چهارمحال و بختیاری

چهار محال بختیاری

سفری به استان چهارمحال بختیاری

استان چهارمحال بختیاری، ملقب به بام ایران، خطه ای زیبا، سرسبز و مرتفع از کشور عزیزمان است که به سبب زیبایی وصف ناپذیر و خیره کننده و جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان، خصوصاً در سال های اخیر به طور ویژه مورد توجه مسافران داخلی و گردشگران خارجی قرار گرفته است.
بدون شک فهرست تمام زیبایی ها و جاذبه های استان چهارمحال بختیاری در این مختصر نمی گنجد و ما در این جا تنها اشاره ای به برخی از آن ها خواهیم داشت.

استان چهارمحال بختیاری، سرزمین آب های گوارا

یکی از شاخصه های استان چهارمحال بختیاری، آب های گوارای آن است. آبشارها و چشمه های بی نظیر این استان، به انضمام تمام زیبایی های بکر و چشم نواز آن، بسیار تحسین برانگیز و همواره مورد پسند و بلکه موجب شگفتی گردشگران و عاشقان طبیعت بوده و هست.

آبشار دره عشق

 این آبشار عظیم و با شکوه، با سرعتی قابل توجه و به ارتفاع صد متر، از دل کوهی در مجاورت روستایی با همین نام در شهرستان اردل استان چهارمحال بختیاری سرازیر است. اما زیبایی های منطقه تنها به وجود این آبشار ختم نمی شود. شالیزارها، انارستان ها و گذر رودخانه کارون از این خطه، آن را به نقاشی زیبا و مسحورکننده ای بدل ساخته که علاوه بر نوازش چشمانتان، روح و جانتان را نیز به وجد می‌آورد و صلح اعجاب انگیز میان سنگ و آب را به تصویر می کشد.

آبشار آتشگاه

یکی دیگر از آبشارهای مشهور و زیبای استان چهارمحال بختیاری است که در 40 کیلومتری لردگان و 190 کیلومتری شهرکرد، در میان دره ای زیبا و سرسبز به طول سه کیلومتر که از انواع درختان زیبا پوشیده شده است، واقع می باشد. اکثر افرادی که موفق به تماشای این آبشار زیبا گشته اند، از عظمت آن سخن ها گفته اند و آن را مظهر قدرت خداوند بزرگ دانسته اند. البته آبشارهای دیگری نیز در فراز و نشیب این دره شکل گرفته و زیبایی را برای بیننده به کمال رسانده است.

چشمه کوهرنگ

مبدأ این چشمه زیبای استان چهارمحال بختیاری دامنه های زردکوه و مقصد آن دریاچه سد کوهرنگ و سپس رودخانه زاینده رود است. شایان ذکر است که عشایر، این منطقه را به عنوان ییلاق برگزیده اند و اگر از اواسط بهار تا آخر مهر ماه به آن جا سفر کنید، علاوه بر زیبایی های طبیعی، زیبایی حضور این مردمان مهربان و مهمان نواز را  نیز با آن لباس های رنگارنگ و سیاه چادرهای زیبا و اصیل که هنر دست زنان عشایر است درک خواهید کرد.

چهار محال بختیاری

چشمه دیمه

این چشمه نیز با آبی بسیار گوارا و دارای خواص درمانی فراوان، در همان منطقه کوهرنگ و در مجاورت روستای دیمه و در نزدیکی چلگرد به فاصله 85 کیلومتر از مرکز استان چهار محال بختیاری واقع شده و قبل از احداث تونل کوهرنگ، سرچشمه اصلی رودخانه زاینده رود بوده است. آب معدنی شرکت کوهرنگ نیز از آب همین چشمه تهیه می گردد. اطراف این چشمه یکی از زیباترین تفرج گاه های منطقه شکل گرفته است که بدون شک مناظر بی بدیل آن برای همیشه در ذهن و در آلبوم خاطراتتان ثبت خواهد شد.

تالاب چغاخور

یکی از زیباترین تالاب های کشور، تالاب چغاخور در استان چهارمحال بختیاری و در 60 کیلومتری شهرکرد است که سفر به آن منطقه و مشاهده گونه های مختلف پرندگان مهاجر در آن می تواند شما را به وجد بیاورد!
و ...


