کرمان

استان کرمان

کرمان

می خواهیم شمارا در این مقاله با استانی آشنا کنیم که پسته های خندانش شهرت جهانی دارد. پهناورترین استان ایران یعنی استان کرمان. حتما میدانید که آثار تاریخی، در هر مکانی که باشند، نشان از قدمت و پیشینه بالای آن منطقه می باشد. آثار تاریخی، اسرار و اتفاقاتی در دل خود پنهان کرده اند که شاید برای عصر کنونی انسان، درس عبرتی باشد. اگر مقصد سفر بعدیتان استان کرمان است، به شما تبریک می گویم، شما استانی زیبا و با قدمتی چند هزارساله را که یکی از پنج استان تاریخی ایران می باشد را برای سفر انتخاب کرده اید.
اگر قصد سفر به مناطق مختلف ایران، بخصوص استان زیبای کرمان را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما به سایت اتراق سر بزنید تا بتوانید منزل ها و اتاق های ارزان را با کم ترین هزینه و بالاترین کیفیت اجاره کنید تا از دغدغه مکان اسکانتان خلاص شوید، مطمئن باشید اتراق شمارا دست خالی بر نمی گرداند.
استان کرمان در جنوب شرقی کشورمان قرار دارد. گفته می شود استان کرمان، تاریخ پر فراز و نشیبی را از سر گذرانده است. در دوران اسلامی که حدود 21 تا 24 هجری قمری می باشد و سال های پس از آن، مورد تجاوز و هجوم اعرب قرار گرفته است. در سال 253 هجری، به تصرف یعقوب لیث درآمد، و پس از آن زیر سلطه حکومت های قدرتمند آن زمان مانند دیلمیان، ساسانیان، آل بویه و سلاجغه درآمد. پس ما داریم درباره استانی بسیار قدیمی با تاریخ کهن صحبت می کنیم.
آب و هوای استان کرمان
برخلاف تصور همگان که استان کرمان را یک منطقه گرم تصور می کنند، باید به شما بگویم که استان کرمان، آب و هوایی متنوعی بر اساس نوع منطقه دارا می باشد. مثلا در منطقه شمالی این استان که نزدیک کویر است، آب و هوا گرم و خشک می باشد. اما بیش تر مناطق استان کرمان، توسط کوه هایی احاطه شده اند که بخصوص در فصل تابستان به منطقه آب و هوایی مطبوع می بخشد.
در ادامه می خواهیم شمارا با شهرستان ها و جاذبه های گردشگری این استان فوق العاده زیبا و قدیمی آشنا کنیم پس با ما همراه شوید در این سفر هیجان انگیز.
شهرستان کرمان
شهرستان کرمان، مهم ترین شهرستان استان کرمان می باشد که مرکزیت این استان را نیز یدک می کشد. این شهر که جزو کلان شهر های ایران محسوب می شود از لحاظ سیاسی، فرهنگی، اداری و صنعتی جزو مهم ترین شهرهای جنوب شرقی ایران محسوب می شود.
اما از نظر گردشگری نیز شهر کرمان یکی از شهر های سرآمد در این زمینه است. از دیگر آثار تاریخی و گردشگری این شهر می توان به گنبد جبلیه که متعلق به دوران ساسانیان می باشد، باغ شاهزاده ماهان که یکی از مشهورترین باغ های ایرانی مربوط به دوره قاجار می باشد که حتی در یونسکو ثبت شده است، یخدان مویدی که در زمان قدیم برای ذخیره آب در فصل زمستان استفاده می شد که هم اکنون به مرکز فرهنگی و کتابخانه تبدیل شده و چندین چندین آثار قدیمی و ارزشمند دیگر اشاره کرد.
شهرستان سیرجان
به یکی از شهرستان های تاریخی در استان کرمان برویم. به شهرستانی صنعتی و اقتصادی که یکی از شهر های مهم ایران در این عرصه ها تلقی می شود. سیرجان شهری نیمه کویری است و به نسبت دیگر شهر های ایران با همین خصوصیات، هوای معتدل تری دارد. از زمان های قدیم در سیرجان قنات های زیادی وجود داشت و به اصطلاح شهری پر آب بود به همین دلیل آن را (سیرگان) یا (سیرکان) می خواندند.
 اما اگر از غذاهای محلی، خوش رنگ و لعاب و البته خوشمزه این شهرستان بگذریم، به جاذبه های هیجان انگیز و فوق العاده سیرجان می رسیم. برای سیرجان فرقی نمی کند که میهمانش از چه نوع جاذبه گردشگری استقبال می کند، زیرا هم جاذبه های تاریخی مانند قلعه سنگ سیرجان، بازار تاریخی سیرجان، بادگیر چپقی، باغ سنگی و... دارد و هم جاذبه های طبیعی و خوش آب و هوا مانند منطقه زیبای گدار، منطقه خوش آب و هوا و بی نظیر پاریز، منطقه کوهستانی چهار گنبد و منطقه حفاظت شده سیاه کوه و... .

