اصفهان

استان اصفهان

آیا شما نیز دوست دارید تا تعطیلات تابستانی خود را با بازدید از استان اصفهان سپری کنید؟ آیا می دانید استان اصفهان با داشتن جاذبه های بسیار بی نظیر خود توانسته است سالانه از میلیون ها گردشگر و مسافر استقبال نماید؟ از شما دعوت می شود تا ما را در مقاله پیش روی خود همراهی کنید و اطلاعات بسیار جالبی را در این خصوص به دست بیاورید.
استان اصفهان یکی از دیدنی ترین و زیباترین استان های کشورمان می باشد که با داشتن قدمت تاریخی و جاذبه های طبیعی و تاریخی بی نظیر خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب کند. این استان به داشتن مردمان بسیار خونگرم و مهمان نواز خود نیز معروف می باشد و از شهرستان های بسیار زیبا و دیدنی تشکیل شده است که هر کدام از این شهرستان ها با داشتن جاذبه ها و فرهنگ بسیار خاص خود توانسته اند سهم بزرگی را در رشد صنعت گردشگری این استان داشته باشند. استان اصفهان دارای آب و هوای نیمه بیابانی می باشد به طوری که از شمال و شمال شرقی به آب و هوای گرم برخورد خواهید کرد. قسمت های جنوبی آن از معتدل ترین شرایط اقلیمی برخوردار است. گرم ترین دمایی که در استان اصفهان می توان به آن روی به روی شد در حدود 40 درجه سانتی گراد می باشد و شاهد روزهای بارانی بسیار کمتری در استان اصفهان هستیم. با توجه به تعطیلات تابستانی و آغاز سفرهای تابستانی بسیاری از گردشگران و مسافران علاقه مندی زیادی را برای بازدید از استان اصفهان نشان می دهند. اگر شما نیز می خواهید یکی از بهترین سفرهای داخلی خود را انجام دهید توصیه می شود که بازدید از استان اصفهان را در اولویت های خود قرار دهید. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد برخی از مشهورترین و دیدنی ترین شهرهای استان اصفهان توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم.

اصفهان: استان اصفهان

شهر اصفهان مرکز استان اصفهان بوده که با داشتن جاذبه های و معماری های بسیار شگفت انگیز خود به نصف جهان شهرت دارد به طوری که بسیاری از گردشگران خارجی این شهر را به عنوان موزه شهر تلقی کرده و اهمیت بسیار زیادی را از بابت بناهای تاریخی به این شهر می دهند. توجه داشته باشید که بسیاری از جاذبه های گردشگری این شهر در لیست میراث فرهنگی یونسکو واقع شده اند و این موضوع نشان از زیبایی و باارزش بودن جاذبه های دیدنی این شهر می باشد. شهر اصفهان اولین مقصدی می باشد که گردشگران در هنگام سفر خود به استان اصفهان آن را انتخاب کرده و بازدید می کنند. شهر اصفهان از نظر بزرگی و جمعیت، سومین شهر ایران بوده و در فاصله 435 کیلومتری جنوب تهران واقع شده است. گردشگران می توانند آثاری بسیار جالبی از دوره های هخامنشی، اشکانیان و صفویان را در جای جای این شهر مشاهده کنند. نام قدیمی این شهر اسپهان بوده که به دلیلی جمع شدن سپاه جنگی در این شهر، به این نام شناخته می شده است که بعد از ورود اسلام کم کم به اصفهان مشهور شد. گردشگران می توانند در این شهر بهترین اقامت را داشته و لحظات بسیار جالبی را برای خود به ارمغان بیاورند. از مهمترین هتل های این شهر می توان به هتل سنتی عباسی، هتل پارت و هتل آزادی اشاره نمود. از مهمترین و بی نظیرترین جاذبه های گردشگری این شهر نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • میدان نقش جهان
 • سی و سه پل
 • پل خواجه
 • کاخ چهل ستون
 • آتشگاه
 • منار جنبان


شهرضا: استان اصفهان

از دیگر معروف ترین و دیدنی ترین شهرهای استان اصفهان می توان به شهرضا اشاره کرد که در زمان های بسیار دور به شهر قمشه معروف بوده و در سال 1303 با عبور رضا شاه از این شهر به این نام تغییر یافت. شهرضا به داشتن باغ ها و دشت های سرسبز خود در استان اصفهان شهرت دارد و این باغ ها در زمان های بسیار دور شکارگاه بسیاری از پادشاهان بوده است. این شهر به دلیل نزدیکی که با شهر اصفهان داشت در زمان حکومت صفویان از پیشرفت بسیار بالایی برخوردار بود که با حمله افغان ها به این شهر بسیاری از بناهای تاریخی آن از بین رفتند و تخریب شدند. این شهر داریا آب و هوای سرد و خشک بوده و گردشگران می توانند انواع حیوانات نادر و کمیاب را در این شهر مشاهده کنند که از مهمترین آنها می توان به سیاه گوش، بوتیمار، پلنگ ایرانی و فاخته اشاره کرد. اگر شما نیز قصد بازدید از شهرضا را دارید می توانید از جاذبه های بسیار دیدنی بهره مند شوید که از مهمترین این جاذبه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • غار شاه شکر
 • امامزاده عبدالمطلب
 • بی بی سید خاتون
 • مسجد جامع شهرضا
 • آسیابان شهرضا
 • حمام های شهرضا
 • کبوترخانه
 • کاروانسرای ملک
 • مسجد خان

 

توجه داشته باشید که هر کدام از جاذبه های تاریخی موجود در این شهر از بهترین و دیدنی ترین جاذبه های استان اصفهان نیز محسوب می شود و سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از آن بازدید می کنند.


