مازندران

استان مازندران، نگین گردشگری ایران

استان مازندران، استانی سبز و حاصلخیز در منطقه شمالی ایران است که یکی از قطب های گردشگری ایران به حساب می آید. سرزمینی زیبا و سرسبز که همه ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. مازندران به دلیل مجاورت با دریای خزر، و آب و هوا مطلوب و دل چسبی که دارد و همچنین طبیعت بکر و دست نخورده ای که در این قطعه از بهشت جا خوش کرده، سالانه بیش از دوازده میلیون گردشگر و مسافر را از نه تنها ایران، بلکه از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند تا استان مازندران، از لحاظ گردشگری، برای کشورمان بسیار پر اهمیت باشد.

اگر به مازندران بروید، مطمئن باشید وقت کم می آورید و نمی توانید از همه جاذبه های این استان زیبا دیدن کنید. اصلا سفر به استان مازندران، یک سفر چند ساله خواهد بود تا بتوانید از همه جای آن دیدن کنید. استان مازندران شهرستان های زیادی دارد و هر کدام در نوع خود بی نظیر بوده و دارای چندین جاذبه طبیعی و بناهای تاریخی می باشند، که دیدن این جاذبه ها، می تواند شما را از سفر به این استان راضی و خوشحال نگه دارد.
به نظر می رسد خداوند، این استان را با حوصله هرچه تمام و با رنگ آمیزی بسیار زیبا، به قلم کشید تا قدرت آفرینش خود را به ما یادآور شود. ما مکرر شاهد این بودیم که آشناها و فامیل هایمان وقتی تصمیم می گیرند به سفر بروند، حتما استان مازندران را در برنامه سفری خود قرار می دهند که این یعنی استان، با سواحل زیبا و جنگل های انبوهی که دارد، مرکز توجه بسیاری از مسافران می باشد.
اکنون می خواهیم در این مقاله اطلاعاتی را درباره شهرستان ها و جاذبه های گردشگری استان مازندران، در اختیار شما قرار دهیم، پس با ما همراه باشید تا از شگفتی های بی پایان این استان مطلع شوید. همچنین شرکت اتراق با تهیه امکان رزرو سوئیت در مازندران، در خدمت شماست.

ساری

شهرستان ساری، یکی از مهم ترین و زیباترین شهرستان های استان مازندران می باشد، که هر ساله درصد بسیار بالایی از گردشگران را در استان مازندران به خود اختصاص داده است. این شهرستان با قدمت دیرینه ای که دارد محل تاج گذاری یکی از شاهان ایرانی یعنی آقا محمدخان قاجار می باشد. شهرستان ساری پر است از جاذبه های گردشگری و تاریخی که می تواند شما را که شاید سلیقه سخت پسندی در انتخاب مکان مسافرت دارید، وادار کند که وقت بگذارید و این شهرستان شگفت انگیز را ببینید و از جاذبه های آن لذت ببرید.

شهرستان ساری، شهر چشمه های پلکانی، مجموعه‌ی تاریخی فرح آباد که زمان تاسیس آن به دوران صفویه بر می گردد، برج رسکت که قدمتش به قرن پنجم هجری بر می گردد و دریاچه های چورت و میانشه می باشد. این مکان ها تنها بخشی از جاذبه های گردشگری این شهرستان زیبا می باشند.

بابلسر

اگر به شهر ساحلی و توریستی علاقه مند هستید و می خواهید تعطیلات خود را در شهری ساحلی بگذرانید، ما به شما بابلسر را پیشنهاد می کنیم. شهر بابلسر توسط رودخانه ای به نام بابلرود به دو بخش تقسیم می شود. اگر در پیاده رو های این شهر قدم بزنید حسی شگفت انگیزی را تجربه خواهید کرد، زیرا صنوبرهای که در دو طرف پیاده رو قد علم کرده اند، شما را یاد فیلم های رمانتیک و شاعرانه می اندازد. اگر به این شهر سفر کردید حتما قایقرانی در بابلرود را امتحان کنید و همچنین تماشای حیوانات در پارک حیات وحش بابلسر می تواند سفر را بسیار لذت بخش کند.

رامسر

بیایید به غربی ترین شهر مازندران هم سفری داشته باشیم. شهری که به دلیل نزدیکی جنگل و دریا، مسافران را به سمت خودش می کشاند. رامسر، که نام قدیمی آن سخت سر می باشد، به عروس شهر های شمال معروف است. اما این شهر به دلیل شالیزار های برنج فوق العاده زیبا، آبشارها، غارها، چشمه های معدنی، مزرعه های چای و باغ های مرکباتی که دارد، داشتن همچین لقبی، واقعا معنی جمله عامیانه زدن به هدف می باشد.
این شهر علاوه بر داشتن جاذبه های گردشگری که خود یک امتیاز مثبت برای این شهر می باشد، بناهای تاریخی همچون مسجد آدینه دارد، که قدمتش به بیش از هفت قرن می رسد که این خود به معنی قدمت بسیار بالای این شهر می باشد. اگر بخواهم درباره مکان های گردشگری رامسر بگویم، می توانم به تلکابین رامسر اشاره کنم که از کناره های دریا شروع و به ارتفاعات جنگل می رسد، جنگل های زیبای دالخانی با مه غلیظش، و دهستان جنت رودبار تنها تعدادی از زیبایی های این شهر به حساب می آید.

