یزد

سفر به استان یزد

یزد

در این بخش قصد داریم شما را به یک سفر به یاد ماندنی ببریم. سفری سراسر زیبایی و عظمت. دومین شهر زنده تاریخی جهان. سرزمینی که جلوه هایی از عظمت و بزرگی میراث فرهنگی و تمدن کهن دوران مختلف ایران را در خود جای داده است. استان یزد، تاریخی به عظمت تاریخ انسان دارد.
تاریخ سکونت انسان در این خطه از سرزمین ایران از هزاره سوم پیش از میلاد هم فراتر می رود. در لا به لای تاریخ که بنگریم، نشانه های زیادی از سرزمین یزد و استان یزد خواهیم دید. در کتب های تاریخی از این شهر با نام سرزمین یزدان نام برده شده است. این استان به عنوان استان پاک و مقدس در راس تمام شهرها و استان های ایران قرار دارد.
دره های سرسبز و مناطق ییلاقی، جاذبه های کویری، غارها و حیات وحش، شکارگاه ها و ... همه از جاذبه های گردشگری استان یزد هستند.
بیایین قدم به قدم، برخی از جاذبه های این استان را به شما نشان دهیم. سخن گفتن از تمام جاذبه های استان یزد کار دشواری است و ما تلاش می کنیم در این بخش به معرفی کلی مجموعه ها بپردازیم و در مقالات دیگر، بیشتر و کامل تر به معرفی جاذبه های این استان خواهیم پرداخت.
شهرستان یزد یکی از کلان شهرهای ایران و جزو قطب پزشکی که در مرکز ایران قرار دارد،است. یزد دومین شهر تاریخی جهان بعد ازشهر ونیز ایتالیا و اولین شهر خشتی در جهان است. این شهر به شهر بادگیرها – دارالعباده و شهر دوچرخه ها معروف است.

جاذبه های استان یزد

علاوه بر آن باید گفت که این شهر در دشتی پهناور بین کوه های شیرکوه و خرانق واقع شده است. یزد یکی از شهرهای خشک در مرکز ایران است که در کمربند خشک جهانی قرار دارد و دور بودن از دریا ، بارش اندک و کم همراه با تبخیر شدید ، نزدیکی به کویر خشک و وسیع نمک ، رطوبت نسبی کم و همراه بودن آن با گرمای بسیار،را میتوان از دلایل خشک بودن این شهر دانست.
از جمله از مناطق گردشگری و دیدنی یزد عبارتند از :  

غار پشوم یزد ، بزرگترین تالار غار در ایران
قنات زارچ ، طولانی ترین قنات ایران و جهان
خانه آقا زاده ، تنها خانه ی جهان با بادگیرهای دو طبقه
باغ پهلوان پور، اثری ملی و جهانی
باغ دولت آباد
کویر کاراکال و...

یزد

از سوغاتی های یزد نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
قطاب ، لذیذ ترین سوغاتی و شیرینی در یزد
سفال و سرامیک های زیبا و سنتی یزد
باقلوای یزدی
ترمه ، پارچه ای اصیل و کاملا یزدی
زیلو ، زیراندازی مستحکم و خنک
کیک یزدی معروف و خوشمزه
دارایی بافی ، پارچه ای ابریشمی و جزو سوغات یزدی
چادر شب با پارچه ی سنتی یزد
لوز ، خوراکی شیرین یزدی و...


مواردی که بیان شد از معروف ترین و محبوب ترین مکان ها و سوغاتی های یزد میباشند.
به طور کلی میتوان گفت شهرستان یزد ، شهری کهن و تاریخی با مردمانی آرام وصبور است که یکی از سرزمین های باستانی اقوام اصیل ایرانی و دارای میراث بالای فرهنگی و تمدن کهن ایرانی با قدمت سه هزار سال است.

شهرستان های استان یزد

بیایید نگاهی هم به شهرستان های استان یزد داشته باشیم. استان یزد دارای چهار شهرستان است. از جمله :

  • یزد
  • میبد
  • اردکان 
  • بافق
  • مهریز
  • ابرکوه
  • تفت
  • اشکذر
  • خاتم
  • بهاباد

هر کدام از شهرستان های ذکر شده، جاذبه های گردشگری و توریستی مخصوص خود را دارند که به مرور با آنها هم آشنا خواهیم شد. سخن گفتن از شهر یزد، حس غرور خاصی به من می دهد. سرزمینی که سال های زیادی است پا برجا مانده. جنگ ها و ویرانی های زیادی به خود دیده، و هم اکنون چون کوهی استوار است. بی دلیل نیست که به استان یزد دومین شهر زنده تاریخی جهان می گویند.
یزد نخستین شهر ایران است که نامش را در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده اند. باغ دولت اباد یکی از باغ های جهانی ایران است که در این استان قرار گرفته است.

از لحاظ اقتصادی نیز یزد پنجمین اقتصاد بزرگ ایران است. کارخانه های زیادی در آن قرار گرفته است. گردشگری نیز از موتورهای اقتصادی این استان که که سالانه مهمانان زیادی را به سمت خود جذب می کند. و جالب است بدانید که به یزد، سرزمین بادگیرها نیز می گویند. بی شک استان یزد، مایه افتخار ما ایرانیان است.

شهرهای این استان

اشکذر
رزرو سوئیت در اشکذر