کاشان: استان اصفهان

از دیگر مشهورترین و زیباترین شهرهای استان اصفهان می توان به شهر کاشان اشاره نمود که در بین کوه های کرکس و کویر مرکزی واقع شده و دارای آب و هوای گرم و بیابانی می باشد. این شهر با داشتن بناهای تاریخی و تپه های قدیمی خود یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در استان اصفهان بوده و از این طریق نیز توانسته است توجه میلیون ها گردشگر را به سوی خود جذب کند. فاصله شهر کاشان تا شهر اصفهان در حدود 200 کیلومتر می باشد و طبق آخرین سرشماری نیز جمعیت آن در حدود 400 هزار نفر است. گردشگران و مسافرانی که می خواهند در یکی از بهترین و لوکس ترین هتل های این شهر اقامت داشته باشند می توانند هتل های سنتی منوچهری و اقامتگاه بوم گردی صالح را در اولویت های خود قرار دهند. از لذیذترین غذاهای شهر کاشان نیز که شهرت جهانی دارند می توان به گوشت لوبیا، قیمه ریزه، کوفته چغندر و عدس پلو اشاره کرد. توجه داشته باشید که در هر جای جای این شهر یکی از بهترین و دیدنی ترین جاذبه ی استان اصفهان نهفته است که هر بیننده ای را مجذوب خود کرده و گردشگران و مسافران با بازدید از این جاذبه های می تواند گذر تاریخ را به خوبی لمس کنند. از مهمترین و مشهورترین جاذبه های دیدنی شهر کاشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • باغ فین
 • حمام فین
 • مسجد جامع کاشان
 • تپه های سیلک
 • مدرسه و مسجد آقا بزرگ
 • خانه های بروجردی
 •  روستای ابیانه
 • غار نیاسر
 • آتشکده نیاسر کاشان
 • آرامگاه سهراب سپهری

 

خوانسار: استان اصفهان

خوانسار از دیگر پربازدیدترین و مشهورترین شهرهای استان اصفهان می باشد که در فاصله 150 کیلومتری شهر اصفهان واقع شده و از سطح دریا در حدود 2250 متر می باشد. شرایط آب و هوایی شهر خوانسار بسیار معتدل بوده و گرم ترین روز در این شهر به 31 درجه سانتی گراد و سردترین آن نیز به 24 درجه سانتی گراد می رسد. فصل های پاییز و تابستان شهر خوانسار بسیار دیدنی است چرا که طبیعت این شهر به 7 رنگ زیبا در آمده و منظره بسیار دیدنی در این شهر مشاهده می شود. این شهر با داشتن جاذبه های بی نظیر خود توانسته است در لیست شهرهای دیدنی استان اصفهان واقع شده و توجه بسیاری از گردشگران و مسافران را به سوی خود جذب کند. اگر شما نیز به دنبال بازدید از بهترین شهرهای استان اصفهان هستید می توانید بازدید از شهر خوانسار را در اولویت های خود قرار دهید. خوانسار نام قومی از یهود می باشد که در زمان کوروش در این منطقه زندگی می کردند و قبل از پیروزی انقلاب نیز تمام یهودیان این شهر مهاجرت کردند. گویش مردم خوانسار از شاخه های زبان هندوایرانی بوده و مردمان این شهر بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند. از مهمترین سوغاتی های شهر خوانسار می توان به عسل، سبزیجات خشک، شیرینی جات، بادام، گردو و برگه زرد آلو اشاره کرد. اگر شما نیز قصد دارید تا در سفر خود به استان اصفهان از این شهر بازدید داشته باشید می توانید جاذبه های زیر را در اولویت های خود قرار دهید:
-          مقبره بابا پیر
-          پل ساسان
-          خانه ابهری
-          مسجد جامع خوانسار
-          غار دامنه
-          چشمه مرزن گشت
-           کوه غار هیکل
-          پارک ملی سرچشمه

 

