البرز

آشنایی با استان البرز؛ پایتخت گلهای رُز

البرز

در بهار با هر بار دم و بازدم، ریه های انسان پر میشود از عطر غلیظ گلهای زیبا. مست شدن با بوی گل رُز فقط در اینجا اتفاق می افتد. از بهشت حرف نمیزنم، توصیف استان البرز را میکنم. این استان به علت داشتن آب و هوای خنک و در تمام فصول سال، همواره به عنوان تفرجگاه شناخته شده است. هنگامی که دیگر نقاط ایران از گرمای تابستان می سوزد، البرز زیبا همچون مادری مهربان با نسیم روح بخش خود صورت انسان را نوازش میدهد. این استان با طبیعت چشم نواز و ناب خویش به شما جان دوباره میبخشد.
استان البرز 6 قلب تپنده دارد. عجایب شش گانه آن در هر گوشه یک بیت از شعر خلقت را زمزمه می کنند. کرج که رقاصه ای سبز پوش با نام جاده چالوس را در آغوش دارد که با آن پیچ و تاب اندام زیبایش، پذیرای زیبا پسندان طبیعت است. پرندگان خوش الوان روستای اورازانِ طالقان، در گوش مسافران سرود زندگی زمزمه میکنند. فردیس کوچک از بزرگی درختان فرخ آباد و دلهای مردمانش می گوید. نظرآباد با احمدآبادش، یک تنه بار تاریخی استان البرز را به دوش میکشد. اژدهای رنگین (گنبد نمکی) که در اشتهارد خفته، کویرنوردان را مبهوت خود می کند. آری؛ درست خواندید "کویر" در دل بهشت. آغشته شدن چشمان شما با دیدنی های روستای آغشتِ ساوجبلاغ، همه و همه گوشه ای از شگفتی های استان البرز هستند.

درباره استان البرز

اکثریت شاهان تاریخ ایران از قاجار تا پهلوی، در این استان کاخ های ییلاقی برای خود ساخته اند. این استان به سرزمین باغات هم معروف است. باغ های مجلل و زیبای استان البرز، مرکز برگزاری مراسم عروسی بیشتر ساکنین تهران و دیگر شهرهای اطراف است. امروزه بیشتر زوج های جوان از استان های بسیار دور برای رزرو یک شب باغ جهت برگزاری عروسی، به کرج و فردیس مراجعه می کنند.
به محض رسیدن فصل زمستان، استان البرز تبدیل می شود به پاتوق توریست های خارجی. بسیاری از مشتاقان ورزش های زمستانی از گوشه کنار کشور، برای پیست اسکی بین المللی این استان سر و دست می شکنند. فصل تابستان هم که تمام البرز یکپارچه تبدیل به مامن اصلی مردم گریزان از گرمای هوا میشود. شاید باورتان نشود ولی نزدیک به 90 درصد ویلای های لوکسِ مهر شهر و جهانشهر و دیگر مناطق خوش آب و هوا، مالکان غیر بومی (عمدتا تهرانی های ثروتمند) دارند.
در زمانی که بسیاری از استان های کشور از کمبود بارش و منابع آبی رنج می برند و خطر خشکسالی آنها را تهدید می کند، استان البرز از پرآب ترین مناطق ایران بشمار میرود. استان به علت قرار گرفتن در ارتفاع بیش از هزار متر از سطح دریا، دارای بارش های متعدد و آب و هوایی بی نظیر می باشد. این استان را به نام پایتخت گلهای رز هم میشناسند. هر ساله بسیاری از گیاهان و گلهای زینتی و زیبای بازار گل ایران، در استان البرز به عمل می آید.

کرج، شاه بیت استان البرز

البرز

کرج؛ رقیب اصلی تهران در جذب گردشگر است. حقیقتا باید پذیرفت که مرکز استان البرز، یک سر و گردن در جاذبه های گردشگری طبیعی از تهران و البته از تمامی شهرهای ایران بالاتر است. پیست اسکی بین المللی که بزرگترین پیست اسکی ایران و خاورمیانه است، نمونه اش در کجا پیدا میشود؟. تمام کشورهای عربی حسرت داشتن همچین مکانی را دارند. سالانه اسکی بازان حرفه از از اقصی نقاط دنیا، برای یک ساعت حضور در این پیست، هزاران کیلومتر را طی می کنند تا به کرج زیبا برسند.
جاده چالوس مشهور و حیرت انگیز، همچون طناب ابریشمیِ زیبا در تار و پور کرج و استان البرز تنیده شده. بعید میدانم در 80 میلیون نفر ایرانی کسی پیدا گردد که نام جاده چالوس را نشنیده باشد. دیدنی های این جاده به اندازه ای خیره کننده است که بسیاری از مسافرین مقصد شمال کشور، وسط راه در روستای شهرستانک و هفت چشمه و دیگر مناطق جاده چالوس اتراق میکنند و بیخیال شمال می شوند.
باغات محمدشهر و مهندس زراعی و غیره، یک طعم دیگری دارند. اگر باغات میوه کرج نبودند، وضعیت بازار میوه تهران حال و روز خوشی نداشت. گلهای رنگارنگ و باغ های مجلل عروسی در جاده قدیم کرج – تهران، حال و هوای ویژه ای دارد. سفره خانه های کرج انصافا بهترین سفره خانه های ایران هستند. باغ فاتح و آسارای این شهر مانند تابلوی نقاشی می ماند که شما را انگشت به دهان خواهد کرد.
سد زیبای امیرکبیر (سد کرج معروف) مشتاقان آب تنی در تابستان را به سوی خود میکشاند. اگر هم به دنبال هیجان و تفریحات آمیخته با تکنولوژی هستید، پارک و شهربازی چمران، اتاق فرار میدان انقلاب و سینماهای چند بعدی کرج در انتظار شماست.