کرمان

شهرستان رفسنجان
رفسنجان، شهرستانی با آوازه جهانی که به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده پسته در ایران شناخته می شود. کیفیت پسته های این شهرستان از استان کرمان، باعث شده نه تنها در ایران، بلکه در جهان نام رفسنجان به عنوان شهرستانی با پسته های مرغوب شناخته شود. علاوه بر محصول ارزشمندی که دارد، در زمینه گردشگری نیز به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان کرمان معرفی می شود.
از جاذبه های تاریخی شهر رفسنجان می توان به عمارت ها، آب انبار ها، آسیاب ها، کاروانسراها، قلعه جنت آباد نوق و همچنین روستاهای تاریخی این شهرستان اشاره کرد. از جاذبه های طبیعی نیز می توان بزرگ ترین جنگل مصنوعی جهان (باغات 120 هزار هکتاری پسته)، دره در، راویز، چاه دریا و چندین جاذبه های گردشگری طبیعی که می توانید تعطیلات خود را در این مناطق سپری کرده و لذت ببرید.
شهرستان بم 
به شهرستانی از استان کرمان برویم که بزرگ ترین بنای خشتی جهان را در خود جای داده است. بی شک اگر توریستی به تاریخ و آثار تاریخی و همچنین بناهای حیرت انگیز علاقه داشته باشد، حتما به ارگ بم سفر کرده یا قصد سفر به این مکان عجیب را دارد. شهر قدیم بم، معروف به دروازه شرق ایران بود. این شهر از لحاظ تاریخی و همچنین محصولات کشاورزی بخصوص خرما شهرت جهانی دارد.
شهرستان بم یکی از شهرستان های مهم کشورمان است که به عنوان تنها شهر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو می باشد. از سایر جاذبه های گردشگری این شهرستان در استان کرمان می توان به بازار سنتی سرپوشیده بم، منطقه گردشگری دهبکری، امام زاده علی بن الحسن المثنی و قنوات بم اشاره کرد که مکان های بسیار زیبا و دیدنی برای گشت و گذار و بازدید هستند.
شهرستان جیرفت
شهرستان جیرفت در استان کرمان، یکی از شهرستان های قدیمی این استان به شمار می رود به طوری که در جیرفت، تمدنی کشف شده است که برابر با تمدن سومریان تخمین زده شده، و همچنین در این منطقه اشیائی کشف شده که پیشینه آن به 3000 سال قبل میلاد بر می گردد. گفته می شود جیرفت قبل از حمله مغول به ایران، یکی از آبادترین و ثروتنمدترین شهرهای جهان اسلام به شمار می رفت. این شهرستان که در جنوب استان کرمان قرار دارد، جاذبه های تاریخی و گردشگری کمی ندارد. مقبره میر حیدر (گورخانه)، قلعه سموران، ییلاق دلفارد، ییلاق در بهشت و کوه سرمشک تعدادی از جاذبه های این شهرستان باستانی می باشد.

