آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی؛ شیرین ترین استان ایران

Orumieh

کشور من پُر است از زیبایی. ولی من یک جا را بر روی نقشه این گربه بی همتا میشناسم که در دنیا نظیر ندارد. استان آذربایجان غربی؛ نقطه عطفِ قشنگیهای ایران. عروس خوش آب و رنگ شهرهای ایران را نمی توان در چند جمله توصیف کرد. باید آن را در آغوش کشید و از نزدیک آنرا دید. این خطه جدا شده از بهشت بر روی زمین، به قدری جاذبه خیره کننده دارد که در یک کتاب هم نمی گنجد.
اگر از من بپرسید این بهشت شداد چه جاذبه هایی دارد، میگویم همه دنیا یکطرف، آذربایجان غربی یکطرف. به جرات میتوان بیان کرد خداوند این استان را به تنهایی و با ظرافت هرچه تمام تر نقاشی کرده. استان آذربایجان غربی یک رمان چند جلدی است که هر فصل آن یک طبقه از جنت هفتگانه است. بگذارید رک با شما بگوییم؛ از آذربایجان غربی زیباتر جایی را سراغ نداریم.
مکان های گردشگری این استان تمامی ندارد. هر کدام از این جاذبه ها به تنهایی یک معجزه خلقت است. این استان پیکر عرفایی همچون شمس را در دل خود دارد. این خاک مقدس است و برای قدم نهادن بر آن، اول باید آن را بوسید. سنگ نگاره اردشیر بابکان در سلماس نشان دهنده شناسنامه کهن این استان است. زندان اسرار آمیز حضرت سلیمان در تکاب و دژ بسطام شهر چایپاره تنها گوشه ای از اقیانوس دیدنی استان آذربایجان غربی می باشد.

استان آذربایجان غربی و شهرهای اعجاب انگیزش

از منظر گردشگری، استان آذربایجان غربی همچون یک صندوقچه با ارزش است که شهرهای درون آن  همانند گنجینه های قیمتی هستند. جاذبه های سیاحتی این استان به دو بخش تاریخی و طبیعت گردی تقسیم می گردد. طبیعت بکر و دست نخورده ای که آذربایجان غربی دارد، اروپا ندارد. هر چهار فصل خدادادی برای گردشگران در این استان، جذابیت های منحصر به فردی را به ارمغان خواهد آورد. از بهار خوی و سردشت گرفته تا دریاچه همیشه پر آب ارومیه و سرسبزی  میاندوآب و نقده. هر چند وقتی از دریاچه پر آب ارومیه مینویسیم، دلمان می گیرد. چرا که چند سالی است با بحران کم آبی مواجعه بوده است.
استان آذربایجان غربی نه تنها در داخل کشور طرفدار های بیشمار دارد، سالانه هزاران توریست خارجی برای سفر به این بهشت بی مثال بار سفر را می بندند. برای مثال غار قلایچی که طولانی ترین غار آبی آهکی کشورمان می باشد، در بوکان زیبا واقعا شده است.
اما برای علاقمندان به سفر های تاریخی و باستان شناسی، استان آذربایجان غربی دست پِری دارد. همانطور که در ابتدا گفته شد، این استان دروازه ورود مادها به ایران بوده است. پلدشت و شاهین‌دژ گواه این مدعا هستند.

ارومیه

شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی، در دل خود کلیسایی کهن با نام Սուրբ Թադէոսի (استادئوس مقدس) دارد که معماری زیبا و قدمت آن، مانندش در کشورهای همسایه همچون ترکیه هم پیدا نمی شود. از کتیبه های چندین هزارساله و مساجد تاریخی در ماکو و غیره... بسیار یافت می گردد.
این اُستان، تنها نقطه ای در ایران است که همزمان پذیرای دو قوم اصیل تورک و کورد است. دو قوم مهربان که در مهمان نوازی زبانزد هستند. گرمی دلهای این مردمان لذت مسافرت به استان آذربایجان غربی را دو چندان نموده است.  آب و هوای عالی، غذاهای خوشمزه سنتی و سوغاتی های بیادماندنی و ویژه از خوبی های سفر به این شهرها می باشد.