غارهای استان چهارمحال بختیاری

یکی از جاذبه های گردشگری چهارمحال بختیاری که همواره بر سر زبان ها بوده و هست، غارهای زیبا و منحصر به فرد آن است. معروف ترین غارهای این استان عبارتند از:
غار یخی چما
 این غار یکی از دیدنی های چهارمحال بختیاری است و ویژگی بارز و اعجاب انگیز آن، دارا بودن برف و قندیل های یخ بسیار در تمام طول سال است. این غار در فاصله 25 کیلومتر از چلگرد واقع شده است (و بنابراین دیدن از آن را می توانید در برنامه خود در سفر به کوهرنگ نیز بگنجانید.) غار دارای چشمه ای با آب سرد نیز هست که از زیر یخ ها می جوشد و راه خود را به سوی سد کوهرنگ در پیش می گیرد.
غار سراب
 برای دیدن این غار باید از سمت جنوب غرب، 56 کیلومتر از مرکز استان چهارمحال بختیاری فاصله بگیریم تا در 7 کیلومتری باباحیدر به روستای امیدآباد برسیم. حدود 15 دقیقه ای را نیز باید تا غار پیاده طی کنیم. این غار دارای دو دهانه است، که در حال حاضر فقط به 600 متر از آن دسترسی وجود دارد. سقف مرتفع، دالان بلند، قندیل های آهکی، و آب سرد و خروشانی که از یکی از دهانه های غار جریان دارد، همه و همه بر زیبایی های این غار منحصر به فرد و پر رمز و راز افزوده اند. 
پیرغار
از دیگر غارهای استان چهارمحال بختیاری می توان به پیرغار در 38 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد اشاره کرد که از وجهه ای مذهبی نزد اهالی برخوردار است. علاوه بر پیرغار، در این منطقه سه سنگ نوشته ارزشمند تاریخی (در مورد واقعه مشروطیت و لشکرکشی ایل بختیاری به فرماندهی سردار اسعد به تهران) نیز وجود دارد که به همراه چشمه پر آب و مناظر بکر و بدیع و زیبا، و امکاناتی از قبیل رستوران، کافی شاپ و امکانات اقامتی مناسب، این منطقه را به یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی چهارمحال بختیاری بدل ساخته است که مورد استقبال و علاقه فراوان گردشگران است.
غار منج و غار خراجی نیز دو نمونه از غارهای بسیار کهن استان چهارمحال بختیاری هستند، به طوری که در غار منج حتی ادوات و اشیایی متعلق به انسان های اولیه نیز یافت شده است!

چهار محال بختیاری

آثار تاریخی استان چهارمحال بختیاری
علاوه بر جاذبه های طبیعی شهرکرد و دیگر شهرهای استان چهارمحال بختیاری، از آن جا که  این استان از آثار باستانی و جاذبه های تاریخی نیز  بی نصیب نیست، در ادامه به معرفی تعدادی از آثار تاریخی چهارمحال بختیاری خواهیم پرداخت. پیشتر به کتیبه های پیرغار اشاره کردیم و اکنون اسامی چند نمونه دیگر از جاذبه های تاریخی این استان را فهرست وار ذکر می کنیم.
مساجد تاریخی 
مسجد اتابکان لر متعلق به سال 605 هجری قمری، یکی از آثار تاریخی شهرکرد می باشد. هم چنین از دیگر مساجد استان چهارمحال بختیاری می توان به مسجد جامع چالشتر در 9 کیلومتری شهرکرد متعلق به سال 1267 هجری قمری و مسجد جامع کیان یا محب در 5 کیلومتری شهرکرد متعلق به دوره افشاریه اشاره کرد.
قلعه های تاریخی 
از معروف ترین قلعه های تاریخی استان چهارمحال بختیاری می توان به قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان واقع در 38 کیلومتری شهرکرد به مساحت 14000 متر مربع متعلق به سال 1318 هجری قمری، و قلعه چالشتر واقع در 10 کیلومتری شهرکرد و قلعه امیرمفخم بختیاری واقع در روستای دزک (35 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد) اشاره کرد که با بازدید ازاین قلعه ها  نظاره گر شکوه و زیبایی منحصر به فرد آن ها خواهید بود.
حمام های قدیمی
حمام درب امامزاده و حمام خان که هر دو در شهرکرد واقع شده اند، دو نمونه از حمام های قدیمی استان چهارمحال بختیاری هستند.
و ...

شهرستان های استان چهارمحال بختیاری 
علاوه بر شهرکرد که مرکز استان چهارمحال بختیاری است، بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، این استان مشتمل بر 9 شهرستان دیگر به شرح زیر است: اردل، بروجن، بن، سامان، فارسان،خانمیرزا، کوهرنگ و کیار.

