همدان

استان همدان،مهد تمدن ایران

همدان

از دیرباز کشورمان ایران، مهد تمدن و اصالت بین کشور های دیگر شناخته شده است. کشوری با پیشینه ای بسیار قدیمی و گذشته ای پر افتخار که تاریخ پر فراز و نشیبی را از سر گذرانده است. ایران یکی از قدیمی ترین کشور های جهان می باشد و طبیعی است که آثار این تمدن بزرگ در جای جایه این کشور پهناور گسترده شده باشد تا مهره تاییدی بر تمدن چند هزارساله ایران شود. می خواهیم درباره استانی صحبت کنیم که به پایتخت تاریخ و تمدن ایران شهرت دارد، یعنی استان همدان.
استان همدان در قسمت غربی کشورمان قرار دارد. استان همدان، با وجود داشتن انواع مختلف جاذبه های مذهبی، تاریخی و طبیعی، تنوع جذب گردشگری بالایی دارد و مردمانی از هر نوع سلیقه را به خود جذب می کند. جالب است بدانید که قومیت های مختلفی در این استان در کنار هم زندگی می کنند، اگر به این استان سفر کنید متوجه خواهید شد که اقوام فارس و ترک در نیمه شمالی، اقوام لر و لک در نیمه جنوبی و بخشی از قوم کرد در نیمه غربی و شمال غربی استان همدان زندگی می کنند.
استان همدان از نظر آب و هوایی در منطقه کوهستانی واقع شده است پس طبیعی است که زمستان های سرد و برفی و تابستان های معتدلی را داشته باشد. کوه های مرتفعی که در مجاورت دشت های قرار دارند باعث وزش باد های شدیدی در این منطقه می شود. بهتر است بدانید که رود گاماسیاب که بلندترین رودخانه ایران می باشد، از درون استان همدان می گذرد و همچنین قله الوند که در فهرست میراث طبیعی ایران نیز ثبت شده یکی از کوه های معروف استان همدان می باشد.
همان طور که گفته شد، استان همدان، مانند اکثر استان های دیگر کشورمان تاریخی طولانی و تمدنی بسیار کهن را داراست به طوری که قدمت این استان را به دوران مادها نسبت می دهند، پس تا دلتان بخواهد آثار شگفت انگیز تاریخی و بناهای قدیمی در استان همدان یافت می شود که شاید هر تاریخ شناس و کاوشگری در هر جای دنیا آرزو دارد به این استان بیاید و از نزدیک تاریخ کهن استان همدان را نظاره گر باشد.
اما ما در این مقاله سعی داریم شما را با بخش کوچکی از این همه عظمت و تمدن استان همدان آشنا کنیم،  می خواهیم شهرستان ها و جاذبه های گردشگری این استان را به شما معرفی کنیم تا با آگاهی بیش تری به این استان زیبا و کهن سفر کنیم.
اما مسئله ای که باید هنگام سفر به این استان زیبا یادمان باشد، محل اسکانمان است. اگر به سایت اتراق مراجعه کنید می توانید منزل ها و اتاق هایی به مراتب ارزان و با کیفیت بسیار بالا را رزرو کنید تا صرفه جویی بسیار خوبی در مخارج سفرتان کرده باشید. اتراق برای شما پیشنهادات ویژه ای دارد که نمی توانید رد کنید.
شهرستان همدان
شهر همدان یکی از استان های غربی کشورمان است که مرکزیت استان همدان را بر عهده دارد. شهر همدان یکی از شهر های کوهستانی استان به دلیل قرار داشتن در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا محسوب می شود. همدان که به عنوان کهن ترین شهر ایران معرفی شده، اولین پایتخت نخستین پادشاهی ایران، یعنی پادشاهی ماد ها بوده است. بهتر است بدانید شهر همدان به دلیل داشتن آثار و بناهای تاریخی متعدد به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی ایران شناخته شده که همه ساله تعداد قابل توجهی از گردشگران و توریست ها را میزبانی می کند.
از آثار دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهر می توان به آرامگاه بوعلی سینا که نماد شهر همدان می باشد، گنج نامه، دریاچه و سد اکباتان، آرامگاه باباطاهر عریان، تپه هگمتانه، آرامگاه حیقوق نبی و سراب گیان را نام برد، که تنها بخشی از دیدنی های تمام نشدنی و زیبای همدان می باشد.
شهرستان ملایر
شهرستان ملایر دومین شهر استان همدان از نظر جمعیت می باشد که یکی از تاریخی ترین شهرستان های غرب کشور محسوب می شود. واژه ملایر به معنی سرزمین آتش است، همچنین به سرزمین مردم مادها نیز معنی شده است. ملایر با طبیعتی بسیار زیبا و آب و هوایی معتدل و دل انگیز هرساله گردشگران بسیاری را جذب می کند تا نشان دهد یکی از قطب های گردشگری استان همدان می باشد.
ملایر بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده مبل در کشورمان می باشد و شهرت مبلمان شهرستان ملایر در ایران زبان زد است. از جاذبه های طبیعی بکر و آثار باستانی های این شهرستان نیز می توان به بوستان سیفیه، مینی ورلد ملایر (پنجره ای به سوی دنیا)، یخچال میر فتاح، بام ملایر، دریاچه کوثر و کاروانسرای شیخ الملوک را نام برد که شاخص ترین جاذبه های این شهرستان هستند.