ارومیه؛ مهد تمدن آذری ها

اغراق نیست اگر بگوییم مهمترین شهر آذری زبانان ایران، ارومیه است. این شهر زیبا و مدرن و البته بکر و سرسبز، مرکز استان آذربایجان غربی می باشد. شهر آبشارها در دل خود شگفتی های بسیاری دارد که هر کدام میتواند به تنهایی قطب توریستی بدل گردد.
بسیاری از اولین ها در این شهر رقم خورده است. از جمله اولین کانال تلویزیون محلی و روزنامه محلی و غیره. این شهر 3000 ساله و زادگاه زرتشت، به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، دروازه ورود کالا شده است. اگر به استان آذربایجان غربی و ارومیه رفتید، حتما از موزه این شهر بازدید کنید. این شهر بسیار مدرن، از لحاظ حمل و نقل و تردد برای گردشگران بسیار مطلوب است.
دریاچه معروف این شهر به گفته زمین شناسان، باعث تعادل دما و حفظ بوم استان آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل شده است. این شهرستان پرآب دارای چشم اندازهای خیره کننده ای است. در بین ارومیه و اشنویه دره ای سرسبز و منحصر به فرد وجود دارد به نام دره قاسملو. این بهشت سبز را فقط باید از نزدیک ببینید تا روح شما را به تسخیر خود در بیاورد.
اگر زیباترین نقطه طبیعی جهان را در اروپا و آمریکا و نیوزیلند جستجو می کنید، دست نگه دارید؛ دریاچه مارمیشو همینجاست. این منطقه فوق العاده دیدنی در روستای مارمیشو دارای انواع گونه های گیاهی نادر است. لذت ماهیگیری و چای آتیشی با منظره و چشم اندازه کوههای سرسبز، تصاویر روی کارت پستال ها را برایتان تداعی خواهد کرد.
زیوه در جنوب غربی ارومیه یک آبشار خوش نما دارد به نام سوله دوکل. این آبشار بلند و بالا می تواند مقصد خوبی برای سفر تابستانی شما به استان آذربایجان غربی باشد. آبگرم هفت آباد ارومیه در آذربایجان غربی حکم همانند چشمه های شوط، دستان شفابخش طبیعت را دارد. بسیاری از بیماری های پوستی و روماتیسمی به دلیل گوگرد فراوان این چشمه قابل درمان هستند.

گذر از شهر آفتابگردان ها

هرگاه اسم خوی که به میان می آید، انسان یاد تخمه های معروفش می افتد.این شهر زیبا و کهن، دومین شهر پرجمعیت آذربایجان غربی است. شهری که امروزه از مدرن ترین کلان شهر های ایران محسوب می گردد. از جمله اماکن توریستی- تاریخی این شهر، مقبره شمس، کلیسای قریس و دیزا و بازار قدیمی خوی می باشد.
خوی به دلیل هم مرز بودن با ترکیه، دارای بازارچه مرزی خوبی برای تهیه اجناس اروپایی و کمیاب است. ارگ شهرداری این شهر، از جالب ترین یادگاری های زمان پهلوی اول می باشد. موزه معروف آن مملو از صنایع دستی اصیل آذری است. علاقمندان سفر به استان آذربایجان غربی هستند، خوی را برای جنگل های زیبا و طبیعت بکرش به عنوان مقصد نهایی انتخاب می نمایند. دشت پر از آفتابگردان؛ گیاهان و طبیعت رنگ آمیزی شده خوی و همچنین تالاب های نیلگون آن، بهترین سوژه جهت عکاسی و خلق تصاویر ناب می باشد.
همواره از مهمترین قسمت مسافرت سوغاتی خریدن است. دغدغه ای که در خوی، این شهر زیبای استان آذربایجان غربی جای نگرانی ندارد. این شهر پر است از خوراکیهای خوشمزه. تخمه های مرغوب آن، عطر و طعم عسل شیرین گلهای زیبا و لباس ها و پارچه های محلی اصیل از جمله ره آوردهای این شهر می باشد.