 

شهرستان کهنوج
شهرستان کهنوج به معنی قنات نو در جنوب شرقی استان کرمان واقع شده است. آب و هوای این شهرستان عموما گرم است و شهرستانی کم باران محسوب می شود. رود های این شهرستان اکثرا فصلی می باشند مانند رود کم سفید. از جاذبه های گردشگری این شهرستان می توان به قلعه کهنوج، تم میش پرادم که متعلق به دوره اشکانی می باشد و قلعه میش پدام را نام برد که بازدید از آن ها می تواند یادآور تاریخ بسیار بلند این شهرستان باشد.
شهرستان بافت
به شهرستانی در استان کرمان برویم که شاید از نظر آب و هوایی با سایر مناطق این استان تفاوت داشته باشد. شهرستان بافت یکی از مهم ترین شهرستان های کوهستانی با ارتفاع 2300 متری استان کرمان می باشد. بافت سومین شهر مرتفع ایران است و به همین دلیل خوش آب و هوا ترین منطقه استان کرمان است که سالانه گردشگران بسیاری را به این منطقه بهشتی می کشاند. از مناطق دیدنی این شهرستان می توان به درختان کهنسال گردو، چنار و بادام، باغ پارک ساحلی بافت، سد مخزنی، آبشار مصنوعی اشاره کرد.
شهرستان قلعه گنج
شهرستان قلعه گنج با اقلیم بیابانی در سال های اخیر شاهد خشکسالی بوده است. بارش های این منطقه به طور کلی تحت تاثیر دو توده پر فشار و کم فشار بوده که هرسال از سمت اقیانوس هند و مدیترانه به این منطقه می آیند. در این منطقه به دلیل نبود معادن، کارخانه و مراکز اقتصادی، عمده فعالیت مردمان خونگرم این دیار کشاورزی و دامداری می باشد. آب گرم مرتفع علی، منطقه محافظت شده مارز و روستای صولان از مناطق گردشگری این شهرستان زیبا می باشند.