همدان

 

شهرستان نهاوند
به یکی از شهرستان های تاریخی و زیبای استان همدان برویم. طبق گفته تاریخ شناسان، قدمت این شهرستان بیش از هزار سال می باشد که این مسئله به خودیه خود، ارزش و اعتبار نهاوند را دو چندان می کند. شهرستان نهاوند قبل از ورود اسلام به ایران، پایتخت سرزمین وسیع ایران بوده است.
جدای از پیشینه پر افتخار نهاوند، این شهرستان از لحاظ گردشگری و جاذبه های طبیعی و تاریخی نیز حرفی برای گفتن دارد. از این جاذبه ها می توان موزه حمام حاج آقا تراب، تپه ارزشمند و باستانی گیان، تپه باستانی بابا قاسم، مسجد جامع نهاوند، بابا پیره و سرآب های نهاوند را نام برد.
شهرستان تویسرکان
شهرستان تویسرکان در استان همدان به درختان گردویش بسیار شهرت یافته است. گفتنی است که تویسرکان چهارمین شهرستان استان همدان از نظر وسعت می باشد. آب و هوای تویسرکان کوهستانی می باشد. این شهرستان بر روی شهر ویران شده رودلاور بنا شده که به دست مغولان ویران شده است. طبق مطالعات انجام شده شهری به قدمت 3000 سال در محل تویسرکان کنونی وجود داشته که آثاری هم از آن در روستاها و شهر های مختلف یافت می شود.
از جمله جاذبه های تویسرکان می توان به پارک توریستی کمربسته، آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی، دره باغ 
های تویسرکان، درخت چنار قطور و کهنسال 3000 ساله و دیگر جاذبه های این شهرستان اشاره کرد.
شهرستان اسد آباد
به شهرستانی در غرب استان همدان برویم. شهرستان اسد آباد شاید از معدود مناطقی باشد که ترکیب جمعیت 
در آن بسیار زیاد است. در این شهرستان، روستاهایی که به یکدیگر نزدیک اند با دو زبان مختلف با یکدیگر صحبت می کنند که در نوع خودش بسیار جالب است، و این به دلیل سرعت بالای مهاجرت کرد ها و ترک ها از روستاهای مجاور به این شهر است.
از جاذبه هایی که می توانید در سفر خود به این شهرستان دیدن کنید می توان به کتیبه آقاجان بلاغی، حمام گلستان، مسجد سلطانی، دربند، بهمن دره، پارک جنگلی، آب انبار شاه عباس و دیگر جاذبه های گردشگری این شهر اشاره کرد.
شهرستان کبودرآهنگ
شهرستان کبودرآهنگ در استان همدان، شهرستان زیبا و تاریخی می باشد. طبق شواهد به دست آمده، تاریخ بنای این شهرستان به سده های پیش از ظهور اسلام بر می گردد. از معروف ترین جاذبه های گرشگری این شهرستان که شاید اکثرا هم نام آن را شنیده باشید غار علیصدر می باشد.
اگر به این شهرستان سفر کردید حتما از غار علیصدر، پل تاریخی کوریجان و قلعه قورتاران در بخش شیرین سو دیدن کنید زیرا درغیر این صورت جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبایی را از دست داده اید.
شهرستان بهار
شهرستان بهار در استان همدان، یکی از زیباترین شهرستان های این استان محسوب می شود. رودخانه های سیمین و فرجین مهم ترین رودخانه های این شهرستان می باشند. مردمان این دیار زیبا، به زبان فارسی و ترکی صحبت می کنند. اگر به بهار رفتید، حتما به روستاهای اطراف این شهرستان زیبا نیز سر بزنید، زیرا هر کدام از روستاهای این شهرستان زیبایی و جاذبه های مخصوص به خود را دارد.
از جاذبه های شهرستان بهار می توان به لالجین، کاروانسرای تاج آباد و پل خانم کرپی اشاره کرد که بازدید از این جاذبه های زیبا خالی از لطف نیست.
شهرستان رزن
به شهرستانی حاصلخیز و زیبا در استان همدان برویم. شهرستان رزن در مسیر جاده اصلی همدان به تهران قرار دارد . شهرستان رزن در دشتی بسیار هموار و حاصلخیز قرار گرفته که مردمان این سرزمین با کشاورزی در این زمین ها روزگار می سپرانند. شهرستان رزن در شمالی ترین منطقه استان همدان قرار گرفته که به همین دلیل هوای سرد تری نسبت به سایر شهرستان های همدان دارد.
از جاذبه های دیدنی و مهم این دیار می توان به روستای سلطان آباد، امازاده اظهر بن علی و منطقه بقراطی را نام برد.

استان همدان

شهرستان فامنین
 یکی از قدیمی ترین شهرستان های استان همدان، شهرستان فامنین است. فامنین یکی از مهم ترین شهرستان، در حوضه کشاورزی در استان به شمار می رود. این شهرستان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد. فامنین، زادگاه علما و عرفای بزرگی چون شهید دکتر مفتح اله جناب و سید احمد ملیحی می باشد. دشت های سرسبز فامنین، غار مصنوعی قلعه جوق، امامزاده ازناو، پل جهان آباد و حمام قدیمی شهر از مهم ترین جاذبه های این شهرستان به حساب می آیند.
استان همدان پر است از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبا که باعث شده سالانه گردشگران بسیاری به این استان بیایند و از آثاری که نشان دهنده گذشته پر شکوه و در عین حال پر فراز و نشیب این استان هستند بازدید کنند.
ما نیز شمارا به این استان فوق العاده دعوت می کنیم تا تعطیلات خود را به بهترین شکل با خاطرات بیاد ماندنی سپری کنید.

شهرهای این استان