شهر آران و بیدگل: استان اصفهان

از دیگر زیباترین شهرهای دیدنی استان اصفهان می توان به شهر آران و بیدگل اشاره نمود که ین شهر را با قنات های بسیار قدیمی و کهن آن می شناسند. وجه تسمیه آران بیدگل از آرین به معنای جایگاه مقدس و بیدگل نیز از ویگل اقتباس شده است و این شهر تا زمان حکومت قاجار از دور محله تشکیل شده بو که بعد از آن به سرعت گسترش پیدا کرد و به شکل امروزی خود در آمد. توجه داشته باشید که جاذبه های بسیار بی نظیری در این شهر وجود دارد که هر کدام از این جاذبه ها از بهترین مقاصد گردشگری استان اصفهان نیز محسوب می شود و گردشگران توجه بسیار زیادی را برای بازدید از آنها دارند. از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان به موارد زیر اشاره نمود:
-          مسجد جامع قاضی آران و بیدگل
-          کاروانسرای مرنجاب
-          بقعه امامزاده محمد هلال
-          حمام رئیسه آران و بیدگل
-          کویر مرنجاب
-           منطقه شکار ممنوع یخاب
-          دریاچه آؤان و بیدگل
-          جزیره سرگردان در دریاچه نمک
توجه داشته باشید که بسیاری از جاذبه های دیدنی این شهر مناسب برای گردشگران ماجراجو بوده و از این سهم بسیار زیادی را در جلب توجه آنها دارند. اگر شما نیز به دنبال تجربه های بی نظیر در استان اصفهان هستید می توانید شهر آران بیدگل را در اولویت های خود قرار دهید.

گلپایگان: استان اصفهان

گلپایگان از دیگر دیدنی ترین شهرهای استان اصفهان می باشد که قدمت این شهر را به دوران نوسنگی می دانند و آثار بسیار تاریخی و قدیمی را می توان در این شهر مشاهده کرد. بسیاری از مردم محلی شهر گلپایگان بر این باورند که شاه بانوی کیانی که به همای چهرزاد معروف بوده این شهر را تاسیس کرده است و در زمان ساسان نیز نام این شهر را گردپادگان نهادند که به معنای کوهپایه بوده و به مرور زمان نیز به گلپایگان تغییر نام یافت. گردشگران و مسافران می توانند با سفر خود به این شهر از زیباترین دشت های گل سرخ بازدید داشته باشند. شهر گلپایگان از مهمترین شهرهای استان اصفهان بوده و سهم زیادی را در اقتصاد این استان ایفا می کند. از مهمترین و مشهورترین جاذبه های دیدنی شهر گلپایگان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
-          مسجد جامع گلپایگان
-          مناره گلپایگان
-          بازار چهار سوق گلپایگان
-          بقعه امامزادگان هفده تن
-          سد گلپایگان
-          روستای وانشان
-          بقعه امامزاده سیدالسادات
-          ارگ تاریخی گوگد
-          کبوتر خانه گلپایگان
گردشگران و مسافرانی که قصد بازدید از استان اصفهان را دارند می توانند شهر گلپایگان را در اولویت های بازدیدی خود قرار داده و بهترین و بی نظیرترین لحظات را در این شهر تجربه کنند.

نایین: استان اصفهان

در آخر سعی بر آن داریم تا یکی دیگر از زیباترین و شگفت انگیزترین شهرهای دیدنی استان اصفهان را به حضورتان معرفی کنیم. شهر نایین یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهرهای استان اصفهان می باشد که همانند نگینی در کویر ایران می درخشد و با داشتن جاذبه های بسیار زیبای خود توانسته است یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در استان اصفهان به شمار بیاید. علاوه بر گردشگران و مسافران، باستان شناسان نیز علاقه مندی زیادی را برای بازدید از نایین نشان می دهند چرا که بر این باورند می توانند آثار بسیار باشکوهی را در این شهر پیدا کنند که گویای تاریخ و دوران باستان باشد. از مهمترین و مشهورترین جاذبه های دیدنی شهر نایین می توان به موارد زیر اشاره کرد که این جاذبه ها در لیست بهترین جاذبه های استان اصفهان نیز واقع شده است:

 

 • نارین قلعه
 • خانه تاریخی پیرنیا
 • مسجد جامع نایین
 • قلعه محمدیه
 • بازار تاریخی نایین
 • خانه ی تاریخی امامی
 • آب انبار معصوم خانی
 • قلعه رستم
  -          کاروانسرای نیستانک
 • آسیاب آبی ریگاره
 • خانه فاطمی ها 

جهت رزرو سوئیت و منزل در اصفهان و شهرهای آن می توانید با ما در ارتباط باشید.

شهرهای این استان

اصغرآباد

اصغرآباد، شهری زیبا در دل اصفهان

اصفهان

تاریخ و تمدن در دل اصفهان

باغ بهادران

شهری خوش آب و هوا در نصف جهان

برزک

برزک روستای برزک

داران

سفر به منطقه خوش آب و هوای اصفهان

دامنه

شهر دامنه، شهری جذاب در نصف جهان

دولت آباد

شهر دولت آباد، شهری متمدن در اصفهان

رزوه

شهر رزوه، نشاندهنده تاریخ در دل اصفهان

زرین شهر

شهر زرین شهر با جاذبه های جذاب طبیعی

نطنز

سفری خاطره انگیز به سرزمین تاریخی