کرمان

شهرستان کوهبنان
به شمالی ترین نقطه استان کرمان برویم، جایی که شهرستان کوهبنان با قدمت زیاد به همراه آثار تاریخی که هر تاریخ شناس و جهانگردی را به این شهرستان می کشاند. کوهبنان در گذشته مرز بین یزد و کرمان بود که همواره حاکمان این دو منطقه بر سره این شهرستان باهم نزاع داشتند. از آثار ارزشمند و تاریخی این شهرستان می توان مسجد قدیمی شهر، قلعه دختر، قلعه رتک که مربوط به دوران صفویه می باشد، برج رتک که قدمتش به سده های 10 تا 13 دوره صفویه بر می گردد.
این شهرستان علاه بر اینکه آثار تاریخی بسیاری در خود جای داده است، مکان های گردشگری زیبا و دل انگیز بسیاری نیز دارد، برای مثال آکواریوم طبیعی روستای درگزک از توابع شهرستان کوهبنان، یکی از جاذبه هایی است که کوهبنان را از سایر شهرستان های استان کرمان متمایز کردهاست، این چشمه بصورت خود جوش و طبیعی می باشد که محل زندگی چندین نوع ماهی است که بازدید از این مکان می تواند برای شما بسیار لذت بخش باشد.
شهرستان منوجان
شهرستان منوجان یکی از شهرستان های آباد در استان کرمان محسوب می شود. منوجان با دارا بودن آب و هوایی مرطوب و خاک مناسب برای کشاورزی شهرستانی با باغهای مرکبات و نخلستان های گسترده می باشد که در سراسر منوجان گسترده شده اند. از دیگر محصولات این شهرستان می توان به گندم، جو، سیب زمینی، کنجد و صیفی جات اشاره کرد.
اما این شهر زیبا جاذبه های گردشگری دیدنی و زیبا کم ندارد. از این جاذبه ها می توان به قلعه تاریخی منوجان که قدمت آن به دوران تیموریان بر می گردد، باغ روضه ارم و امام زاده های این شهرستان می باشد که اگر به استان کرمان و منوجان سفر کردید حتما از این مکان های تاریخی و زیبا دیدن کنید و مطمئن باشید که پشیمان نمی شوید.
شهرستان زرند
می خواهم به شما شهرستانی را معرفی کنم که قدمت بسیار طولانی در استان کرمان دارد. شهری که در دوران پس از ظهور اسلام یک از آبادترین و بزرگ ترین شهر های ایران بوده است. یکی از اسنادی که دلیل بر کهن بودن زرند می باشد همان مسجد جامع این شهر است که در طول تاریخ ده ها بار تخریب و بازسازی شده است و ظاهرا قبل از اسلام آتشکده بوده و ماننده سایر آتشکده ها بعد از اسلام به مسجد تبدیل شده است.
این شهرستان معادن بسیاری در خود دارد که باعث اشتغال بسیاری در این منطقه شده است. زرند آثار دیدنی و گردشگری بسیاری دارد از جمله این آثار تاریخی برج زرندوییه، حسینیه قلعه، خانه ارجمند، بازار وکیل و سهرابی، حمام احمد اباد و سایر بنا های این شهر می باشد.
اما نکته جالب و هیجان انگیز زرند، کشف رد پای یک دایناسور به تازگی می باشد. این رد پا در روستای ده علیرضا زرند کشف شده که شگفتی باستان شناسان و کارشناسان را در پی داشته است. مطمئنا بازدید از چنین آثاری می تواند هیجان هر انسانی را بر انگیزد.
می توان گفت استان کرمان به عنوان پهناورترین استان ایران، مکانی بسیار مناسب برای گشت و گذار و سپراندن تعطیلاتمان می باشد. استان کرمان، استانی با آب و هوایی نسبتا گرم و خشک می باشد که البته در مقاله به مناطقی از این استان که آب و هوای متفاوتی دارند نیز اشاره کردیم. استانی کهن که آثار قدیمی و باستانی بسیاری در خود پنهان کرده است و هر باستان شناسی چه داخلی و چه خارجی آرزوی دیدن و کشف کردن این آثار را دارند.
علاوه بر شهرستان هایی که نام برده شد، شهرستان های دیگری مانند شهر بابک، بردسیر، عنبر آباد، راور، انار، فهرج، رابر، ریگان، ارزوئیه، نرماشیر و رودبار جنوب نیز در استان کرمان هستند که هرکدام می توانند به عنوان شهری تاریخی با جاذبه های گردشگری نادر و دیدنی مقصد بعدی سفر شما باشند. 
یادتان باشد ایران ما پر است از مکان های دیدنی و جاذب های گردشگری بکر که استان کرمان فقط یکی از این مکان ها می باشد.

شهرهای این استان

ارزوئیه

رزرو سوئیت در ارزوئیه

انار

رزرو سوئیت در انار

بافت

رزرو سوئیت در بافت

بردسیر

رزرو سوئیت در بردسیر

بم

رزرو سوئیت در بم

جیرفت

رزرو سوئیت در جیرفت

رفسنجان

رزرو سوئیت در رفسنجان

ریگان

رزرو سوئیت در ریگان

زرند

رزرو سوئیت در زرند

سیرجان

رزرو سوئیت در سیرجان

شهربابک

رزرو سوئیت در شهربابک

عنبرآباد

رزرو سوئیت در عنبرآباد

فهرج

رزرو سوئیت در فهرج

قلعه گنج

رزرو سوئیت در قلعه گنج

کرمان

رزرو سوئیت در کرمان

کوهبنان

رزرو سوئیت در کوهبنان

کهنوج

رزرو سوئیت در کهنوج