شهرستان سامان

این شهرستان طبق مصوبه مجلس در سال 1391 به عنوان یکی از توابع استان چهارمحال بختیاری شناخته شد. در وصف زیبایی ها و جاذبه های طبیعی این شهر چیزی نمی توان گفت جز آن که نگین گردشگری استان چهارمحال بختیاری لقب گرفته است و از آثار تاریخی آن می توان به مجموعه آسیاب های آبی پل زمان خان، آرامگاه دهقان سامانی و پل هوره و قلعه هوره اشاره کرد. 
پل زمان خان نیز یکی از مهم ترین آثار تاریخی این شهر و یکی از قدیمی ترین ابنیه تاریخی استان چهارمحال بختیاری است که در سال های دور توسط یکی از سران ایل قشقایی به نام «زمان خان» بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده است. این پل که دارای دو دهانه هشت متری است، تاکنون دو بار (یک بار در زمان صفویه و بار دیگر در سال 1320) مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است. امکانات رفاهی و برگزاری تورهای رفتینگ در این منطقه و پل معلقی که به تازگی در آن جا ساخته شده است نیز بر جذابیت های گردشگری منطقه افزوده است.

شهرستان کوهرنگ

در توصیف زیبایی های این خطه از بهشت، هر چه بگوییم کم گفته ایم. مقصد بسیاری از افرادی که به استان چهارمحال بختیاری سفر می کنند از ابتدا بهشت سفید ایران، کوهرنگ است. علاوه بر چشمه دیمه و چشمه کوهرنگ که پیشتر به آن ها اشاره کردیم بسیاری از گردشگران برای تماشای دشت لاله های واژگون که در برهه خاصی از سال قابل رویت است به کوهرنگ سفر می کنند. 
در سفر به این منطقه می توانید تونل کوهرنگ را نیز که بخشی از آب کارون را به زاینده رود منتقل می کند و در دهه های اخیر احداث شده است، مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این پروژه از زمان شاه عباس آغاز و با مرگ وی متوقف شده بود.

اقامت در استان چهارمحال بختیاری

از آن جا که جاذبه های گردشگری چهارمحال بختیاری در سطح استان پراکنده شده اند و بسیاری از آن ها در فواصلی نسبت به شهرها قرار گرفته اند، شما هم می توانید در شهرکرد اقامت داشته باشید و در برنامه های خود سفر به مناطق مختلف را بگنجانید و یا شب هایی را به طور جداگانه در سایر شهرستان های این استان مانند کوهرنگ یا سامان و ... اقامت داشته باشید.
در هر دو صورت شرکت اتراق آماده است تا با قیمت مناسب، سوییت و منزل دلخواه شما را در اختیارتان بگذارد. لازم به ذکر است که خدمات شرکت اتراق در تمامی استان های کشور گسترده شده است و بنابراین می توانید با آرامش و فراغ بال برنامه سفر خود را تنظیم کنید و خیالتان از بابت اقامت آسوده باشد!

شهرهای این استان

آلونی

رزرو منزل در آلونی

اردل

رزرو سوئیت در اردل

باباحیدر

رزرو منزل در باباحیدر

بروجن

رزرو منزل در بروجن

بلداجی

رزرو سوئیت در بلداجی

بن

رزرو منزل در بن

پردنجان

رزرو سوئیت در پردنجان

جونقان

رزرو سوئیت در جونقان

چلگرد

رزرو سوئیت در چلگرد

دستناء

رزرو سوئیت در دستنا

دشتک

سفر به غرب کشور با رزرو سوئیت در دشتک

سامان

سفری به سامان

سفید دشت

سفری با آسودگی خاطر با رزرو سوئیت در سفید دشت

سودجان

نگاهی به رزرو منزل در سودجان

سورشجان

شروع سفر با رزرو منزل در سورشجان

شلمزار

شروع سفر با رزرو منزل در شلمزار

شهر کرد

رزرو سوئیت در شهرکرد

صمصامی

رزرو سوئیت در صمصامی

فارسان

رزرو سوئیت در فارسان

فرادنبه

نگاهی به رزرو سوئیت در فرادنبه

فرخ شهر

رزرو منزل در فرخ شهر

گندمان

سفری به یادماندنی به گندمان

گهرو

آسودگی خاطر با رزرو منزل در گهرو

لردگان

رزرو سوئیت در لردگان

مال خلیفه

آغاز سفر به غرب با سفر به مال خلیفه

منج

آسودگی خاطر با رزرو منزل در منج

ناغان

شروع سفری جذاب به ناغان

نافچ

زیبایی سفر با رزرو سوئیت در نافچ

نقنه

راحتی خیال با رزرو منزل در نقنه

وردنجان

سفری خاطره انگیز به وردنجان

هارونی

آغاز سفر با رزرو منزل در هارونی

هفشجان

رزرو منزل در هفشجان