آمل

اگر بخواهم شهری را که بیش ترین درصد جذب گردشگر، در بخش طبیعت و آثار باستانی را به شما معرفی کنم، شهر آمل را نام می برم. شهر آمل در مرکز استان مازندران قرار دارد، که به دلیل حاصلخیزی زمین های این شهر، ساکنین آمل کشاورزی را شغل اصلی خود انتخاب کرده اند، و به طبع مهم ترین محصولات آن ها سیب و برنج می باشد. شما می توانید در این شهر از پل دروازه چشمه، پل معلق و پارک دهکده طلایی آمل دیدن کنید که فقط بخش از جاذبه های این بخش از استان مازندران می باشد.

بهشهر

به شرقی ترین شهر استان مازندران برویم، که پیشینه بسیار زیادی دارد و به دوران میانه سنگی بر می گردد. از جاذبه های بهشهر می توان باغ شاه، پارک جنگلی عباس آباد، غار هوتو، دریاچه عباس آباد، چشمه عمارت و خلیج زیبای میانکاله اشاره کرد که شهر بهشهر را به یکی از توریستی ترین شهر های مازندران تبدیل کرده است.

تنکابن

شهر تنکابن را با صدای مرغ های دریایی می شناسند. اگر به تنکابن بروید، خواهید دید که درختان پرتغال و نارنج در پیاده رو های این شهر دلبرانه قد علم کرده اند و دل هر بیننده ای را با عشوه گری خاصی می برند. شهسوار، فیض و دیلم خاصه نام های است که تنکابن در روزگاران گذشته به خود دیده است. جنگل دوهزار، دره سه هزار، غار آبی دانیال، پارک جنگلی چالدره مکان هایی هستند که در سفر به این نقطه از استان مازندران می توانید از آن ها دیدن کنید و لذت ببردید.

بابل

شهر بابل، مقصد مسافران زیادی است که عاشق بازدید از بناهای تاریخی و جاذبه های طبیعی می باشد. در بابل، یا همان شهر بهارنارنج، کاخ و برج سلطنتی، کیجا تکیه، پل محمدحسن خان، بنای درویش فخرالدین و گنجینه قرار دارد که می توانید در سفر به بابل و بازدید از آن ها لذت ببرید.
کلاردشت
به معروف ترین ییلاق شمال ایران برویم، یعنی کلاردشت. کلاردشت در حدود 48 کیلومتری چالوس قرار دارد. عده ای از ساکنان این شهر، به زبان لکی و کردی صحبت می کنند. از زیبایی های جاده کلاردشت به عباس آباد هرچقدر هم بگوییم کم گفتیم و اقیانوس ابرهایش و همچنین دهکده زیبای مازیچال از دیگر جاذبه های کلاردشت می باشد.

چالوس

حتما بارها و بارها نام شهر چالوس به گوشتان خورده است که عمده شهرت خود را به خاطره جاده زیبا و سرسبزش گرفته است. اگر هوس آش های داغ و همچنین زیبایی های بی پایان یک مسیر سبز را کرده اید، حتما به جاده چالوس سر بزنید. البته خود شهر چالوس هم مستثنی از زیبایی ها و تمدن نیست. شهر چالوس دارای جاذبه های تاریخی و باستانی بسیاری است. اگر به چالوس رفته باشید حتما پارک جنگلی نمک آبرود و تله کابین آن را دیده اید و می شناسید. تله کابین چالوس امکان صعود به قله های مد و بن را برای شما ممکن می کند.

نوشهر

نام قدیمی نوشهر، تجن نام داشت که روستایی در زمان قاجار بود و در زمان پهلوی اول با تاسیس بندرگاه در نوشهر، این شهر بسیار اهمیت و رونق یافت. مردمان این دیار به زبان مازندرانی البته با گویش کجوری صحبت می کنند که به شیرینی زبان آن ها افزوده است. از مهم ترین جاذبه های این شهر، می توان پارک جنگلی سی سنگان را نام برد که یکی از قدیمی ترین پارک های ایران است.

قائم شهر

یکی از شهرهای مهم و گردشگری استان مازندران، قائم شهر است. این شهر، ما بین کوه و دریا جای گرفته و طبیعت بی نظیری را در استان مازندران به تصویر کشیده است. به شما پیشنهاد می کنم اگر به قائم شهر سفر کردید، از سد زیبای زمزم، منطقه حفاظت شده جنگلی خیبوس، تپه باستانی گردکوه جنگل کوتنا و پارک جنگلی تلار دیدن کنید تا سفرتان با زیبایی های این مناطق بکر و زیبا هیجان انگیزتر شود.