ساوجبلاغ و دلبری هایش

استان البرز اگر ساوجبلاغ را نداشت، نیمی از زیبایی هایش را از دست میداد. درون این شهرستان، اسامی تفرجگاه های معروفی را می شنوید که افراد سرشناس کشور برای ساخت ویلا در آنها از هم گوی سبقت را می ربایند. روستای برغان که به آلوهای خوشمزه اش شهره است، یکی از توابع این شهرستان می باشد. برغانِ ساوجبلاغ آنقدر قشنگی داد که آژانس های گردشگری تورهای جداگانه و ویژه برای آن تدارک می بینند. چهل دختر و سرهه سرسبز و پل برغان از جمله دیدنی های ساوجبلاغ بشمار میروند.
کردان و چشمه های جوشانش نوای زیستن را نجوا می کنند. کردانِ ساوجبلاغ امروزه به اصلی ترین تفریحگاه های جوانان بدل شده. برپایی جشن ها و مراسمات خاص در این منطقهء استان البرز بسیار رواج دارد. قله کهار همیشه و در تمام فصول سال میزبان قدمهای کوهنوردان است. کوچه باغ های کردان اما محبوبیت بالایی برای عکاسان دارد. نوشیدن یک فنجان چای در این کوچه باغ های ولیان چه صفایی دارد.
ساوجبلاغ بیش از 30 امامزاده دارد که نوع خود نظیر ندارد.  باغ پرندگان این شهرستان دارای تنوع گونه هی نایاب مرغان و پرنده ها می باشد. این باغ بزرگترین نوع در بین کشورهای همسایه است. این شهرستانِ استان البرز در فصل پاییز دیدنی است. رنگهای نارنجی و زرد کاملا بر در و دیوار آن پاشیده می گردد تا هنر رنگ آمیزی خداوند را به رخ بکشد.

استان البرز

طالقان، سبز ترین نقطه استان البرز

این شهرستان بی مانند به اندازه ای سبز است که در عکسهای ماهواره ای هم یکپارچه به این رنگ خودنمایی می کند. طالقان دیدنی بسیار دارد. دریاچه نیلگون آن مقصد دوستداران طبیعت بکر است. آب آن بسیار شفاف و زلال می باشد بگونه ای که انعکاس تصویر کوه های رو به رو در آب، تصویری اعجاب انگیز را خلق نموده است.
هر کوهنورد ماهری که بخواهد مهارت خود را به چالش بکشد، کوه های طالقان گزینه بسیار مناسبی برایش خواهد بود. در زمستان این کوههای سراسر پوشیده شده از برف، مانند عروس سفید پوش بر فراز طالقان و استان البرز خودنمایی می کنند. آب هوای این شهرستان همیشه سرد و مطبوع بوده و خنکای آن در اوج تابستان، گرما را مغلوب خویش میسازد.
آبشار بلند شله بن، ارژنگ قلعه، آبشار کرکبود و قله های بیش از 4000 متر از جمله مناطق گردشگری طالقان است.  دیدنی های استان البرز تمامی ندارد.  سد طالقان پاتوق علاقمندان به تفریح ماهیگیری می باشد. دریاچه میراش هم در اکثر فصول پرآب و مناسب جهت ماهیگیری خواهد بود. اگر به طالقان رفتید، حتما سبزی های معطر آنجا را به سوغات بیاورید. میوه و سبزی های این شهرستان از بهترین و باکیفیت ترین نوع صیفی جات در ایران به شمار می آیند.

کویر اشتهارد؛ عجیب اما واقعی

استان البرز با حجم انبوه سرسبزی و پرآب بودن، دارای یکی از قطب های کویرنوردی و زمین شناسی می باشد. شهرستان اشتهارد که از یک سو به رشته کوه البرز و از سوی دیگر به دشت های کویری متصل است.در شب های کویر اشتهارد گاهی اوقات ستاره ها و صور فلکی به قدری نزدیک به نظر میرسند و مسافران را ترس و وحشت به همراه بهت و حیرت فرا میگیرد. در حقیقت اشتهارد از معجزات استان البرز به حساب می آید. کویری شور و رنگارنگ در دل بهشت سبز.
به عقیده بسیاری از توریست ها این کویر، جزو زیباترین مناطق خشک جهان به حساب می آید. استان البرز با داشتن پتانسیل عظیم گردشگری به همراه سرمایه گذاری در جهت معرفی جاذبه های آن، توانایی تبدیل شدن به قطب اصلی توریسم ایران مرکزی را دارا می باشد.

شبهای رویایی در اقامتگاه های دلنشین و باصفا

البرز

لذت یک سفر با استراحت آرام و مطمئن در منازل مناسب تکمیل می گردد. کافیست شب را با ناخوشی و مشقت به صبح برسانید، تمام لذت سفر شما را به کامتان تلخ خواهد نمود. خوشبختانه به لطف سایت اجاره سوئیت اتراق، در استان البرز و هر کجای ایران زمین که باشید، اقامتگاه های عالی و منحصر به فرد با امکانات رفاهی بی نظیر را در اختیار شما خواهد گذاشت. شرکت اتراق با سابقه دراز مدت در زمینه اجاره سوئیت های مسافرتی شیک و مقرون به صرفه، شیرینی سفر شما را دو چندان خواهد کرد. اکثر خانواده هایی که از این اقامتگاهها در سفر بهره برده اند، یک تجربه مشترک داشته و همگی یک جمله را به شما خواهند گفت"انگار شبها را در خانه خودمان سپری کردیم". این همان رمز و شاه کلید موفقیت شرکت اتراق است. ایجاد فضای منزل شما در صدها کیلومتر دور تر از شهرتان.