی شیک و تمیز استراحت کنید . و از مزایای چنین مکان هایی بهره مند شوید . سفری دلپذیر برای استان قم را آرزومند هستیم .