نکا

شهرستان نکا به دلیل اینکه کم تر شناخته شده است، فقط به عنوان مسیر عبوری یاد می شود اما این مطلب را بدانید که این شهرستان در استان مازندران مناطق گردشگری و تاریخی کمی ندارد، از این مناطق می توان به غار گمیشان، دریاچه استخر پشت، چشمه آب معدنی قرمرض، آبشار دزده و همچنین روستاهای نکا اشاره کرد. آب و هوای این شهرستان بسیار مطبوع و دلچسب است و بهترین زمان برای سفر به این منطقه از استان مازندران بهار و تابستان است.

فریدونکنار

فریدونکنار یکی از شهر های ساحلی استان مازندران می باشد، که اگر علاقه مند به دیدن تمدن و آثار تاریخی هستید، حتما به روستاهای این شهر سر بزنید. این روستاها با قدمت و معماری خاصی که دارند می تواند، هنر پیشینیان این سرزمین را به رخ همگان بکشد. از آثار تاریخی و گردشگری معروف فریدونکنار، می توان به سقانفارها یا همان اتاقک هایی که معمولا در کنار حسینیه ها و مسجد ها ساخته می شوند که در شهر فریدونکنار در سال 1385 به ثبت ملی رسیده اند. از دیگر مکان های ارزشمند و تاریخی می توان به تپه هایی اشاره کرد که بیش از نه تا ده هزار سال قدمت دارند.

سوادکوه

سوادکوه یکی از شهرستان های کوهستانی و جنگلی استان مازندران می باشد. شهرستان سواد کوه به دلیل زیبایی بی پایانی که دارد مقصد بسیاری از گردشگران می باشد که به دلیل همین بکر بود این منطقه و آب و هوای فوق العاده ای که دارد، به بهشت گردشگری استان مازندران تبدیل شده است. از مکان های دیدنی این شهرستان می توان دریاچه و جنگل لفور، جنگل زیبای راش، غار زنگیان و آبشار گزو را نام برد که گوشه ای از زیبایی های بی پایان شهرستان سواد کوه می باشد.

جویبار

شهرستان جویبار یکی از زیباترین سواحل استان مازندران را داراست و اگر به ورزش های آبی علاقه مند هستید به شهرستان جویبار بروید و از سواحل بی نظیر این منطقه لذت ببرید. از جاذبه های منحصر به فرد این شهرستان می توان مجتمع تفریحی لاریم، تکیه تاریخی کردکلا که مربوط به دوره قاجاریه می باشد، پل تاریخی روستای درویش محمد شاه و تالاب واسکولا که تنها تعدادی از این جاذبه ها هستند را نام برد.
استان مازندران غنی از جاذبه های گردشگری و تاریخی می باشد که آن هارا بین شهرستان های خود تقسیم کرده است. مازندران شهرستان های دیگری مانند محمودآباد، نور، گلوگاه، عباس آباد و میاندورود نیز دارد، که همین شهرستان ها نیز جاذبه های گردشگری و باستانی بسیاری را در دل خود دارند که دیدن این مناطق نیز بسیار دل انگیز می باشند و می تواند افراد علاقه مند به سفر را راضی کند.

رزرو سوئیت در مازندران

اما برای سفر، مقدماتی لازم است که باید آن هارا قبل از سفر اعمال کرد. یکی از این مقدمات مهم، فراهم کردن منزلی ارزان و به صرفه می باشد. اما این کار را به اتراق بسپارید. اتراق به شما پیشنهاداتی می دهد که نتوانید رد کنید. سایت اتراق به شما منزل ها و سوئیت های متنوعی را معرفی می کند و شما با مراجعه به سایت اتراق می توانید صرفه جویی قابل ملاحظه ای را در مخارج سفرتان انجام دهید.

شهرهای این استان

آلاشت
رزرو منزل در آلاشت
آمل
شهر آمل شهر آمل شهر آمل
ارطه
رزرو منزل در ارطه
امیرکلا
رزرو سوئیت در امیرکلا
ایزدشهر
رزرو سوئیت در ایزدشهر
بلده
رزرو منزل در بلده
بهنمیر
رزرو منزل در بهنمیر
پایین هولار
رزرو سوئیت در پایین هولار
پل سفید
رزرو سوئیت پل سفید
پول
رزرو سوئیت در پول
تنکابن
سفری به تنکابن
چمستان
رزرو منزل در چمستان
خرم آباد
رزرو منزل در خرم آباد
خلیل شهر
رزرو منزل در خلیل شهر
دابودشت
رزرو سوئیت در دابودشت
رستم کلا
رزرو سوئیت در رستمکلا
رویان
رزرو منزل در رویان
رینه
رزرو سوئیت در رینه
زرگرمحله
رزرو سوئیت در زرگرمحله