آذربایجان غربی

ماکو؛ گل سر سبد استان آذربایجان غربی

ماکو از آن جمله مقاصد گردشگری و توریستی است که هیچ گاه از خاطر انسان پاک نخواهد شد. مطمئنا اگر یکبار به این شهر سرسبز و پر از اماکن تاریخی سفر کنید و از غذاهای لذیذش بچشید، هر سال بلیط این شهر در دستان شما جدا نخواهد شد. ماکو بزرگترین منطقه آزاد خاورمیانه می باشد. از همین رو این شهر برای تهیه سوغاتی های لاکچری ولی ارزان قیمت عالی می باشد. ماکو یکی از عوامل مهم در پیشرفت استان آذربایجان غربی است.
از جمله دیدنی های این شهر، دالان اسرارآمیز فرهاد، چشمه های شفابخش ثریا (بورالان)، کلیسای منحصر به فرد مریم مقدس و همچنین دیدنی های منطقه قلعه جوق می باشد. این کلیسا از مهمترین اماکن ثبت شده استان آذربایجان غربی در یونسکو می باشد. شهر ماکو از عجیب ترین توپولوژی شهری در دنیا برخوردار است. اگر عکس های هوایی از این منطقه را ببینید ممکن است متعجب شوید. کل شهر همانند یک رشته در میان دو کوه قرار گرفته که نمایی بسیار عجیب دارد.
اگر به دنبال یک جای دنج می گردید تا استرس و خستگی روح و جسم خویش را به در کنید، دره باغی همان جایی است که می بایست بروید. آهنگ صدای گذر آب از روی صخره و سنگ ها، سمفونی ادامه زندگی را می نوازند. روئینگ بازان حرفه ای همیشه در محل پاتوق میکنند و به ورزشهای مهیج آبی مبادرت می ورزند. درضمن از روستای زیبای باغچه جوق در استان آذربایجان غربی، پذیرای قدوم گرم شما عزیزان خواهد بود تا سفری خاطره انگیز را برایتان بسازد.

پیرانشهر؛ مرکز صنایع دستی استان آذربایجان غربی

پیرانشهر شهری است در استان آذربایجان غربی که در بهار بسیار زیباست و در زمستان زیباتر. در زمستان سیل عظیمی از کوهنوردان و حتی افراد معمولی بلیط به دست با تورهای چند روزه راهی این شهر می شوند. قندیل علت اصلی این استقبال است. این کوهستان منحصر به فرد چیزی از رشته کوه های آلپ کم ندارد.
و اما در بهار، سرسبز ترین حالت ممکن بهار در استان آذربایجان غربی را می بایست در پیرانشهر دید. جنگل پردانان در جنوب این شهر دارای انبوهی از درختان بزرگ و کوچک و گونه های گیاهی جالب و حتی دارویی می باشد. آبشار خرپاپ در میان جنگل، صدای مطبوع و چشم انداز بی نظیری را از قدرت خداوند به نمایش می گذارد.

و اما سخن پایانی...

هزینه های سفر از مهمترین دغدغه های خانواده در این اوضاع نابسامان اقتصادی است. مسلما با دستمزدهای متعارف نمی توان چندین روز در هتل ها سر کرد. شما عزیزان متقاضی مسافرت به استان آذربایجان غربی می توانید با بهره گیری از خدمات شرکت اتراق؛ بزرگترین و معتبر ترین شرکت در زمینه سوئیت و منازل عالی و دلنشین و ارزان قیمت، یک سفر استثنائی را به همراه خانواده تجربه فرمایید. با ورود به سایت شرکت اتراق، به سادگی می توانید در استان آذربایجان غربی و در همه شهرها و استان های ایران، مکانی دنج و امن رزرو نمایید. جهت رزرو سوئیت با ما در تماس باشید.

شهرهای این استان

نازلو

روستای نازلو